CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 5:55 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 10:00 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Am creionat o reteta:

Soia - 100
Gris - 100
Clo+Megablend - 150 (50%/50%)
RR - 100
LT 94 - 150
Faina carne pui - 100 (sau o faina carne din germania ADD FAT)
Predigerata - 50
F. ficat - 50
Protein Koncentrat - 50
WPC - 50
F. Krill - 70
Varec - 30

Obs: ADD FAT este o faina de carne: Proteină brută min. 60%, Brut min grăsime. 17%
- Ash max. 18%
Conține arome care furnizează un purtător aromă pentru o aromă puternică, distinctivă a cărnii.(traducere Google)

Ii rog pe Vlad, Marian si ceilalti, daca pot sa-si dea cu parerea vis-a-vis de reteta. Multumesc.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 10:39 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Ovidiu, din sursele mele, cred ca la reteta asta ar trebui sa faci loc si la putin extract de drojdie, 2-5% deoarece merge bine cu carnea. Este bogata în proteine, acționează ca și palatant și accelerează tranzitul intestinal. Asta sa nu-i pice greu la stomac d-lui crap.
Este o reteta bine structurata, ai multe elemente de legatura, sigur se ruleaza si sigur va prinde peste.
Cu o parte lichida buna ( vezi Meat&Fish de la Select, vezi Meteor de la CC Moore, etc ) nu ai cum sa dai gres cu ea.
Asta e parerea mea si astept si eu cu nerabdare comentariile lui Vlad, Marian, Calin de la Doctor Fishing si ceilalti

Cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Cred ca e putin discutabil, fiindca la 100 carne, 50 liver, 50 Pk, toate fiind carne, ar putea fii suficient de mult, ca sa nu fie nevoie de extractul de drojdie. Apoi, daca totusi as dori sa transporte aroma de carne etc mult mai intens, as adauga 0,5-3 gr de glutamat monosodic adica sarea chinezeasca. Sigur ca drojdia contine MSG.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Ultima oară modificat de Opre Ovidiu pe Mar Ian 10, 2017 11:01 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 11:01 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Eu unul nu as folosii faina de carne, nu iti aduce nici un beneficiu in reteta, ar fi doar un ingredient in plus, as merge pe 250gLT, poate chiar 300g si as renunta si la ficat, Probabil ai mers pe ideea de "carne-ficat-protein koncentrat".Vad combinatia de CLO cu Meggablend, as merge doar pe CLO, as mai renunta la un ingredient, depinde ce varianta folosesti.Probabil acum vei spune ca reteta suna banal si ai mai pescuit cu ea :D, dar nu as putea crede ca ar prinde mai bine :D :lol: .Protein koncentrat-ul iti va face bila oarecum " pufoasa" poate nu e termenul corect, daca nu ai mai folosit va trebui sa urmaresti bila in apa dupa uscare. Care ar fi partea lichida pentru reteta de fata?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 11:04 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Drojdia nu contine MSG, iar un dosaj de 3g/kg este irelevant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 11:17 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Arhip Andrei scrie:
Protein koncentrat-ul iti va face bila oarecum " pufoasa" poate nu e termenul corect, daca nu ai mai folosit va trebui sa urmaresti bila in apa dupa uscare.


eu folosesc protein concentrat de peste 2 ani in bila si in dozajul corect protein concentrat acționează ca atractant si stimulator de apetit , conține o doză ridicată de aminoacizi în stare liberă iar coeficientul de digestibilitate a proteinei este de 98% . Este solubil indiferent de temperatura apei , poate fi folosit in orice anotimp De asemenea are și proprietăți de liant în mixurile de boilies.

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 11:18 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Extractul de drojdie este un aditiv alimentar si este sarea de sodiu a acidului glutamic. Recomandarea dozajului este de 2-5% DAR eu ziceam de Glutamatul Monosodic, pacaleala dindiverse alimente care iti confera un al 5-lea gust- "Umami" - folosit in buc asiatica de mult timp, ei asta are dozaje intre 0,3-3 gr/kg.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 11:22 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Arhip Andrei scrie:
Eu unul nu as folosii faina de carne, nu iti aduce nici un beneficiu in reteta, ar fi doar un ingredient in plus, as merge pe 250gLT, poate chiar 300g si as renunta si la ficat


Cine nu a folosit ficat in reteta, a pierdut. Pudra de ficat ,este unul din cei mai puternici atractanți și stimulatori de apetit pentru crap . Nivelul proteic al pudrei de ficat 70% , iar pe lângă proprietățile de atracție și nutriție acest ingredient mai are un mare avantaj , este un foarte bun liant. Deci, doar cei care nu au folosit pudra de ficat, vorbesc din carti sau din auzite.
Folosesc mereu pudra de ficat indiferent de sezon ( mitul ca ficatul merge numai vara este iar gresit ) merge bine tot timpul anului, singura grija care o am este ca balta sa nu contina somn. Daca a intrat somnul pe pat de nada....salutare crap.

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Ovidiu, eu as face urmatoarele modificari:

CLO 100
Megablend 50
Krill 50
Varec 50

asta ca sa elimini fractile in cazul in care ingredientele sunt achizitionate la kg.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: MFK - Meat&Fish&Krill
MesajScris: Mar Ian 10, 2017 2:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Da, Horatiu, asa este. Totusi, eu in fiecare sfarsit de an, am placerea sa fac un "Tropical Dry Special" din tot ce imi ramane. :) Acest TDS prinde peste bine...sunt doar experiente o data/an.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: