CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 11:07 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Vin Ian 13, 2017 6:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Ok. Atunci sa vedem noi cat de mult conteaza intr-o reteta raportul dintre ingrediente. Ma refer, daca reteta compusa, da un produs finit care se poate rula si are asigurata si nutritia.
No, sa luam de ex 400 gr de faina carne+faina peste. De ce ar fi mai bun 25%+75% sau 50%+50% sau 75%+25% etc ? In opinia mea, ca sa nu imi bat capul prea mult, daca as face un meat&fish, as merge 50%+50%. Daca altul ar merge altfel, nu as considera ca raportul este gresit. Ok. Merg mai departe. Vreau sa adaug atractanti. Pot pune 10% krill, pot pune 10% liver, etc. Pot pune 10% RR+10%krill, pot pune10% RR+10% krill+5%liver. Sunt gresite rapoartele exemplificate ? In opinia mea, NU. Ce se intampla folosindmai multi atractanti ? Diluam din 3 in 1, adica nu este papica preponderenta cu 1. Ok. Nu o sa manance pestele un 3 in 1 ? Ba da, fiindca de ex si RR este 10 in 1. Ca nu are sens probabil sa pun un 1% belachan, de acord, fiindca nu are sens, tine de logica. Ok, sa luam asian spice, chilli...condimente iuti. Am obsetvat noi pescarii ca place la peste iute. Oare o fi vreun sens, oare o manca el daca pun 200%asian spice si 5% chilli ? Mai dar avem dozaje la ingred intre si intre. E mult prea mult 250% iute. Sigur stric reteta, pestele nu se atinge de bila, oau % mare, in raport cu alte ingred, nu iasa ok. Nuuuuu, nu pun, e mult. No, io va spun incercati...prindeti curaj, o sa vedeti ca s-ar putea uneori sa aveti surprize frumoase, cat peste prindeti.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Vin Ian 13, 2017 6:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Scuze, mai sus inlocuiti grame in loc de% la 200 ind spice+50 gr chilli...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Sâm Ian 14, 2017 8:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Dar ce parere aveti despre % de proteina dintr-un mix, daca tot amestecam noi o gramada de ingrediente ?
Daca o sa cautati pe net, s-ar putea sa gasiti de ex in furjarea crapilor tot felul de pelete, furaje ce contin diverse niveluri de proteina.
Eu am gasit doar in cinci locuri, cinci procente diferite. Iata-le: :D
1. 31-43% proteina
2. 20-25% proteina
3. 25-37 % proteina
4. 25-30% proteina
5. 38% proteina
Bun, se pare insa ca si nivelul hai sa spunem de 35% proteina ar fi ok la temp intre 12-25 grade, sub 11 grade zice cineva ca ar fi suficient undeva intre 5-10% proteina. Voi ce parere aveti ? Sigur % de proteina este legat si de raporturile cu carbohidratii, grasimile, fibrele necesare, care sunt in alte %.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Dum Ian 15, 2017 5:35 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 14, 2017 10:45 am
Mesaje: 6
nu stiu ce sa zic de procentele astea in functie de temperatura apei ....eu personal am prins bine cu acelas produs(boilies) si pe timp rece si pe timp cald ....

initial am conceput doua tipuri de boiliesuri pt sezon rece si cald dar am obsevat ca ambele prindeau la fel si pe timp rece si cald cu un plus celui pt apa calda ....

_________________
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Dum Ian 15, 2017 9:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Iulian, sigur ca poti prinde si pe apa rece si calda, ideea este ca procentul de proteina, nu treb sa fie foarte ridicat. Ai facut un calcul proteic la reteta ta ? Daca este foarte ridicat, s-ar putea ca atunci cand scazi acel %, de fapt sa prinzi la fel de bine.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mar Ian 24, 2017 5:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Aug 23, 2014 8:51 pm
Mesaje: 39
Localitate: Bistrita
Vreau sa fac o precizare pentru ca vad ca tot mai multi producatori de nade folosesc intentionat sau din nestiinta un termen gresit: "faina de peste furajera"!
Domnilor, toata faina de peste produsa in lumea asta este furajera, nu se produce faina de peste pentru boilies!!!
LT 94 produsa de Norsildmel, ca tot s-a vorbit de ea pe acest forum este produsa si comercializata pentru furajarea purceilor, a animalelor de blana (in special la nurci) si pentru acvacultura( pastrav, calcan si cambula). Un procent infim, banuiesc ca mult sub 1% din faina de peste produsa de orice producator se utilizeaza in induistria nadelor pentru crap.
Fainurile de peste, la fel ca orice alt produs (paine, cafea, ciocolata,vin etc.) sunt de foarte mute feluri si foarte multe calitati. Pentru a gasi o faina de peste de buna calitate trebuie sa sti cum se apreciaza calitatea unei faini de peste, in functie de materia prima, prospetimea acesteia, modul de prelucrare, gradul de infestare, valoarea biologica, etc..
Faptul ca nu sti sa alegi un ingredient te poate pune in postura de a utiliza sau testa un produs de o calitate proasta.
In ziua de astazi oricine are acces la orice fisa tehnica de la orice produs important e sa sti sa interpretezi acele informatii. Cunoasterea ingredientelor, a nutrientilor si rolul acestora in comportamentul si procesele metabolice ale diferitor specii tinta (inclusiv crap) fac parte dintr-o stiinta care se numeste nutritie si alimentatie.
Toti producatorii de la marile companii din domeniul nadelor au cunostinte temeinice de nutritie, fiziologie si metabolism fie ca vorbim de Ian Moore sau Gary Bayes sau multi altii.
Primul pas inainte de achizitie este fisa tehnica dupa care urmeaza receptia cantitativa si calitativa.
O proba pentru substanta uscata, proteina bruta si grasime te costa maxim 80 de lei si in felul asta poti vedea daca sunt sau nu neconcordante intre fisa tehnica si produs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 4:45 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
Opre Ovidiu scrie:
varecul e ok pt complexul de vitamine B

Poti sa imi explici si mie pentru ce o nada pentru crap trebuie sa contina sau nu vitamine ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 8:08 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
In teoria HNV vitaminele si mineralele sunt un aport important pentru sanatatea pestelui. Daca pestele simte ca ceva ii face bine, atunci el o sa caute aceea hrana. Omul, animalul de asemenea are nevoie de acestea. Lipsa acestora in organism duc la deficiente, care pot afecta in timp sanatatea.
Vrem sa prindem pesti sanatosi nu bolnavi...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 6:45 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
Opre Ovidiu scrie:
In teoria HNV vitaminele si mineralele sunt un aport important pentru sanatatea pestelui. Daca pestele simte ca ceva ii face bine, atunci el o sa caute aceea hrana. Omul, animalul de asemenea are nevoie de acestea. Lipsa acestora in organism duc la deficiente, care pot afecta in timp sanatatea.
Vrem sa prindem pesti sanatosi nu bolnavi...

Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine.
Dupa parerea mea asta este treaba administratorului baltii si tot dupa parerea mea nu trebuie confundata nada cu furajul.
O balta care nu are potential natural de hranire si crestere a crapului, va trebui furajata, iar furajul va contine sigur si vitamine daca administratorul vrea pesti sanatosi si pescari pe balta. O balta care are acest potential natural, sigur asigura si aportul de vitamine, iar in ambele cazuri, nada este prea putina ca sa faca treaba administratiei, nu crezi ???
Fii convins ca nu-ti vorbesc in necunostinta de cauza si cu atat mai putin nu fac antireclma, dar cateodata marketingul unor firme de nada devine "extraterestru" :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 8:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Sunt de acord cu cele scrise de tine, dar personal imi construiesc o nada dupa cum inteleg eu teoria nadelor si ma refer strict la constructia unui boilies HNV. Daca doresc sa pescuiesc doar la porumb, atunci nu am mare lucru de facut...este ca si atunci cand mananci doar o mamaliga sau o ciorba cu mai multe bunatati unde imi place sa pun si vitamine diverse.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: