CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ingrediente la general
MesajScris: Mar Ian 03, 2017 8:59 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Citind interviul luat domnului Marian Oprea, mi-a sarit in ochi urmatoarea fraza: '' Am invatat ca nu tot ce era scump dadea neaparat si rezultate extraordinare. In acelasi timp, daca te zgarciai la anumite ingrediente, puteai strica intreaga reteta.''
Sunt curios sa aud parerile voastre despre ingredientele scumpe care nu dau neaparat rezultate extraordinare dar si celelalte care considerati ca dacate zgarcesti la ele, se poate strica reteta. Care este sensul acestei stricaciuni a retetei ?

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mar Ian 03, 2017 11:36 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Ca sa fie mai simplu, sa presupunem ca avem la dispozitie urmatoarele ingrediente:
Faina peste, predigerata, faina carne, RR, krill, varec, GLM, betaina, megablend, soia, gris, Clo, lapte praf.
Buun, ce insramna o reteta ok folosind aceste ingrediente, ce insemna pe aceleasi ingrediente si la care din ele, o reteta stricata ? Argumente ? Sigur ca nu ma refer la ceva de genu 300 gr krill etc ci tinand cont de o constructie normala a unei retete. Ei din acrasta constr normala, ma intereseaza unde ar putea fi greseala, ca sa spunem ca am stricat reteta. Ms.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Joi Ian 05, 2017 2:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
@Vlad: poti sa dai un raspuns in opinia ta ? Vad ca restul lumii nu se inghesuie. :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Joi Ian 05, 2017 5:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ovidiu, nu stiu la ce se refera Marian Oprea cand vorbeste despre ingrediente la care, daca te zgarcesti, poti sa strici reteta. S-ar putea sa se refere (e doar o presupunere) la ingrediente care sunt disponibile pe mai multe categorii de calitate si pret. Sau la ingrediente care au doze minime de la care incep sa fie eficiente - si e important sa pui macar doza minima, daca nu-ti permiti doza optima.

Cu ingredientele enumerate de tine se pot face zeci de retete bune si avem destule exemple pe site si pe forum. Apropo de observatia ta, ca nu vorbim de o reteta cu 30% faina de krill, ci de retete "normale", nu mi se pare ca o reteta cu 30% krill ar fi o eroare, daca e bine facuta (ca sa nu obtii pop-up-uri). Exista un boilies comercial apreciat (nu se gaseste in Romania) care foloseste exact doza asta. Daca m-ar interesa sa fac un boilies pe baza de krill, as experimenta cu cele mai ridicate doze posibile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Joi Ian 05, 2017 6:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 11, 2016 6:41 pm
Mesaje: 22
Localitate: Miercurea Ciuc
Opre Ovidiu scrie:
Ca sa fie mai simplu, sa presupunem ca avem la dispozitie urmatoarele ingrediente:
Faina peste, predigerata, faina carne, RR, krill, varec, GLM, betaina, megablend, soia, gris, Clo, lapte praf.
Buun, ce insramna o reteta ok folosind aceste ingrediente, ce insemna pe aceleasi ingrediente si la care din ele, o reteta stricata ? Argumente ? Sigur ca nu ma refer la ceva de genu 300 gr krill etc ci tinand cont de o constructie normala a unei retete. Ei din acrasta constr normala, ma intereseaza unde ar putea fi greseala, ca sa spunem ca am stricat reteta. Ms.

Dupa parerea mea o prima reteta "stricata" din ingredientele enumerate ar fi utilizarea tuturor ingredientelor in acelasi mix, nu asi folosi mai mult de 10 (unele ar fi in cantitati foarte mici si deci fara efect, adica bani aruncati afara).
Presupunand ca e vorba de un fishmeal, nu asi folosi in acelasi mix toate cele 5 fishmealuri, si nici CLO impreuna cu Megablend (CLO varianta originala contine atat seminte cat si egg biscuit; Megablend asi folosi intr-un birdfood). Betaina in cantitati mici nu are efect, e scump si pe mine nu m-a convins deci nu asi folosi. Atractantul principal banuiesc ca ar fi pudra de GLM iar proteina solubila predigerata. RR ar putea fi atractantul secundar sau ar putea lipsi. In loc de lapte praf asi opta ptr. WPC. Daca am pus krill sau varec asi pune si gris ptr. greutate. Un potentiator de gust n-ar strica, dar hai sa punem numai sare ca sa fie ieftin.

Deci o reteta OK din punctul meu de vedere, fara sa trec procentajele, din ingredientele de mai sus ar contine:

-faina de peste LT si/sau faina de carne
-faina de peste predigerata
-faina de krill sau varec
-GLM
-(RR)
-CLO
-soia
-(gris)
-WPC sau lapte praf
-sare

_________________
...Born To Fish, Forced To Work...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Joi Ian 05, 2017 7:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Cand am zis nu 30% krill, am zis pt a face loc si la marea majoritate a ingred enumerate. Dar ma bucur de informatia ca exista boiliesuri cu acest %.
@Gyula: de ce nu ai folosi cele 5 fishmealuri, varecul e ok pt complexul de vitamine B. In rest sunt de acord cu cele scrise de tine.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Vin Ian 06, 2017 11:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 11, 2016 6:41 pm
Mesaje: 22
Localitate: Miercurea Ciuc
Opre Ovidiu scrie:
@Gyula: de ce nu ai folosi cele 5 fishmealuri, varecul e ok pt complexul de vitamine B. In rest sunt de acord cu cele scrise de tine.

Pentru ca un mix cu mai putine ingrediente poate ca este mai eficient dupa parerea mea si nu in ultimul rand mai usor de conceput si poate mai ieftin, daca intervin fractiile. In plus daca vrei sa modifici mixul poti jongla mai usor, avand mai putine necunoscute in ecuatie. Daca mi-ar permite buzunarul in mod cert nu asi folosi nici un ingredient in cantitate mai mica de 100 gr/kg.

_________________
...Born To Fish, Forced To Work...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mie Ian 11, 2017 1:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Ca tot e la moda subiectul asta, primul ingredient care imi vine in minte este faina de peste.
Am testat o buna bucata de timp diferite fainuri de peste, motivul principal la vremea respectiva fiind lipsa celor de calitate de pe piata. De pilda, intre faina de peste alb de la Nutrabaits si diferitele tipuri furajere pe care le gaseam, diferenta era enorma. Nu doar ca miroaseau si aratau altfel boiliesurile, dar chiar prindeau diferit.

Aromele sunt iarasi un aditiv unde nu cred ca trebuie facute compromisuri, dar alegerea e mai complicata decat in cazul fainurilor de peste.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mie Ian 11, 2017 5:12 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 09, 2014 8:23 pm
Mesaje: 19
Marian Oprea scrie:
Nu doar ca miroaseau si aratau altfel boiliesurile, dar chiar prindeau diferit.
.

Dar prindeau ? ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mie Ian 11, 2017 5:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Prind boiliesurile de 10 lei Kg (la raft), prinde mamaliga, am prins (acum niste ani) cu boiliesuri din gris, faina de soia, faina de peste furajera, lapte praf, seminte mici si alte prostii, fara arome (ma costau 8 lei/kg - toate din magazin si de prin bucatarie). Normal ca prindeau :) .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: