CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:05 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 9:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
Opre Ovidiu scrie:
Sunt de acord cu cele scrise de tine, dar personal imi construiesc o nada dupa cum inteleg eu teoria nadelor si ma refer strict la constructia unui boilies HNV. Daca doresc sa pescuiesc doar la porumb, atunci nu am mare lucru de facut...este ca si atunci cand mananci doar o mamaliga sau o ciorba cu mai multe bunatati unde imi place sa pun si vitamine diverse.

Ok., asta e diferenta, eu cand ma duc la pescuit vreau sa prind peste, tu...se pare ca vrei sa-l hranesti :D
In ce prtiveste mamaliga sau porumbul, da am prins foarte mult crap cu astfel de nada, dar nu stiu ce ma face sa cred ca multi pescari sunt convinsi ca putina gelatina pe care o au crapii in cutia craniana, este comparabila cu creierul uman ;)
Pana la urma, voiam sa ajut ca sa spun asa, dar, in niciun caz sa-ti schimb "convingerile"
Numai bine !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 7:47 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Crapul se prinde la diverse proteine vegetale sau proteine animale. Tocmai asta contine si un boilies, dar nu separat ci amestecat. Instinctiv el isi cauta hrana. Daca o sa gaseasca hrana naturala, atunci asta mananca. Daca nu gaseste prea multa, mananca ceea ce i se ofera pe balta respectiva. Apoi, un boilies poti sa-l faci chiar foarte ieftin sau poti sa-l faci mai scump, in functie de ceea ce introduci in compozitie. As putea de ex. sa pescuiesc pe firul de par numai cu melci cu cochilie+un pop-up, dar atunci ar trebui sa am de unde face rost de multi melci. Asa ca multe boiliesuri am de unde face rost, caci mi le construiesc personal. Asta nu inseamna ca nu nadesc si cu seminte...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 9:04 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
Multumesc, nu stiam ! :lol:
Dar totusi, ce-i cu vitaminele alea, ca asta chiar nu am inteles ?!?
Hai mai bine sa incheiem, fiindca nu are rost sa continuam...iti sugerasem si in postul anterior !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente la general
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 10:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Aug 23, 2014 8:51 pm
Mesaje: 39
Localitate: Bistrita
Sintagma "nade corect formulate si echilibrate nutritional" folosita de tot mai multi producatori de nade se referala la faptul ca toti nutrientii esentiali sunt prezenti in functie de cerintele crapului. Nutrientii esentiali (proteine, grasimi, carbohidrati, vitamine, macro si micro minerale)sunt cei pe care crapul nu ii poate sintetiza dar de care are nevoie pentru a trai si a se dezvolta.
Comportamentul de hranire al oricarei fiinte subacvatice sau terestre este dat de regula factorului limitativ. Adica cauta ce ii lipseste. De unde stie crapul ca ii lipseste un anumit nutrient??? simplu... nu stie! Simte, e ghidat de instinctul de supravietuire care comanda chemoreceptorilor sa invete sa gaseasca fiecare sursa de nutrienti esentiali.
Noi oamenii datorita evolutiei am pierdut foarte mult din simturi si din capacitatea de a recunoaste instinctiv diferite grupuri de nutrienti dar totusi cateodata simtim si noi ca am vrea sa mancam o ceafa, o prajitura, o salata sau un mar.
Unii producatori folosesc in boiliesuri vitamine si minerale iar altii aleg sa nu foloseasca asa ceva.
Cei care aleg sa nu folosesca vitamine si minerale o fac pe considerentul mai sus amint de cineva cum ca "e treaba administratorului sa se preocupe de sanatatea pestilor" sau mai sunt cei care nu stiu ce vitamine, cum si cat sa folosesca.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: