CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 14, 2024 8:58 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: PH-ul aromelor
MesajScris: Joi Dec 22, 2016 6:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Ma intereseaza daca cineva a folosit acelasi mix, aceeasi parte lichida dar arome diferite, pe aceeasi balta, in acelasi anotimp. Cand spun arome diferite ma refer la var 1- aroma acida respectiv var 2 - aroma alcalina. Sigur ca ma intereseaza si daca stia ph-ul apei in acel moment. Daca da, se pot spune observatiile ? Ms.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PH-ul aromelor
MesajScris: Sâm Dec 24, 2016 3:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Ok, no answer...atunci, este cineva care a masurat ph-ul partii lichide inainte de a introduce si aroma, dar dupa ? A masurat cineva separat cele doua ? A facut cineva ceva experimente de genu ?

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PH-ul aromelor
MesajScris: Dum Dec 25, 2016 11:59 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:30 am
Mesaje: 10
Am facut eu ceva experimente...dar fara sa masor ph-ul apei...am facut reteta mea normala de squid cu mulbery si acelasi mix si lichid dar cu dozajul aromelor inversat.testul a fost facut de doua ori pe aceeasi balta la interval de 2 saptamani, amestecand cele 2 variante de arome pe acelasi pat de nada.rezultatele au fost in favoarea variantei mai acide ,cu un numar dublu de capturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PH-ul aromelor
MesajScris: Lun Dec 26, 2016 4:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Ok...ar fi interesant de vazut care este diferenta de Ph intre cele doua lichide, inversand doar dozajul aromelor. Tot la fel de interesant ar fi sa-ti construiesti rrstul partii lichide obtinand un ph cat mai acid sa spunem. De ex am citit pe undeva ca oul ar avea un ph-7.
Ce mai...mi-am comandat deja un ph-metru. :D

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PH-ul aromelor
MesajScris: Lun Dec 26, 2016 8:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Auzi ce zice Ken Townley ca a zis Master Wilton...daca boiliesurile facute le poti mirosi aroma, inseamna ca ai pus prea multa...he interesant.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PH-ul aromelor
MesajScris: Mar Ian 03, 2017 1:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Bun, sa continuam...De ce credeti ca merge foarte bine aroma de ananas cu N-butyric ? Aroma aceasta are un ph acid. De ce merge foarte bine Squid cu capsuna ? Squid are un ph de 10-10,5 iar cea de capsuna undeva in jurul valorii de 4. Bun. Daca incepem sa combinam doua arome, jonglam cu ph-ul. Daca folosim N-butyric, asemenea. Daca se poate face acest lucru, inseamna ca nu ne ramane de facut, decat sa incercam practic sa folosim aceste arome, la diverse valori de ph si la momentul x sa vedem ce este mai ok. Nu o sa influenteze enorm ph-ul apei in zona unde pescuim, dar cred ca uneori poate conta acest mic detaliu. Sigur, sunt de acord ca treaba asta cu aromele poate fi pe ultimul loc in constructia boiliesului si ca aroma este mai mult pentru pescari decat pentru peste.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PH-ul aromelor
MesajScris: Sâm Ian 14, 2017 7:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Aromele pot fi clasificate in:
- stimulatori de crestere a palatabilitatii (glutamatul monosodic) folositi pentru a intensifica aroma unor ingredienti naturali;
- chemoatractanti, care stimuleaza comportamentul alimentar prin interactiunea cu papilele gustative;
- agenti de mascare, componenti foarte aromatici folositi pentru mascarea sau diminuarea mirosurilor nedorite

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: