CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:52 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Mai 18, 2017 9:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Fara suparare Paul, dar nici un boilies pe lumea asta nu este dedicat crapilor cu doua cifre. Daca ar fi asa numai ala s-ar vinde. Da...cu boilies poti face o oarecare selectie fata de seminte, pop-up-uri...etc, dar cam atat.
In rest felicitari pentru partida si PB.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Vin Mai 19, 2017 8:17 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
Adrian Novac scrie:
Fara suparare Paul, dar nici un boilies pe lumea asta nu este dedicat crapilor cu doua cifre. Daca ar fi asa numai ala s-ar vinde. Da...cu boilies poti face o oarecare selectie fata de seminte, pop-up-uri...etc, dar cam atat.
In rest felicitari pentru partida si PB.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Vin Mai 19, 2017 7:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Nu e nici o suparare, fiecare sfat este bine venit, dar parerea mea e este putin diferta. Exemplul poate fi un boilies deshidratat fata de unul proaspat sau cantitatea de aroma introdusa intr-un boilies. De ce nu ar putea sa ajute la selectie un boilies sarat fata de unul care contine diferite "dulceturi" ?
Voi mai face si alte teste si atunci pot sa imi fac o parere clara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Lun Iun 19, 2017 9:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Am mai testat boiliesul inca in 3 partide, intradevar, am prins si pesti mai mici, dar putini, majoritatea avand in jur de 10 kg. Duminica aceasta am inregistrat un nou PB 16,070 kg. Cu alte cuvinte, boiliesul functioneaza mult peste asteptarile mele. Multumesc Carponline pt. ajutorul acordat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Vin Iun 23, 2017 9:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 11, 2016 6:41 pm
Mesaje: 22
Localitate: Miercurea Ciuc
Dupa parerea mea in primul rand trebuie precizat ce intelegem prin selectie, adica in ce conjunctura pescuim. Lac salbatic sau carpodrom, medie mare sau mica a pestilor, durata partidei etc. E mai greu sa faci selectie cu momeala, mai ales in partidele scurte, dar are si ea un aport. Cu totii am constatat ca solubilele, pasta de boilies si dipuirea in exces atrage ciortanul. Daca elimini ciortanul deja ai facut o selectie! Alt aspect si poate cel mai important ar fi montura si modul de a pescui. Bila mai mare, si implicit distanta mai mare intre bila si carlig poate sa faca selectia. Pescuind la marginile sau in afara patului de nada poate sa faca selectia.

Scuze ptr. OFF-Topic.

_________________
...Born To Fish, Forced To Work...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Sâm Iun 24, 2017 12:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Boiliesul l-am conceput dupa ce am citit articolul lui Mark Willmott:

http://carponline.ro/articole/ingredien ... 1/pagina-7.

Din putinele teste pe care le-am facut, pot sa confirm ca belachan este un atractant pentru peste mare. Este adeverat ca am prins si pesti mai mici (5-6 Kg), dar putini. Deoarece la unul dintre furnizori nu s-au aflat in stoc anumite ingrediente le-am inlocuit cu ingrediente Sticky de la Doctor Fishing. ”Este altceva”, adevarat! Numarul prezentarilor s-a dublat.
Urmatorul test il voi face pe balta Sanpaul jud. Harghita, unde sper sa realizez un nou PB.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Aug 23, 2017 7:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Salut Vlad!

Ce tip de peleti de la Dynamite Baits mi-ai recomanda pentru boiliesul belachan, pe care vreau sa ii folosesc la inceputul lunii octombrie, cand apele sunt putini mai reci.

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Vin Aug 25, 2017 9:48 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Paul13 scrie:
Ce tip de peleti de la Dynamite Baits mi-ai recomanda pentru boiliesul belachan, pe care vreau sa ii folosesc la inceputul lunii octombrie, cand apele sunt putini mai reci..

Daca apa nu inca rece (sub 10-12 grade), incearca o combinatie de pelete de cambula (halibut) si Robin Red. Daca apa e rece, foloseste pelete de Source, care sunt mai putin uleioase. Daca vrei pelete "de belachan", ia orice pelete extrudate neutre pe baza de faina de peste si toarna peste ele niste belachan lichid.

Indiferent ce pelete folosesti, testeaza-le in apa de langa mal, ca sa vezi cum se dizolva. Pe apa rece, peletele uleioase se dizolva foarte incet sau nu se dizolva.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Vin Aug 25, 2017 12:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Multumesc frumos.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 12:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Salut,

Vreau sa va multumesc pt. sfaturile primite la aceasta reteta, a avut intradevar un real succes inca din faza de testare, prinzand pesti foarte mari, mi-am depasit de 3 ori PB-ul anul trecut, culminand cu un loc II la primul concurs la care am participat, concurs l-a care s-a contabilizat greutatea primilor 3 pesti.

@Vlad: Anul acesta as dori sa incerc inca o reteta care contine 10% GLM in partea solida si 30 ml. extract lichid GLM in partea lichida. Crezi ca este necesar sa mai introduc aroma sintetica, tinand cont de cantitatile de mai sus?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: