CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:27 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 3:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Paul13 scrie:

@Vlad: Anul acesta as dori sa incerc inca o reteta care contine 10% GLM in partea solida si 30 ml. extract lichid GLM in partea lichida. Crezi ca este necesar sa mai introduc aroma sintetica, tinand cont de cantitatile de mai sus?

Multumesc!


Ce inseamna extract lichid de GLM ? Adica de la ce firma si ce specificatii are ? Te intreb pentru ca de-a lungul timpului am intalnit o gramada de variante lichide ce contineau cuvantul magic "GLM".
Care e legatura intre aroma si extractul de GLM ?

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 3:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Salut Lucian!
Majoritatea ingredientelor pe care le folosesc sunt CC Moore, Sticky. Voi folosi extract lichid GLM CC Moore, in ambalaj original de la Big Fish. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 4:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Daca te intereseaza mirosul final al boiliesului , nu cred ca cei 10% GLM + extract lichid o sa aiba acelasi efect ca o aroma sintetica .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 4:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
In principiu GLM-ul nu are acelasi rol cu aroma sintetica.

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 4:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
lucian76 scrie:
In principiu GLM-ul nu are acelasi rol cu aroma sintetica.
Aș fi chiar mai "drastic" și aș spune că nu are nicio legătură cu aroma sintetică.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 4:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Tocmai de aceea am solicitat raspusul lui Vlad, intrucat Ian Moore nu recomanda introducerea aromei sintetice la acest dozaj.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 5:25 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Paul13 scrie:
@Vlad: Anul acesta as dori sa incerc inca o reteta care contine 10% GLM in partea solida si 30 ml. extract lichid GLM in partea lichida. Crezi ca este necesar sa mai introduc aroma sintetica, tinand cont de cantitatile de mai sus?

Teoretic, la o doza de 10% pudra de GLM, te poti dispensa de arome sintetice. Practic, insa, o sa afli raspunsul doar daca faci teste.

Chiar daca 10% GLM suna foarte bine, e important sa verifici in ce masura doza de 10% da rezultate. Se schimba cu ceva boiliesul daca folosesti 5%? Sau daca nu folosesti deloc GLM? Se schimba cu ceva in functie de tipul de GLM folosit - integral sau degresat?

Daca testezi mai multe dozaje si tipuri de GLM si gasesti o formula care sa fie in mod clar mai buna decat celelalte, pasul urmator este sa testezi boiliesul cu si fara aroma sintetica.

Problema multor discutii despre aromele sintetice este ca sunt privite global. De exemplu, se vorbeste despre aroma de crab sau scopex sau frankfurter la modul general. In realitate, nu toate aromele sunt la fel si ai nevoie de teste (sau de informatii din surse de incredere) ca sa le descoperi pe cele mai bune. Daca gasesti o aroma foarte buna, nu vad de ce n-ai testa-o si pe mixul cu GLM.

Realist vorbind, ca sa faci testele de mai sus, iti va lua cel putin un sezon.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 10:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Provocarea pentru noul sezon va fi acest boilies GLM, la acele 10 procente GLM Pudra mi-ar fi greu sa renunt deoarece imi doresc sa pastrez mecanica acestuia. Voi tine cont de sfaturi si abia astept sa testez boiliesul GLM in comparatie cu cel de Belachan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mar Mai 22, 2018 9:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Salut,

In putinele partide de pescuit din acest an, am reusit sa compar boiliesul Belachan cu cel G.L.M - daca se poate numi comparatie - 100 gr GLM in Boilies este net superior Belachanului. Ingredientele folosite 100% CC Moore, Big Fish. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mar Mai 22, 2018 11:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Buna seara,

Cum ai comparat ? Cum ai ajuns la concluzia asta ? Fi mai explicit daca se poate, descrie comparatia .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: