CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:51 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mar Mai 22, 2018 11:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Salut,
Comparatia a fost facuta pe paturi de nada diferite, timp de min. 48 ore.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mar Mai 22, 2018 11:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
De asta te rugam sa detaliez putin, ce inseamna paturi de nada diferite ? Ai pescuit in tandem banuiesc, la ce distante le-ai facut unul de celalat ? Ce cantitate de boilies ai folosit ? Pe ce balta ai pescuit ? Ce monturi ai folosit ? Cate partide ai ca referinta ? Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mar Mai 22, 2018 11:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Cantitatilele de boilies au fost egale, iar paturile de nada au fost la o distanta de max 20 metri. Montura folosita Blow-Back (Nu cred ca are relevanta).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 8:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 307
Localitate: Cluj-Napoca
care a fost diferenta de greutate intre cel mai mare la GLM fata de belachan ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 9:54 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Greutate pestilor a fost asemamantoare pe ambele boiliesuri greutati intre 7-14 kg dar nr prezentarilor a fost mai mare la G.L.M, respectiv 16-5 in ultima partida.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 1:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Paul,

În opinia mea astfel de teste au nivelul de relevanță apropiat de irelevanță. Asta din pricina multitudinii de variabile care pot influența rezultatele. Dacă nu te poți baza pe acuratețea rezultatelor din pricina metodei de "testare", cel mai probabil vei trage concluzii greșite, de genul "ingredientul X a funcționat" sau, dimpotrivă, "ingredientul Y nu a funcționat".

Inconsistența rezultatelor poate avea, pe de o parte, cauze tehnologice, respectiv diferențe (mai mari sau mai mici) între cele două loturi de boilies care țin de cantitățile (precizia dozării) și calitățile ingredientelor folosite, durata malaxării, presiunea din pistol, temperatura și umiditatea din cameră, timpul de fierbere, modul de depozitare etc. care vor face ca loturile să se comporte diferit din punct de vedere chimic în apă și, pe de altă parte, diferențele din teren, respectiv substratul poate fi diferit ca formă și/sau compoziție de la o lansetă la alta, suprafața și densitatea de nădire poate să difere de la o lansetă la alta, nădirea nu s-a efectuat exact în același moment pe toate lansetele, traseele peștilor de la acel moment au favorizat anumite lansete, cantitatea de nadă și zonele nădite de vecinii de stand și/sau cei care au pescuit înainte pe standul tău, eventuale diferențe de prezentare a momelii generate de neregularitatea substratului, comportamentul monturii în timpul zborului și/sau execuția monturii etc.

Cele de mai sus reprezintă o enumerare rapidă și succinta a unor elemente care într-o măsură mai mică sau mai mare pot afecta rezultatele pe baza cărora tragem concluzii eronate că un boilies a funcționat mai bine decât celălalt.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 2:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Paul13 scrie:
Salut,

In putinele partide de pescuit din acest an, am reusit sa compar boiliesul Belachan cu cel G.L.M - daca se poate numi comparatie - 100 gr GLM in Boilies este net superior Belachanului. Ingredientele folosite 100% CC Moore, Big Fish. ;)

Eu sustin exact opusul,mie mi-a functionat mai bine belachanul!
Doi ani de zile am testat glm vs belachan,pe vreo 7 balti diferite.Belachanul a iesit castigator cu o medie a capturilor de 9,27 kg,in timp ce glm a avut o medie de 6,84 kg.Acelasi mix,doar atractantul era diferit.Am marit dozele chiar si pana la 15%.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 2:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Nu contest faptul ca pe anumite balti ar putea sa prinda mai bine Belachanul, dar pe balta pe care pescuiesc eu a prins mai bine cu GLM, mix-ul intradevar nu este la fel, contine mai putina faina de peste dar in schimb am introdus si Crayfish Meal, boileiesul final avand aroma de crustacee.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 3:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Paul13 scrie:
Nu contest faptul ca pe anumite balti ar putea sa prinda mai bine Belachanul, dar pe balta pe care pescuiesc eu a prins mai bine cu GLM, mix-ul intradevar nu este la fel, contine mai putina faina de peste dar in schimb am introdus si Crayfish Meal, boileiesul final avand aroma de crustacee.

Pai inseamna ca ai pescuit cu mixuri diferite! Doar pescuind cu acekasi mix,dar cu atractanti diferiti poti sa-ti dai seama de valoarea acestora.Altfel comparam mere cu pere!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 3:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Da,......sunt ingrediente care se potrivesc in anumite mix-uri si in altele nu.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: