CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 4:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Paul13 scrie:
...sunt ingrediente care se potrivesc in anumite mix-uri si in altele nu.
Poți detalia te rog la ce se referă "potrivirea" sau "nepotrivirea" ingredientelor? Nu se potrivesc (sau se potrivesc) din punct de vedere mecanic, chimic, al atracției, nutriției... ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 4:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Anumite ingrediete precum si aroma le-am introdus dupa indicatiile producatorului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 4:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Victor a spus tot ce era de spus in privinta “testelor” , exista prea multe variabile .. eu totusi ti-am pus cateva intrebari generale si apropo conteaza si montura, in functie de cum este realizata poti avea mai multe trasaturi, pestele nu se inteapa de fiecare data cand aspira momeala ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 4:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Paul13 scrie:
Anumite ingrediete precum si aroma le-am introdus dupa indicatiile producatorului.
Din mesajul anterior pe care l-ai scris am înțeles că pe lângă indicații există și contraindicații. Acestea din urmă ar fi de știut în conceperea propriilor rețete. De aceea am întrebat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 4:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Paul, nu poti sa testezi ingredientul A vs ingredientul B daca folosesti mixuri diferite.

Nu poti sa faci una, doua partide pe un singur lac si sa consideri ca gata, ai facut un test relevant, care merita comunicat si altora. N-ai facut decat sa te joci cu niste retete. E foarte bine, joaca-te cat mai mult, dar nu te grabi cu concluziile.

La cate variabile sunt in pescuit, iti trebuie mai multe partide pe mai multe lacuri ca sa iti formezi o parere, care e oricum relativa si ea. Practic, iti trebuie ani de experienta ca sa intelegi cat de cat ce se intampla.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 5:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Asa este, dar nu m-ai intrebat ce lungime a avut firul de par doar ce montura am utilizat. Monturile folosite au fost identice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 5:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Arhip Andrei scrie:
Victor a spus tot ce era de spus in privinta “testelor” , exista prea multe variabile .. eu totusi ti-am pus cateva intrebari generale si apropo conteaza si montura, in functie de cum este realizata poti avea mai multe trasaturi, pestele nu se inteapa de fiecare data cand aspira momeala ...
Corect, așa cum am văzut în mai multe filmări subacvatice, mecanica monturii poate avea o influență importantă, respectiv o înțepătură se poate produce la câteva aspirări.

Mai mult, Paul a precizat că mixurile erau diferite, nu doar în privința atractantului, ci și altor ingrediente. Deci din capul locului "testul" nu o oferă o analiză comparativă relevantă belachan vs. GLM, din moment ce "baza" este diferită.

Variabilele pe care le-am enumerat erau de luat în calcul în cazul în care mixurile ar fi diferit doar prin atractant. Așa însă, îmi este teamă că, deși corecte, observațiile lui Paul referitoare la capturi au alte explicații decât că "boiliesul GLM a fost mai eficient decât belachan".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 5:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Salut Vlad,
Nu imi doresc sa testez doua ingrediente diferite, mi-am dorit sa creez un boilies mai "prinzator" decat cel de anul trecut. Vara este lunga si pot pescui in continuare cu ambele boiliesuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Victor Costache scrie:
Paul13 scrie:
...sunt ingrediente care se potrivesc in anumite mix-uri si in altele nu.
Poți detalia te rog la ce se referă "potrivirea" sau "nepotrivirea" ingredientelor? Nu se potrivesc (sau se potrivesc) din punct de vedere mecanic, chimic, al atracției, nutriției... ?



Salut Victor,
:) Contraindicatii nu am gasit nicaieri decat recomandari. Dupa cum am scris si in mesajul anterior nu mi-am dorit sa testez atractantul Belachan vs G.L.M. Cred ca sunt altii mai in masura decat mine sa se pronunte asupra acestui aspect, CCMoore:

"This devastating bait has gained almost legendary status based on a superb track record following use on many of the UK's circuit waters. Containing highly digestible marine, milk, egg and vegetable proteins, we have added 10% Green Lipped Mussel Extract (yes 10%!!) to produce what is one of the most naturally attractive baits we have seen to date - Odyssey XXX"

si am ajuns sa cred ca:

2. Offer anglers a genuine edge (and maintain it) over others by providing them with a bait which is very difficult to copy due to its very high ingredient costs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 2:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
touareg scrie:
Eu sustin exact opusul,mie mi-a functionat mai bine belachanul!
Doi ani de zile am testat glm vs belachan,pe vreo 7 balti diferite.Belachanul a iesit castigator cu o medie a capturilor de 9,27 kg,in timp ce glm a avut o medie de 6,84 kg.Acelasi mix,doar atractantul era diferit.Am marit dozele chiar si pana la 15%.


Daca nu ai masurat durata malaxării, presiunea din pistol, temperatura și umiditatea din cameră, timpul de fierbere, etc. si nu ai dovada stiintifica ca acestea au fost constante pe tot parcursul perioadei de testare cea ce sustii tu este irelevant :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: