CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Dum Noi 20, 2016 10:12 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu inteleg exact ce vrei sa faci, dar uite ce-ti recomand:

Ai o reteta care mi se pare functionala. Cunosc structura pe care e facuta si, daca se ruleaza (si cred ca se va rula), ar trebui sa dea rezultate. Testeaza-o in mai multe partide. Nu te grabi sa tragi concluzii. Ai nevoie de timp ca sa-ti faci o idee corecta despre valoarea unei retete. Dupa ce te-ai lamurit in privinta ei, poti incepe s-o modifici daca e cazul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Dum Noi 20, 2016 10:43 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Multumesc tare mult, Vlad. O sa tin cont de sfatul tau.

Paul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mar Noi 22, 2016 12:03 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 18, 2015 11:08 pm
Mesaje: 24
Salut Paul.
Eu unul sunt de parere ca numarul mare de ingrediente este mai important decat procentul de faina de peste.
Boiliesul rezultat din reteta ta va fi ca o "piatra aromata" in apa. Daca trece pestele pe acolo si gusta o bila, s-ar putea sa-i placa si sa incerce si restul de bile, insa bilele nu vor emite semnale chimice pentru a atrage peste in zona(cu alte cuvinte nu lucreaza in apa).
Pentru a avea o bila care lucreaza vei avea nevoie sa inlocuiesti o parte din faina de peste cu niste ingrediente care desfac bila, pe langa CLO si faina de soia (de ex: megablend, faina de porumb, seminte de pasarele etc).
Imagineaza-ti o bomboana de ciocolata invelita in staniol vs acceeasi bomboana invelita in fulgi de cocos. Pe care o savurezi prima data? :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mar Noi 22, 2016 12:18 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
De ce nu mergi pe reteta data de CC MOORE, cred ca multi dintre cei care fac bile s-au inspirat din retetele CC MOORE. Sa nu crezi ca o doza mare de faina de peste rupe balta,Africa de Sud a castigat ceva concursuri fara multa faina de peste.Retetele CC MOORE, sunt destul de echilibrate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mar Noi 22, 2016 8:48 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alex Coclet scrie:
Pentru a avea o bila care lucreaza vei avea nevoie sa inlocuiesti o parte din faina de peste cu niste ingrediente care desfac bila, pe langa CLO si faina de soia (de ex: megablend, faina de porumb, seminte de pasarele etc).

Alex, e adevarat ca un boilies cu o textura deschisa (obtinuta din doze mari de birdfood, varec, seminte etc.) permite eliberarea rapida a atractantilor, dar nu toate boiliesurile bune sunt construite pe principiul asta.

Alt principiu este sa produci boiliesuri relativ moi, cu doze mari de ingrediente solubile. In cazul asta, boiliesul nu mai are nevoie de seminte si birdfood. Chiar daca textura boiliesului e compacta, boiliesul lucreaza bine.

Ambele moduri de lucru sunt valabile si merita explorate. Ambele produc boiliesuri de calitate, daca sunt aplicate corect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mar Noi 22, 2016 10:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Florin Popa scrie:
De ce nu mergi pe reteta data de CC MOORE, cred ca multi dintre cei care fac bile s-au inspirat din retetele CC MOORE. Sa nu crezi ca o doza mare de faina de peste rupe balta,Africa de Sud a castigat ceva concursuri fara multa faina de peste.Retetele CC MOORE, sunt destul de echilibrate.


Salut Florin,

Tocmai, merg pe reteta CC Moore care contine aceiasi cantitate de faina de peste, adica 500g. (nu postez reteta pt ca sunt afisate anumite preturi). Reteta CC Moore nu contine nici un fel de birdfood, chiar mai putin CLO. De data aceasta urmez sfatul lui Vlad.

Paul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 3:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Tu in reteta ai 575 gr de faina de peste ... faina de belachan nu ii tot o faina de peste ?! si 350 gr birdfood sau CLO nu ii birdfood ?!

Pe de alta parte la cantitatea de faina de peste ce o folosesti o sa eclipsezi belachanul chiar daca pui tu si un asa zis exctract lichid si o aroma artificiala ... garantat nu o sa aibe nici gust nici miros de belachan ,asta ca ai spus ca vrei reteta belachan

Daca vrei o reteta in care sa iasa in evidenta Belachanul folosesti mai putina faina de peste si adauga un blok de belachan ras peste ouale sparte ... in rest lichidul de belachan si aroma nu ajuta dar nici nu strica , daca vrei sa urci costurile atunci le poti folosi

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 6:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
KRo scrie:
Tu in reteta ai 575 gr de faina de peste ... faina de belachan nu ii tot o faina de peste ?! si 350 gr birdfood sau CLO nu ii birdfood ?!

Pe de alta parte la cantitatea de faina de peste ce o folosesti o sa eclipsezi belachanul chiar daca pui tu si un asa zis exctract lichid si o aroma artificiala ... garantat nu o sa aibe nici gust nici miros de belachan ,asta ca ai spus ca vrei reteta belachan

Daca vrei o reteta in care sa iasa in evidenta Belachanul folosesti mai putina faina de peste si adauga un blok de belachan ras peste ouale sparte ... in rest lichidul de belachan si aroma nu ajuta dar nici nu strica , daca vrei sa urci costurile atunci le poti folosi


Salut Roland,

In reteta mea, la fel ca in reteta CC Moore se regasesc 400 g faina peste si 100 g faina predigerata de peste. Pudra de belachan fiind un alt element din reteta. La birdfood m-am referit strict la semintele de pasarele. Daca ai citit postarile mele anterioare boiliesul doresc sa il folosesc pe o singura balta, pentru un anumit timp si unde cunosc densitatea de peste si marimea lor. Din punctul meu de vedere mecanica boiliesului se potriveste mai bine pentru ce am eu nevoie decat cea CC Moore. Sa inteleg ca daca dizolv block belachan in ou se transforma in altceva decat in extract lichid belachan?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 8:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Si faina predigerata si pudra de belachan sunt tot fainuri de peste la urma urmei si ajungi la o concentratie de peste 50% de fainuri de peste in mix, nu zic ca nu ar fi ok , asta numai daca testezi o sa vezi. Insa ceea ce ai propus tu aici ii o reteta cu belachan nu o reteta belachan , nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic. Daca vrei o reteta de belachan tre sa scoti cumva in evidenta acest ingredient, dar cu atatea feluri de fainuri de peste nu o sa reusesti. In ceea ce priveste blokul ii mai ok ca si concentratie avand in vedere ca lichidul nutritiv are la baza tot blokul dar intr-o doza mai mica , ca si cand in loc sa bei un pahar de vin preferi spritul , ceva de genu . Repet nu inseamna ca nu ar fi ok reteta ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta belachan
MesajScris: Joi Noi 24, 2016 7:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Corect, la partea lichida fac mici modificari:
30 ml extract belachan
25 g block belachan
5 ml esenta belachan.

Resul de extract lichid il voi folosi ca dip pt boiliesul de carlig.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: