CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Conservantul in boiliesuri
MesajScris: Joi Aug 01, 2013 6:53 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Poate dauna in partidele lungi de pescuit(peste 48 ore)?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conservantul in boiliesuri
MesajScris: Joi Aug 01, 2013 8:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cred ca depinde atat de boilies, cat si de conservant.

Unele boiliesuri shelf-life (cu conservant) sunt altceva decat versiunea pe care o obtii daca rulezi acasa acelasi boilies dupa reteta data de producator. Par a fi o versiune diluata, probabil cu costuri mai mici si profit mai mare.

Majoritatea pescarilor care dau la boilies folosesc doar boiliesuri shelf-life si, daca nimeresti peste un boilies de genul asta (care poate fi celebru, dar reputatia lui s-a format nu pe versiunea shelf-life, ci pe versiunea nediluata), poti sa constati ca are un randament scazut dupa una sau doua zile.

Daca observ ca un boilies nu mai prinde cum trebuie dupa o zi sau doua, inclin sa cred ca problema e la reteta, nu la conservant. Intr-adevar, conservantul impiedica asimilarea optima a nadei, dar conservantii folositi de firmele care fac boiliesuri de calitate nu mi se pare ca ar limita eficienta nadei intr-o partida scurta. Daca pestele ar trai in acvariu si singura lui hrana ar fi aceste boiliesuri cu conservant, cred ca n-ar supravietui prea mult, dar situatia pe balta e alta.

Am pescuit cu boiliesuri care aveau conservant si, daca reteta e consistenta, boiliesul merge si pe termen mediu, in partide de 3-5 zile. Si spun asta dupa ce am facut multe partide de 3-5 zile pescuind in paralel cu acelasi boilies, cu si fara conservant.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conservantul in boiliesuri
MesajScris: Joi Aug 01, 2013 10:23 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Ce poate fi in neregula la boiliesuri(ma refer la ingredientele ce intra in compozitia lor), sa nu mai prindă peste după una doua zile ca in prima zi?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conservantul in boiliesuri
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 5:24 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pot avea un mix foarte simplu si doze mari de atractanti, in special aroma. Boiliesuri de atractie, facute sa prinda foarte repede.

Avand in vedere ca majoritatea pescarilor fac partide scurte si folosesc boiliesuri shelf-life, e normal ca firmele de nada sa isi adapteze boiliesurile pentru stilul asta de pescuit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conservantul in boiliesuri
MesajScris: Lun Aug 05, 2013 10:29 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad, apropo de boilies-urile cu conservanti, (asa numitele "shelf-life" sau "cu viata lunga de raft"), cam care este, dupa stiinta ta, durata maxima de valabilitate a unui astfel de boilies? Presupunem ca este pastrat in conditii o.k. la temperatura moderata si constanta, ferit de soare si umiditate excesiva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conservantul in boiliesuri
MesajScris: Joi Aug 08, 2013 11:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu cred ca se poate stabili o durata maxima de viata. Crapii pot manca orice, in anumite conditii. Daca mi s-ar da un boilies shelf-life vechi de 10 ani, probabil ca as putea prinde peste cu el pe anumite lacuri, dar e irelevant.

Mai nou, legislatia europeana face progrese in directia impunerii unui termen de garantie si a precizarii ingredientelor. Termenul de garantie pe care l-am vazut notat la unele boiliesuri shelf-life produse in Anglia era de doi ani.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron