CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:12 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Iul 29, 2013 7:14 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
E o dilema care ma urmareste cam de cand m-am apucat de pescuit la crap.Daca sa folosesc bile diferite la nadire fata de cele de la carlig si daca raspunsul e afirmativ,care sunt situatiile.E mai putin eficienta o astfel de strategie decat nadirea cu bile identice atat pe pat cat si in carlig?Intrebarea vine din cauza experientei nu foarte indelungate in aceasta activitate

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 29, 2013 7:25 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu unul am folosit atat bile cu care am nadit cat si bile speciale de carlig. Nu am observat diferente, daca pestele se hraneste atunci prinzi cu oricare. In schimb apar diferente in momentul in care pestele nu se hraneste cum trebuie, atunci clar bilele de carlig au un avantaj, mai ales cele dipuite si pop-up.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 29, 2013 7:50 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
mniteanu scrie:
Eu unul am folosit atat bile cu care am nadit cat si bile speciale de carlig. Nu am observat diferente, daca pestele se hraneste atunci prinzi cu oricare. In schimb apar diferente in momentul in care pestele nu se hraneste cum trebuie, atunci clar bilele de carlig au un avantaj, mai ales cele dipuite si pop-up.

Asta presupune si folosirea unui boilies de carlig dipuit si un pat de nada cu aroma diferita?

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 29, 2013 8:02 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Da, de exemplu eu am avut o perioada cand nadeam doar cu source si la carlig foloseam alte bile. Foloseam source pentru ca era o bila foarte buna pentru nadit, o bila completa, care isi face treaba foarte bine. La carlig foloseam belachan, XS, pop-up GLM etc, bile care au cu totul alta amprenta, toate fiind bile cu un puternic miros marin, fata de source care e un indian spice.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 29, 2013 8:07 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Personal, nu am avut rezultate pescuind cu un tip de boilies diferit fata de cel cu care am nadit. Exceptie facand pop-upurile, sau situatile in care am nadit si cu acelas boilies ca si pe carlig pe langa alte 2-3 tipuri diferite.
Nadind cu alelas tip de boilies rulat fara parte lichida, iar la carlig acelas mix cu parte lichida, functioneaza. Structura boiliesului fiind aceeasi, iar cel de la carlig este scos o idee in evidenta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 29, 2013 8:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Folosesc cateodata doua, trei feluri de boiliesuri amestecate, iar la carlig pot avea doar unul dintre ele. N-am observat sa fie o problema. Dar bineinteles ca depinde de lac, anotimp si alti factori.

Unii pot sa aleaga in mod special, ca momeala, un boilies diferit de boiliesurile date ca nada. In mai 2003, la prima lui partida pe Sarulesti, Ken Townley folosea ca momeala, pe o zona larga nadita cu boiliesuri Trigga uscate, si boiliesuri shelf-life Cranberry Nutrafruit, de culoare portocalie, mai moi si mai vizibile decat nada din jur, cu argumentul ca erau "change bait", o bila de carlig alternativa. Prindea foarte bine in felul asta, desi era greu de spus daca bila de carlig alternativa chiar insemna ceva sau nu.

Pop-up-urile de atractie sunt insa un exemplu clar de boilies de carlig alternativ care prinde bine, fara nicio legatura cu boiliesurile date ca nada in jur.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: