CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 6:13 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre nada pentru crap
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 6:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 09, 2013 5:53 pm
Mesaje: 2
Salut , imi pare bine sa va cunosc pe toti !
Sunt un baiat de 16 ani din Rm.Valcea , in ultimul timp marea mea pasiune a devenit pescuitul la crap datorita drilurilor oferite de acesti pesti.
Am postat pe mai multe forumuri diversele mele probleme , am asteptat si o luna pentru a primi un raspuns , dar degeaba.
Acum 5 minute am descoperit forumul vostru , mai ales cand am vazut ca Vlad Pavlovici este fondatorul , nici nu am mai stat pe ganduri si m-am inregistrat in speranta ca aici voi gasi ajutorul de care am nevoie.
Sa nu o mai lungesc sa trec la subiect:
Pescuiesc pe un lac de acumulare si in ultimul timp am prins crap de 600-1000 gr la bici de 4m . Pescari din zona sunt obisnuiti sa dea doar la rama si la vierme , poate si la porumb , dar foarte rar. Ei nu stiu cum sa puna momeala , porumbul il pun direct pe carlig , fara montura cu fir de par. As vrea sa fiu primu care "sparge gheata" sa zic asa , dar am nevoie de niste informati :

1)Crapul din lac stie decat de: rama , vierme . Nu este invatat la porumb si la boilies , il pot invata eu?
2)Stratul de mal este mare , odata au secat lacul si intram pana la gat in mal , eu avand inaltimea de 1,80m.
3)Ce nada pot folosi? Bugetu e foarte mic , 20-30 lei si in asta sa se incadreze si momeala (boiliesurile , porumbul).
4)Mi-am achizitionat un kit combo , lineafee , lanseta din 3 bucati de 3,60 si o mulineta tot lineafee de 60. Pestele nu depaseste 3-4kg in acel lac , fac fata cu lanseta si mulineta?
5)Daca ar merge sa pescuiesc la boilies si crapu nu sare de 3-4kg, ce dimensiune ar trebui sa aive boiliesurile? 20mm , 15mm ?
6)Boiliesuri / porumb pop-up ? Sau scufundatoare ?

Astept cu nerabdare un raspuns de la cineva , in special de la Vlad. Sunt fanul tau , te urmaresc mereu pe PVTV :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre nada pentru crap
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 9:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ce sfaturi iti dau eu:
1. Daca nu ai prins peste la porumb inseamna ca nu ai nadit unde trebuie. Cu siguranta pestele stie de porumb. Boilies nu recomand pentru ca e scump si o sa iti trebuiasca o cantitate destul de mare ca sa prinzi la boilies.
2. Imortant este sa gasesti locul unde nu este mal. Acolo cu siguranta o sa ai sanse mai mari sa prinzi peste.
3. Cea mai buna solutie e sa iei seminte de la bunicii tai sau din targuri. Faci un mix de seminte si le fierbi adaugand cam 3 linguri de zahar la kg de seminte. Cu astea iesi foarte ieftin ca nada, cu 20 ron ai cam 10 kg de nada. Boilies nu recomand pt ca e scump.
4. Sunt un ansamblu ok, cu siguranta poti scoate si pesti mai mari, tot ce trebuie e maiestrie.
5. Poti sa incerci sa pescuiesti cu boilies la carlig, facand o mica schimbare si anume punand in nada boilies. Ca marime cred ca 16 ar fi indicat pt inceput, urmand sa faci modificari in functie de raspunsul pestelui.
6. Oricare in functie de raspunsul pestelui.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre nada pentru crap
MesajScris: Mie Iul 10, 2013 6:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 09, 2013 5:53 pm
Mesaje: 2
Multumesc , chiar mi-ai fost de ajutor , mai am insa o intrebare:
Lacul e plin de hrana naturala , melci scoici , etc...
Ce aroma sa folosesc? Pe scoica ? Sau aleg una la nimereala?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre nada pentru crap
MesajScris: Mie Iul 10, 2013 7:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Din punctul meu de vedere mergi pe ceva clasic: miere, vanilie, usturoi. Daca astea nu functioneaza poti merge pe un squid. Aroma are importanta ei, dar daca faci semintele cum ti-am zis 100% o sa ai rezultate, daca pui nada unde trebuie

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: