CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nade pentru un lac cu somn pitic
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 9:59 am 
Ce nada si strategie de nadire ati folosi pe o balta plina de somn pitic? E vorba de balta Cernica....balta mare, fara structuri (cel putin la pescuitul lansat) cu o populatie de crap decenta.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 11:07 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
O rugaminte pe care o s-o tot repet: faceti thread-uri separate cand vreti sa discutati alt subiect. Forumul se dezvolta mult mai logic si mai confortabil pentru utilizatori. Multumesc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 12:02 pm 
Pai mie mi se pare ca-s on topic: tip boiles - tip apa.
Nici prea fragmentat nu tre' sa fie acest forum.Odata cu cresterea numarului de useri o sa fie din ce in ce mai greu sa faci diferentieri asa stricte.

P.S. Daca totusi sunt off topic rog un moderator sa ma ajute cu "defalcarea" scriiturii :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 12:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu e on topic, topicul e despre boilies, intrebarea ta e despre nade si strategii de nadire. Nadele pentru o balta plina de somn pitic s-ar putea sa fie alunele tigrate. O sa fac un topic separat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 1:44 pm 
Sa va spun ce-am inercat eu:
Nadit si pescuit cu Pineapple Crush, Tiger Nut Crunch de la Quest Baits si cu Tecni-Spice de la Nutra.(am citit eu ca nu-s agreate de monstruleti...nici poveste :lol: ) Diametre de 20 si 24. Am prins si crap dar piticaniile nu imi dadeau pace. Am folosit la carlig bile de 20 si 24, dezhidratate, 2 pe fir de par, cu snowman, fir de par luuuung, ce mai toate ideile care mi-au trecut prin cap. Problema aparea cand piticii se agatau de carlig in timp ce rodeau bilele.
Am facut si un pat de porumb preparat si ceva alune tigrate.Am prins crap, ten si o droaie de somni la porumb si la plastice.La tigrate nici o trasatura
Am mai incercat cu diverse bile fish-meal, solubile, bile dipuite mari-mici, pop-up-uri...pescuit izoltat sau pur si simplu fara pic de nada langa ele....mai mult de 15 min nu rezistau fara sa am piticanie agatata.
Anul asta vreau sa incerc din nou doar ca nu stiu cum sa fac.Sugestii?


Sus
  
 
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 6:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am experienta cu somnul pitic, dar mi s-a intamplat sa ajung pe balti cu mult ciortan-piranha, fara sa am la mine bile uscate, care m-ar fi ajutat sa scap de el.

Lungirea firului de par la 4-5cm avea efect doar pe jumatate, in sensul ca pestele mic nu se mai agata in carlig imediat, dar nu era suficienta. Ciortanul-piranha rodea boiliesurile pana le facea ca pe zaruri - mici si cu multe laturi.

Solutia a fost sa invelesc boiliesurile de carlig in tub termo. Ma refer la tuburile mari, de tip "bait armour". Cu chestia asta am scapat de ciortan.

Ai incercat asa ceva la Cernica?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 10:16 am 
Nu am folosit tub termo.Am incercat cu plasa.Tot rontaiau piticaniile.Cand scoteam lanseta cu somnul agatat de coada, sau de alta parte a corpului, plasa era scamosata si bila roasa.
Imi dau seama ca nu exista solutii care sa functioneze 100%.Acum ma gandesc sa incerc o montura rigida.De ce? Poate asa reusesc sa tin carligul departe de somni, cat rontaie ei la bile.Prin folosirea bilelor de 24, dezhidratate, sau snowman de 24 cu 20 n-am mai prins somni cu carligul in gura.In schimb se agata carligul de ei in timp ce rontaiau momeala.La fel de frustrant.
Alta dilema e legata de nada si nadire: fac pat de boiles.De care? Anul asta ma gandeam la bilele Select Baits(Hot Fish si Belachan) si/sau Chinese Take-Away de la Solar.Plus pelete de halibut.Doar ca ma cam doare...buzunarul gandindu-ma ca hranesc cohorte de piticanii cu delicatese:)) Cu abordarea asta ma gandesc ca am sanse mai mari sa aduc si mustaciosii in zona.
Alta soluie ar fi semintele da' nu-mi dau seama cum sa fac selectia. Aduc acolo tot ce misca-n balta.
Greu pescuitul asta.Ce sa fac daca nu-m plac carpodroamele? :lol:


Sus
  
 
MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 1:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Mda, am vazut pe undeva un fel de invelitoare din material elastic-plastic, gaurit cu gauri de 6-8 mm, bila de 20-24. Atractia boilesului se producea datorita acelor gauri, iar d-nul somn pitic, s-ar putea sa nu fi venit. Nu am experimentat, doar am vazut pe TV. Poate ca ar merge incercat si un pat alternativ, la o anumita distanta de celalalt, unde intentionat sa aduni somnul pitic, cat mai mult, iar pe celalalt sa incerci sa pescuiesti la crap...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 4:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Si eu m-am lovit de problema somnilor pitici pe o balta oarecare. Intrau la bile,porumb,plastice si alune tigrate ca disperatii! Se agatau in carlig ba de coada,ba de cap si-mi faceau niste partide de pescuit infernale :x ! Apoi am citit pe undeva ca piticania nu poate suferii acidul n-butiric... Partida urmatoare am pus pe firul de par pop-up de ananas cu n-butiric.Din pacate a fost considerat o delicatesa :lol: ! In disperare de cauza am incercat niste pop-upuri cu chilli,tinute in extract de chilli.Astea garantat nu le-a placut! Incearca asa ceva.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mai 12, 2013 9:54 am 
Am auzit si eu chestia cu picanteriile.De aia ma gandeam ca anul asta sa folosesc Chinese Take-Away.
Am mai citit eu ca cica aroma de migdale nu il incanta pe monstrulet. Am facut ground bait cu aroma migdale si picant de numa' numa...Am dat la feeder cu asta si porumb tinut in dip picant.REzltat?Ca si cum as fi dat la viermusi :lol:
Cred ca singura solutie e sa-l "selectez" din montura si momeala.


Sus
  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: