CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:15 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Mai 07, 2017 3:50 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 11, 2014 4:19 pm
Mesaje: 43
Felicitari pentru capturi DAR eu am intrebat cu totul altceva decat imi raspundeti Dvs. si cred ca nu cititi sau vad ca sunteti ostil in raspunsuri desi, personal, nu am de ce sa scriu ca boiliesurile s-au crapat daca asta nu era asa !!! Am scris mai sus destul de clar ca le-am lasat peste noapte la uscat (10-14grade) in sac, tocmai fiindca stiu ca expunerea brusca la soare sau la temperaturi ridicate poate provoca craparea acestora !!! Eu am intrebat daca a mai patit cineva acelasi lucru sau am nimerit eu o transa cu probleme. Iar chestia cu pescuitul la firul de par cu aceeasi bila cu care nadesc.....eu sunt de parere ca nu pot sa nadesc cu mamaliga iar la firul de par sa folosesc o bila de CC Moore sau Solar sau......chiar Select Baits al carui consultant vad ca sunteti ! Si inca o chestie, bilele rulate dintr-un mix corect, in proportii corecte NU au voie sa se crape la scoaterea din punga !!! Indiferent daca sunt mai umede sau mai uscate !!!! Sau.....ar trebui sa scrie pe punga, dupa cum spuneti Dvs. "a se deschide doar intre temperaturile urmatoare: ". Fire intinse va doresc si eu.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 9:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Vad ca esti putin dezamagit dar eu cred ca daca vorbeai cu Marian despre problema ta cu bilele crapate sigur rezolva prbm . Nimeni dintre cei ce au folosit aceste bile nu sa intilnit cu acesta problema.Acum nu spun ca nu sa intimplat ce spui tu dar credene si pe noi ca nici noi nu am patit asa ceva ce ai patit tu.
Eu personal le folosesc direct din punga fara sa le tin la aer. ;) ;) ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 13, 2017 7:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 25, 2017 3:35 pm
Mesaje: 11
Lucian Manea scrie:
Am folosit in sezonul de toamna mostrele de boilies si pop-up de mai jos :

http://bigfish.ro/produse-crap/nade-cra ... ppia-21189
http://bigfish.ro/produse-crap/nade-cra ... ices-21188

http://bigfish.ro/produse-crap/nade-cra ... quid-21212
http://bigfish.ro/produse-crap/nade-cra ... plum-21211

Boilies-urile au fost folosite pe Tancabesti in paralel cu boilies-urile Hot Fish cu rezultate bune. Personal, dintre cele doua variante incercate, cel mai mult mi-a placut Squid Krill & Oriental. Este un boilies condimentat si asta imi place.

Pop-up-urile le-am testat in 3 partide pe Varlaam. In 2 partide am prins cu ele si ma refer aici doar la prezentari de pop-up / critic echilibrate unde am folosit doar pop-up, nu si combinatii in care a fost inclus pop-up-ul.

Sa lasam sezonul ce urmeaza sa ne vorbeasca despre raportul calitate pret.


Pop-up-urile sunt gumate sau tari?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 14, 2017 9:23 am 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 11, 2014 4:19 pm
Mesaje: 43
Gusti scrie:
Vad ca esti putin dezamagit dar eu cred ca daca vorbeai cu Marian despre problema ta cu bilele crapate sigur rezolva prbm . Nimeni dintre cei ce au folosit aceste bile nu sa intilnit cu acesta problema.Acum nu spun ca nu sa intimplat ce spui tu dar credene si pe noi ca nici noi nu am patit asa ceva ce ai patit tu.
Eu personal le folosesc direct din punga fara sa le tin la aer. ;) ;) ;)

Eu zic sa cautati si pe alte forumuri, sa vedeti ca nu sunt singurul cu aceasta nemultumire, dimpotriva, sunt chiar foarte multi, de curiozitate am mai folosit anul asta de mai multe ori aceste bile si de fiecare data s-a intamplat la fel ! Bilele sunt semisolubile, NU rezista pe firul de par mai mult de 2h, si crapa dupa ce punga e deschisa! Acum, Dvs. puteti spune orice, asta e concluzia trasa de mine personal, fiecare crede si face cum vrea. Respecte.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 21, 2017 12:49 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
nono scrie:
Gusti scrie:
Vad ca esti putin dezamagit dar eu cred ca daca vorbeai cu Marian despre problema ta cu bilele crapate sigur rezolva prbm . Nimeni dintre cei ce au folosit aceste bile nu sa intilnit cu acesta problema.Acum nu spun ca nu sa intimplat ce spui tu dar credene si pe noi ca nici noi nu am patit asa ceva ce ai patit tu.
Eu personal le folosesc direct din punga fara sa le tin la aer. ;) ;) ;)

Eu zic sa cautati si pe alte forumuri, sa vedeti ca nu sunt singurul cu aceasta nemultumire, dimpotriva, sunt chiar foarte multi, de curiozitate am mai folosit anul asta de mai multe ori aceste bile si de fiecare data s-a intamplat la fel ! Bilele sunt semisolubile, NU rezista pe firul de par mai mult de 2h, si crapa dupa ce punga e deschisa! Acum, Dvs. puteti spune orice, asta e concluzia trasa de mine personal, fiecare crede si face cum vrea. Respecte.

eu am scris si pe alt forum ca am intampinat aceasta problema si pot confirma ca mi sa intampla exact cum a fost scris si in acest topic. crapau foarte repede si temperature afara era max. 15 grade. in apa, cele de 16 nu rezistau nici macar 1 ora. tin sa mentionez ca pescuiam la o distanta de 50m deci exclusa presiunea in timpul aruncarii. mi-au placut mult cum arata bilele astea in special dpdv a raporului calitate pret cred ca ar fi fost super


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 22, 2017 5:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Boiliesurile shelf-life Select Baits nu sunt rulate cu ou si nici fierte. Prin urmare, structura este complet diferita fata de boiliesurile din gama premium rulata cu ou. Am patit si eu acelasi lucru cand am uitat o punga cu boilies la soare. A transpirat pe interior si boiliesurile s-au acoperit de un strat cu apa. Cand le-am scos din punga si le-am pus la uscat, pe suprafata boiliesurilor au aparut mici fisuri. Nu e nimic anormal in asta, doar ca trebuie sa feriti boiliesurile de umiditate, indiferent ca e vorba de uitat punga in soare sau ca tineti sacul cu boiliesuri afara cand e umiditate ridicata in aer.

Efectul asta nu e ceva nemaitalnit la ready made-uri. Mi s-a intamplat acelasi lucru cu boiliesuri Nash, Nutrabaits sau Dynamite Baits. Mai ales ca toate ready-made-urile vin in pungi din plastic si e foarte usor sa le uiti in soare 30' si peretii pungii se acopera de apa.
E normal sa ai putina grija cu nada. Stiu pescari care se plangeau ca li s-au lipit boiliesurile 'solubile' intre ele pentru ca au uitat putin sacul in ploaie :))

Solubilitatea shelf-life-urile Select Baits e normala. Au fost gandite sa fie o combinatie de boilies low budget cu un minim de ingrediente de calitate (nu au la baza simple mixuri 50/50), cu atractie rapida si sa poata fi nadite, daca e cazul, in cantitati mari fara sa iti faci griji ca supranadesti locul. Daca faceau acelasi lucru ca boiliesurile premium, care ar mai fi fost ratiunea sa avem doua game in oferta?!

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 22, 2017 5:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
tudor1995 scrie:
Pop-up-urile sunt gumate sau tari?


Tudor, nu imi dau seama exact ce intrebi, dar daca prin 'gumate' te referi la pop-up-urile celor de la CC Moore sau Spotted Fin, raspunsul este ca ale noastre nu sunt gumate. Acolo e alta mancare de peste, de aici si pretul mult peste medie.
Ale noastre au o textura asemanatoare cu a majoritatii pop-up-urilor de pe piata (Dynamite Baits, Solar Tackle, Mainline). Mai sunt si cele tari cu adevarat, fara elasticitate, in care iti rupi croseta cand vrei sa le tragi pe firul de par, dar nu e cazul la noi

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 23, 2017 3:54 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Marian Oprea scrie:
Solubilitatea shelf-life-urile Select Baits e normala. Au fost gandite sa fie o combinatie de boilies low budget cu un minim de ingrediente de calitate (nu au la baza simple mixuri 50/50), cu atractie rapida si sa poata fi nadite, daca e cazul, in cantitati mari fara sa iti faci griji ca supranadesti locul. Daca faceau acelasi lucru ca boiliesurile premium, care ar mai fi fost ratiunea sa avem doua game in oferta?!

De apreciat interventia ta in acest topic pentru a clarifica lucruriile, fiind si cel mai indreptatit sa argumentezi aceste "problem" ridicate. Eu unul nu as avea problema sa le folosesc doar la nadire, dar chiar ar vrea sa si pescuiesc cu aceleasi bile. In cazul in care nu se poate remedia aceasta "solubilitate" a lor, ar fi bine venite bile de carlig din aceleasi game cu care se poate pescui si care sa reziste pe firul de par cel putin 24 de ore. Chiar as mai incerca sa folosesc aceste bile in partidele mele de pescuit dar as vrea sa am si siguranta ca nu stau cu carligul gol in apa. Fire intinse!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Noi 25, 2017 8:43 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 11, 2014 4:19 pm
Mesaje: 43
Marian Oprea scrie:
Solubilitatea shelf-life-urile Select Baits e normala. Au fost gandite sa fie o combinatie de boilies low budget cu un minim de ingrediente de calitate (nu au la baza simple mixuri 50/50),

Cea mai simpla cale de a rezolva "problema" si sesizarile celor care folosesc produsul (printre care si eu) e adaugarea unui ingredient de legatura, care sa nu ridice valoarea produsului gen: simplul gris (faina de orez, soia etc.) Repet, eu nu vreau sa condamn pe nimeni, dimpotriva, imi plac aceste boiliesuri, granulatia aerisita, aroma, gust....si mi-as dori sa le folosesc in continuare.....
Sau daca asta se doreste, dpdv al "functionalitatii" bilei, schimbarea denumirii lor in "Boiliesuri pentru nadit semi-solubile" PS: as mai adauga, in gluma, fara suparare: Care crapa la o utilizare necorespunzatoare !
Sincer si pe scurt as avea o intrebare pentru Marian Oprea: nu este nici o rezolvare pentru a pastra bila la pretul rezonabil care il are si a rezolva aceste mici neplaceri? Pescuiesc la crap in regim C&R de peste 10 ani, cred ca pana acum mi-am dat seama de cum se pastreaza boiliesurile (fie ele home made sau shelf-life)!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 19, 2018 8:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Buna seara ,
as fi interesat de un raspuns din partea celor de la select baits sau big fish ce se intampla de nu mai onoreaza comenzile , de ce nu mai raspund la comenzi (macar sa te contacteze ca nu au produsele) etc ... anul acesta am 5 comenzi ratate la ei cu sume destul de consistente .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: