CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:23 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Birdfood sau fishmeal?
MesajScris: Mie Iul 24, 2013 11:21 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Valter , cred ca depinde de ce fel de peste vrei sa prinzi , ciortan sau crap mai mare . Eu unul nu folosesc birdfood .In conceptia mea birdfoodul este un mix ce se preteaza mai mult pe carpodromuri cu densitate mare si care iti v-a aduce mult cirtan pe saltea .
Referitor la fishmeal iti pot spune ca am pescuit pe cateva balti in care pestele nu vazuse boilies in viata lui si am avut de fiecare data un raspuns in primele 12 ore de pescuit ...deci se poate .
In poza de mai jos este un exemplu de peste prins la fishmeal pe o balta absolut salbatica . In concluzie cred ca daca se poate pe ape salbatice se poate pe orice balta . Pentru a mari atractia unui fishmeal poti urma sfaturile lui Vlad referitoare la doza de lichide nutritive sau extracte naturale . Si eu am fost de aceasi parere ca si Lucian,pana anul trecut,cam pe vremea asta,cand am facut o pescuiala pe o balta salbatica cu crap putin si ten mult.Tocmai pt. a evita tenul am mers pe fishmeal-uri nutritive cu extracte naturale si arome grele:belachan si s&o.Prietenul cu care am fost tot asa,in schimb el a mers pe arome de frankfurter si monster crab.Durata partidei:8 zile.Primele 2 zile nici un bip,dar nici nu ne-am prea stresat deoarece stiam ca pe balta asta e nevoie de timp...abia a patra zi am inceput sa ne punem intrebari si am inceput sa modificam monturile,lugimea rigului,etc...si nimic! A saptea zi,resemnati ca nu am avut macar o trasatura,am descoperit pe fundul unei galeti vreo juma de kil de boilies birdfood cu aroma de capsuna.Nu mai aveam nimic de pierdut,asa ca intr-o ora aveam primul crap,urmat de alti sase in nici cinci ore!De atunci iau cu mine intotdeauna un birdfood,si nu de putine ori mi-a salvat partidele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Birdfood sau fishmeal?
MesajScris: Joi Iul 25, 2013 7:00 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Interesant...as dori sa stiu daca se poate si parerea lui Vlad vis-a-vis de aceasta partida a ta. 7 zile-fishmeal-nici un peste. Birdfood 1 zi - automat ai inceput sa prinzi.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Birdfood sau fishmeal?
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 7:25 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 7:56 pm
Mesaje: 10
De ce nu incercati o combinatie intre cele doua?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Birdfood sau fishmeal?
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 7:44 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Shabazz, stim asta. Orice fishmeal este de fapt o combinatie a celor doua.

In discutia de mai sus, am plecat de premiza ca un "fishmeal" e un boilies cu faina de peste, dar care contine si birdfood. M-am gandit ca se intelege de la sine, nu mai trebuie explicat. Toate fishmeal-urile bune de la diverse firme au doze mai mici sau mai mari de birdfood.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Birdfood sau fishmeal?
MesajScris: Vin Aug 16, 2013 2:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Asa este.Fishmeal-urile contin faina de peste dar si o doza consistenta de birdfood.Daca pana anul acesta foloseam mixuri cu continut de pana la 40% faina de peste,anul acesta am experimentat cu mixuri cu continut max.de 25% faina de peste,restul fiind completat cu birdfood de buna calitate. Am observat ca pestele raspunde mult mai repede la astfel de mixuri,dar si media capturilor parca a scazut putin...Parerea mea este ca birdfood-urile sunt mult subapreciate.Ingrediente ca clo,megablend,etc. pot spori atractivitatea unui mix.Am un amic care amesteca fainurile de peste cu biscuiti si napolitane macinate,si chiar are rezultate! Aceste rezultate se bazeaza pe partide scurte si medii,nu stiu ce efecte ar putea avea in partidele lungi... P.S.:in legatura cu aromele,interesant este ca aromele dulci provoaca un raspuns mai rapid din partea pestilor.Am inversat proportiile intre aroma principala si cea secundara,de ex.s&o cu capsuna a devenit capsuna cu s&o . P.S.2:inainte sa-mi sara lumea in cap,precizez ca este o parere personala,bazata pe teste de-a lungul acestui an.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron