CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mar Mar 18, 2014 4:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Nu a zis nimeni ca strica, doar ca nu aduc acel aport de calciu.
Eu le folosesc tot timpul cand am nevoie de o bila un pic mai ... "deschisa". Cu cat poti sa lasi bacatile mai mari, cu atat mai bine. Exista o teorie legata de faptul ca sfarimatarea lor intre dintii faringieni ai crapului propaga sunetul de hranire prin apa, atragand alti pesti.
Nu stiu daca e asa sau nu, cert este ca am prins bine cu acest tip de bile pe baltile unde pestele se hraneste mult cu scoici sau crustacee.
PS: ai grija ca afecteaza mesele de rulat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mar Mar 18, 2014 5:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
mniteanu scrie:
Nu inteleg cu ce strica, din punctual meu de vedere ajuta ca textura si de multe ori parca intareste mai bine bila.


Raspunsul pe care eu l-am primit a fost ca se prefera introducerea altor elemente care intradevar sa aduca un plus nadei si nu a unuia care sa fie doar de umplutura.
Mie mi s-a parut foarte logic raspunsul primit.
Pentru textura eu zic ca sunt mult mai superioare semintele mici sau micropeletele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mar Mar 18, 2014 6:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Depinde ce intelegi prin textura. Daca intelegi doar faptul ca vrei o bila mai poroasa, care sa elibereze atractantii mai repede, atunci s-ar putea sa ai dreptate.
Daca insa prin textura intelegi acea senzatie data de mestecare, atunci nu e acelasi lucru. Daca vrei sa te apropii de hrana naturala - scoici (exterior dur si moale la interior), atunci cred ca coaja de ou se apropie mult mai mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mar Mar 18, 2014 6:37 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
La porozitate ma refeream.
Daca e vorba de a provoca sunete care sa se propage in apa prefer alunele tigrate, o aluna sparta cred ca suna mult mai tare decat mestecatul unei coji de ou dintr-un boiles, eu raman la concluzia ca e inutila complicatia cu aceste coji de ou. In momentul in care crapul se hraneste aspira pe langa bila si o gramada de nisip si alte chestii care sa-i satisfaca pofta de crocant, ca doar nu mananca din farfurie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mie Mar 19, 2014 1:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
nu trageti in pianist ;)
omul a zis ca baga nisip in bile pentru greutate, eu cunosc un producator care foloseste "praf de scoici", de unde-l ia nu stiu si nu comentez. cand am inceput sa folosesc coji de ou cautam un ingredient de umlutura care sa dea un plus greutate bilelor, iar acestea (cojile) mi-au satisfacut necesitatea si le consider mai potrivite decat nisipul.
poate ca sistemul digestiv al crapului nu poate digera calciul din ele, prin analogie deduc ca nu poate absorbi nici calciul din cochiliile molustelor, atunci ma gadesc ca-l procura sub alta forma, poate chiar dizolvat in apa, deci, pe langa faptul ca nu face rau, "poate" face bine :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mie Mar 19, 2014 8:40 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Poate e o gresala sa pun coaja de ou in mix, intr-adevar distruge mesele de rulat, dar pentru mine e un component de nelipsit doar din simplul motiv ca ofera o duritate mai mare bilei si de asemenea porozitate. Un alt punct ar fi si greutatea putin mai mare a bilei care te ajuta cand vrei sa nadesti cu cobra.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mie Mar 19, 2014 9:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
KTA scrie:
nu trageti in pianist ;)
omul a zis ca baga nisip in bile pentru greutate, eu cunosc un producator care foloseste "praf de scoici", de unde-l ia nu stiu si nu comentez. cand am inceput sa folosesc coji de ou cautam un ingredient de umlutura care sa dea un plus greutate bilelor, iar acestea (cojile) mi-au satisfacut necesitatea si le consider mai potrivite decat nisipul.
poate ca sistemul digestiv al crapului nu poate digera calciul din ele, prin analogie deduc ca nu poate absorbi nici calciul din cochiliile molustelor, atunci ma gadesc ca-l procura sub alta forma, poate chiar dizolvat in apa, deci, pe langa faptul ca nu face rau, "poate" face bine :P


Praful de scoici - il iei de pe litoral, :)!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mie Mar 19, 2014 9:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Sa va fac o oferta? :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mie Mar 19, 2014 9:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
alin pitters scrie:
La porozitate ma refeream.
Daca e vorba de a provoca sunete care sa se propage in apa prefer alunele tigrate, o aluna sparta cred ca suna mult mai tare decat mestecatul unei coji de ou dintr-un boiles, eu raman la concluzia ca e inutila complicatia cu aceste coji de ou. In momentul in care crapul se hraneste aspira pe langa bila si o gramada de nisip si alte chestii care sa-i satisfaca pofta de crocant, ca doar nu mananca din farfurie.

Daca vorbim de alune tigrate, cred ca au mult mai multe dezavantaje decat cojile de ou.
Ai dreptate cand spui ca aspira multe alte lucruri odata cu mancarea, insa crapul are un sistem de "filtre" incredibil. Daca te uiti la filmele filmate sub apa o sa vezi ca praful si reziduurile mici le elimina prin branhii, iar cele mare (crengute, pietre, etc) pe gura. De aici problema cu monturile care sunt scuipate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bani pe kg de bile
MesajScris: Mie Mar 19, 2014 4:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
pentru a ingreuna bilele fara sa distrugi masa de rulat cel mai indicat ii faina de orez iar in ceea ce priveste zgomotul provocat de crap prefer alunele tigrate mici sau maruntite pentru o digerabilitate mai buna.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: