CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Mie Dec 03, 2014 10:15 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am anuntat pe CarpOnline noutatile Dynamite Baits pentru 2015. Vedeti http://carponline.ro/stiri/noutati-dynamite-baits-88191. Catalogul Dynamite Baits 2015 poate fi citit aici: http://issuu.com/dynamitebaitseu/docs/i ... 1/10395579.

Ce mi se pare interesant e ca Dynamite Baits revine asupra deciziei de a renunta la mixul Source si pune din nou accent pe toata gama Source. Practic, o relanseaza cu produse noi si ambalaje noi. Atat mixul de Source, cat si cel de Crave se vor gasi la pungi de 5kg, ceea ce e foarte bine.

Am avut ocazia sa testez o parte dintre noutatile pregatite pentru 2015 si sunt cateva produse care mi-au placut in mod special: pop-up-urile albe de Source, boiliesurile de carlig intarite de Source, Crave si Robin Red si, nu in ultimul rand, lichidele nutritive de krill si squid, care pot fi folosite ca parti lichide in retete de boilies sau, evident, ca aditivi pentru pasturi, pelete sau dipuri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Mie Dec 03, 2014 1:50 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Ce inseamna boiliesuri de carlig intarite?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Mie Dec 03, 2014 2:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Inseamna boiliesuri mai tari si mai rezistente decat boiliesurile normale, folosite ca nada. Probabil rulate cu o doza mai mare de liant (albumina, pudra de ou, plasma). Nu sunt boiliesuri uscate, sunt suficient de moi ca sa bagi o croseta subtire prin ele, dar rezista mai bine pe firul de par. Le-am testat pe Varlaam, lasand lanseta in pozitie cate 48 de ore. Dupa doua zile, stateau inca foarte bine pe firul de par.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Mie Dec 03, 2014 2:26 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Inseamna boiliesuri mai tari si mai rezistente decat boiliesurile normale, folosite ca nada. Probabil rulate cu o doza mai mare de liant (albumina, pudra de ou, plasma). Nu sunt boiliesuri uscate, sunt suficient de moi ca sa bagi o croseta subtire prin ele, dar rezista mai bine pe firul de par. Le-am testat pe Varlaam, lasand lanseta in pozitie cate 48 de ore. Dupa doua zile, stateau inca foarte bine pe firul de par.


Poate ca nu inteleg eu foarte bine, de ce ai avea nevoie de un boilies care sa stea 48 de ore in apa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Mie Dec 03, 2014 2:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sunt diverse motive pentru care poti lasa o montura in pozitie mai mult de 24 de ore si pentru care poti avea nevoie de un boilies de carlig intarit.

De exemplu, pescuiesti pe apa rece, pe un lac cum e Varlaam, si trasaturile sunt rare. Ai un loc productiv, prinzi niste peste pe el, esti convins ca locul e bun. In mod normal, schimbi lanseta in fiecare zi sau dupa fiecare peste, dar la un moment dat trec 24 de ore si n-ai prins nimic. Ce faci, schimbi lanseta sau nu? Mi s-a intamplat sa fiu exact in situatia asta si sa decid ca nici nu vreau sa pun lanseta pe alt loc, pentru ca eram sigur ca locul e bun, nici nu vreau sa scot lanseta si s-o pun la loc, fiindca as fi adaugat nada peste nada deja existenta. Asa ca am lasat lanseta neschimbata inca 24 de ore. A doua zi, am prins peste la ea.

Alt exemplu: pescuiesti pe un lac pe care plantezi la distante mari. Incepe o furtuna, care tine doua zile. Nu mai ai cum sa iesi pe apa ca sa schimbi lansetele. Ce faci? Pui niste boiliesuri de carlig tari si ai incredere ca vor sta foarte bine in montura 48 de ore, daca e cazul.

Mai sunt si alte situatii in care poti alege sa lasi montura 48 de ore neatinsa. Vezi http://carponline.ro/interviuri/intalni ... 3/pagina-5.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Mie Dec 03, 2014 5:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
un cunoscut pescar din Romania si-a batut luna trecuta recordul personal pe Rainbow dupa ce bila a stat in apa 6 zile.....un amic a prins la Pelagicevo in Bosnia, o balastiera celebra, dupa aproape 3 zile.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Mie Dec 03, 2014 5:27 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Nu as vrea sa par rautacios sau tendentios dar am si eu o intrebare: cum puteti fi siguri ca nu a fost o intamplare ca ati prins la acea lanseta dupa ce a stat atata timp?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Mie Dec 03, 2014 5:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Uneori ai de-a face cu situatii in care pestele nu se hraneste si trebuie sa astepti niste conditii mai bune, in care se va hrani.

Poti sa astepti plimband lansetele pe alte locuri cat mai des, in ideea ca vei gasi locuri mai bune, sau poti sa ai incredere ca locul e bun si e mai bine sa astepti lasandu-le in pozitie cat mai mult.

Daca alegi a doua varianta, ai nevoie de boiliesuri care sa reziste pe firul de par, iar boiliesurile intarite pot fi o solutie. Asta-i tot.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Mie Dec 03, 2014 6:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
eu unul astept cu interes, in special pack-ul de 5 kg, sunt curios la ce pret va fi disponibil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits 2015
MesajScris: Joi Dec 04, 2014 12:10 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Vlad, care crezi ca e motivul pt care dynamite a vrut sa renunte la un mix asa de bun?
nu s-a mai cerut pe piata din UK, sau?

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: