CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 8:26 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
Ce parere aveti de urmatoarea reteta ?

100 grame faina peste LT 94
100 grame faina predigerata
100 grame faina de Squid
100 grame Robin Red
100 grame Meggablend(RED)
100 grame Full Fat soya
150 grame gris
100 grame Vitamaelo
25 grame pudra cilli
25 grame diverse seminte
50 grame CLO
50 grame faina carne ??!!
50 grame faina sange
50 grame pudra ou ??!!

PARTE LICHIDA:
-Marine 17 + L030 + ulei esential black pepper + aroma Squid + aroma fructa(Cranberry sau Mulberry)

In functie de cum se leaga mixul, folosesc sau nu, pudra de ou sau scot din faina de carne si mai adaug 50 g CLO.
Daca am sa fiu nevoit, adaug si WPC, dar poate reusesc sa scap mai ieftin :)

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 1:41 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
darius scrie:
Ce parere aveti de urmatoarea reteta ?

100 grame faina peste LT 94
100 grame faina predigerata
100 grame faina de Squid
100 grame Robin Red
100 grame Meggablend(RED)
100 grame Full Fat soya
150 grame gris
100 grame Vitamaelo
25 grame pudra cilli
25 grame diverse seminte
50 grame CLO
50 grame faina carne ??!!
50 grame faina sange
50 grame pudra ou ??!!

PARTE LICHIDA:
-Marine 17 + L030 + ulei esential black pepper + aroma Squid + aroma fructa(Cranberry sau Mulberry)

In functie de cum se leaga mixul, folosesc sau nu, pudra de ou sau scot din faina de carne si mai adaug 50 g CLO.
Daca am sa fiu nevoit, adaug si WPC, dar poate reusesc sa scap mai ieftin :)


Salut Darius ,

Permite-mi sa-ti prezint parerea mea , la prima vedere . As incepe cu faina LT94 , care in opinia mea ar trebui sa fie inclusa cel putin in proportie de 20% in orice mix , poti creste dozajul lt-ului si sa elimini faina de carne , faina de peste fiind net superioara din toate punctele de vedere .
La 150 grame gris si 50 grame pudra de sange , coca va fi tare , greu de lucrat , iar grisul nu este un liant extraordinar inainte de fierbere , ci mai degraba dupa , absoarbe foarte mult lichid , carnatii de obicei se umfla la iesirea din pistol , etc . Daca vrei o alta solutie low cost eu ti-as recomanda mai degraba pesmetul . In ceea ce priveste wpc-ul , motivul principal pentru care este folosit este viteza de absorbtie ridicata a proteinei ( unii considera proteina din zer ca fiind cu cea mai rapida absorbtie din lume ) , pe langa acestea intradevar mai are si rol de liant ( puternic ) in mix . Sper ca am fost de ajutor .

Toate bune !

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 8:29 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
Multumesc de ajutor. Vroiam sa incerc o reteta putin mai ieftina si care sa ,,lucreze'' mai repede ca si alte mixuri pe care le folosesc.
Unele ingrediente le am in cantitati mai mari si am zis sa scap de ele.
Celalt mix pe care il folosesc in paralel, contine 400 g faina de peste + 100 predigerata+100 pudra belachan si de aceea vreau sa incerc si ceva mai ,,light'', care preia o mare parte din Meat & Fish-ul de la Select, o bila apreciata foarte mult de mine.

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 6:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
darius scrie:
Multumesc de ajutor. Vroiam sa incerc o reteta putin mai ieftina si care sa ,,lucreze'' mai repede ca si alte mixuri pe care le folosesc.
Unele ingrediente le am in cantitati mai mari si am zis sa scap de ele.
Celalt mix pe care il folosesc in paralel, contine 400 g faina de peste + 100 predigerata+100 pudra belachan si de aceea vreau sa incerc si ceva mai ,,light'', care preia o mare parte din Meat & Fish-ul de la Select, o bila apreciata foarte mult de mine.

Tu la ce pret iei faina de carne?
Mariane, zi-mi te rog care ar fi pretul real al unui kg de faine de carne sau sange?

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 4:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Citat:
care preia o mare parte din Meat & Fish-ul de la Select


Salut Darius,

Ce anume preia mixul tau de la boilies-ul Meat&Fish ?
Excluzand aroma de squid si *fructa* ?!!

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 6:22 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
Robin Red, faina de peste tratata la rece LT94, faina predigerata de peste, faina de carne, pudra de sange, CLO , faina de soia, proteine lactice, seminte, gris, L030.

Cam astea sunt ingredientele care se regasesc si in mixul de la Select, eu inlocuind faina de Krill cu faina de Squid, am eliminat faina de varec ca o pot inlocui cu coji de oua si scoici pisate.
Singurele ingrediente care imi lipsesc sunt WPC-ul si GLM + betaina.

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 7:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Nu am o experienta vasta in domeniul nadelor si al mixurilor. Sunt sigur ca sunt colegi aici pe forum mult mai avizati decat mine.

Insa iti pot spune o parere personala. Cred ca nu este suficient sa te inspiri din ingredientele prezentate de un brand de nada. Consider ca este mai important sa stii sa combini acele ingrediente, sa le intelegi rolul lor in mix, sa stii sa le dozezi corect.
Cu alte cuvinte, lasand Select Baits la o parte, pentru a nu implica un proprietar de nada prezent aici pe forum, pot sa garantez ca daca Bill Cottam ti-ar pune pe masa ingredientele necesare, nu ai putea alcatui varianta corecta a mixului de la Trigga.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Mie Mai 20, 2015 7:58 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Cred ca Darius a dorit doar sa foloseasca din ingredientele folosite in mixul M & F. E logic insa ca nu are de unde stii cantitatile exacte folosite in aceea reteta. Ex. exista retete cu a-b-c...n grame de pudra belachan. Daca nu folosesc cantitatea a, dar folosesc cantitatea b, tinand cont de un raport cu celelalte ingrediente+rulaj+etc, nu cred ca este o greseala. Pe parcurs si Darius isi poate imbunatati reteta, dar un pct 0 de plecare trebuie sa aiba orice reteta. Asa ca Darius...eu zic curaj, mergi inainte si sunt convins ca reteta ta o sa prinda peste si in varianta ta initiala. Spor !
PS: poti sa tii cont si de sfatul lui Marian de la Baitshop. ;)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Joi Mai 21, 2015 4:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Robi , nu stiu sigur daca am inteles intrebarea ta .

Hemoglobina care o vindem la Baitshop.ro consider ca este la un pret real pentru vanzare en-detail . Este un produs fabricat in Belgia , faina de sange este purificata pentru ca ulterior sa poata fi despartita in hemoglobina si plasma .

Am vazut si fainuri de sange din Romania , din pacate majoritatea nu sunt purificate , ci sunt amestecate cu alte reziduri ( ex : pene ) . In ceea ce priveste faina de carne , la fel majoritatea sunt amestecate cu alte reziduri si contine o cantitate mare de oase , acest tip de faina are un miros oribil . In concluzie , pretul real al unui produs depinde foarte mult de investitia producatorului in tehnologia de fabricare , si de calitatea produsului finit .

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Squid + fructa
MesajScris: Joi Mai 21, 2015 6:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Sefer Marian scrie:
Robi , nu stiu sigur daca am inteles intrebarea ta .

Hemoglobina care o vindem la Baitshop.ro consider ca este la un pret real pentru vanzare en-detail . Este un produs fabricat in Belgia , faina de sange este purificata pentru ca ulterior sa poata fi despartita in hemoglobina si plasma .

Am vazut si fainuri de sange din Romania , din pacate majoritatea nu sunt purificate , ci sunt amestecate cu alte reziduri ( ex : pene ) . In ceea ce priveste faina de carne , la fel majoritatea sunt amestecate cu alte reziduri si contine o cantitate mare de oase , acest tip de faina are un miros oribil . In concluzie , pretul real al unui produs depinde foarte mult de investitia producatorului in tehnologia de fabricare , si de calitatea produsului finit .

Multumesc Marian pentru raspuns.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 72 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: