CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:29 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiliesuri
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 12:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Am citit in articolul lui Mark McKenna, ca exista mai multe grupuri de compusi chimici ce pot atage interesul pestelui. Apoi exemplifica si spune...aminoacizii, acizii grasi, nucleotide, nucleoside si sarurile cuaternare de amoniu. Pai dupa ce am cautat pe dex etc despre nucleotide, nucleoside, ...amoniu...am inteles ca nu am o definitie concreta la ce anume se refera. Aminoacizii...ok...dar restul ? Poate cineva sa ne exemplifice concret ? Mersi. :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 2:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ovidiu, gasesti pe internet definitii si exemple, dar s-ar putea sa fie o pista gresita.

Cred ca Mark McKenna nu are cum sa ne spuna ce foloseste in boiliesurile lui, din motive evidente, si atunci incearca sa ne spuna cate ceva pe ocolite, intr-un mod stiintific. Dupa parerea mea, chiar daca e corect ce spune, asta nu are cum sa te ajute, ceea ce nu inseamna ca articolele lui Mark nu sunt utile in multe alte privinte.

Ca sa dau un exemplu, daca ti s-ar spune ca pestele este atras de capsaicina, asta nu te-ar ajuta foarte mult. De unde iei capsaicina si cum o folosesti? Te-ar ajuta daca ti s-ar spune sa pui in mix 5% pudra de chilli (care contine capsaicina).

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri
MesajScris: Joi Mai 09, 2013 7:01 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Vlad,
tocmai fiiindca pe internet gasesti o sumedenie de informatii, dar nu poti fi sigur care este cea corecta. Asa cum unii spun ca sunt 9-10-11 aminoacizi esentiali, ramane la latitudinea fiecaruia sa aleaga varianta. Apoi cine mai sapa, afla si cum se numesc acesti aminoacizi esentiali. Apoi cine sapa in continuare, mai afla si despre procentele minim necesare pt. a construi boiliesul, care sa contina acesti aminoacizi esentiali.
Ma gandeam ca poate in timp, intre noi cei interesati de mai mult, aflam cum sta treaba si cu nucleotidele, nucleosidele etc. daca personal aflu ceva, o sa postez. E frumos sa impartasesti...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri
MesajScris: Joi Mai 09, 2013 7:34 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sincer sa fiu, genul asta de analiza e pentru cei ce stiu, nu pentru cei ce nu stiu.

Am mari indoieli ca majoritatea pescarilor se aleg cu ceva din asemenea informatii, dar bineinteles ca exista si lucruri care nu se scriu pentru majoritatea pescarilor, se scriu pentru o minoritate interesata de ele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri
MesajScris: Joi Mai 09, 2013 9:09 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Sunt deacord in totalitate cu Vlad. E ok sa stii definitiile stiintifice dar te ajuta doar partial.

Ca sa simplificam lucrurile, atractia nucleotidelor si nucleosidelor nu vine din starea lor naturala.
Prin hidroliza (interactiunea cu apa) ele se separa formand lanturi de acid nucleic - sau ADN (care stau la baza lucrurilor vii). Crapii detecteaza foarte usor lanturile de ADN avand sisteme specializate doar pentru acest lucru.

Mai interesant decat cele de mai sus sunt ingredientele care contin o doza mare de nucleotide si nucleoside. Unul dintre acestea este drojdia de bere, un ingredient folosit in boiliesuri de foarte mult timp.

Ideea e sa nu te complici cu denumiri stiintifice si analize ale lanturilor proteice. Incearca sa intelegi fiecare ingredient in parte cat mai bine si vei descoperi ca unele sunt mai importante decat par la prima vedere.

In ceea ce priveste aminoacizii lucrurile sunt mai simple. In functie de perioada anului si de hrana naturala a crapului el poate avea (si in majoritatea cazurilor chiar are) anumite deficiente de aminoacizi.

Acizii grasi se gasesc in general in uleiuri. Uleiul de canepa contine 70-85% acizi grasi. De aici si popularitatea folosirii uleiurilor in boilies. Dar si aici, unele uleiuri iti aduc beneficii suplimentare (suplimente de Omega 3 si 6, acizi linoleici, etc).


Ultima oară modificat de Paul Aparaschivei pe Joi Mai 09, 2013 11:49 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri
MesajScris: Joi Mai 09, 2013 11:01 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Paul,
multumesc, ceea ce ai scris este pe limba mea...he ! Sigur ca o explicatie concreta te face si sa intelegi, dar cand intervin termeni stiintifici, putin mai complicat.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri
MesajScris: Joi Mai 09, 2013 4:17 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Trecerea de la simplu la complicat sau invers e facuta in primul rand de autor.

Cand citesti textele tehnice ale lui Rod Hutchinson, care sunt substantiale, nu ai niciodata impresia ca ti se vorbeste intr-o pasareasca stiintificoida. Sunt texte dense, dar le intelegi si te ajuta.

Cand citesti textele altora (nu ma refer la Mark McKenna, articolele lui sunt un mare castig pentru literatura nadelor), esti lovit in cap cu o terminologie care pe multi ii intimideaza si din care nu castigi nimic, oricat ti-ai bate capul sa pricepi ce scrie acolo.

Dar asta e alta discutie. Cum zice si Paul, incearca sa intelegi ingredientele, nu microcomponentele lor. Ani de zile s-a crezut ca Robin Red e eficient datorita unei vitamine sintetice, despre care s-a aflat la un moment dat ca de fapt nu e inclusa in Robin Red, era o confuzie. Pentru pescar, e suficient sa stie ca Robin Red, ca ingredient, e util. Ce rol are vitamina (care nu exista) chiar nu conteaza.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 7:27 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Da, intr-adevar e important sa cunosti despre fiecare ingredient, dar unii oameni, vine vorba aceea ca despica firu in patru- he ! A despica firu in patru, nu trebuie neaparat a fi un lucru negativ ori fara sens. Multi se uita la efect, dar nu si la cauza. Cred ca asa e si in pescuit. Ex- nu demult povesteam de concursul de la Mika Alas. Pestele se hranea pe pat de nada de seminte. Deci, a prinde tot pe seminte sau un boilies mic sau un boilies mic cu pop-up, nu era o abordare gresita. Sigur ca s-a prins si la boilies de 20 sau 20 cu pop-up, dar nu foarte multi. Iata ca cine are o viziune de ansamblu, poate observa cauze, efecte, concluzii iar informatia acumulata poate fi cu folos pentru alte partide pe aceea balta.
Daca luam in considerare doar ceea ce mi-au spus cei care au fost cu 10 zile inainte acolo, nu faceam mare lucru...
Cineva zicea ca a contat tipul de boilies cu care s-a dat pe patul de seminte. Eu sustineam ca a contat mai mult dimensiunea lui si modul cum s-a pescuit. Consider ca desi am inceput numai cu boiliesuri Select Baits, solubile, semisolubile si tari, incet incet s-a format patul de nada care apoi a culminat printr-un pat de nada de seminte. Crapii au sosit la restaurant si au inceput sa manance.
Boiliesuri bune si cu seminte preparate cu CSL Garlic s-a dovedit a fi o combinatie buna.
Priveam si la sarbi, mai ales la cei de vis-a-vis. Unde au facut patul, unde au lansat, cat de des nadeau, etc. Priveam in mai multe locuri ce se intampla...
Cei de vis-a-vis au prins sub jumatat din cantitatea prinsa de noi. Au inceput in forta pe seminte. Daca privesti ce au facut capetii de balta, observi ca am fost mult deaupra lor, prinzand cantitate dubla sau tripla. Sigur ca nu am putut tine piept standurilor din mijloc (se stie ca acelea sunt considerate cele mai productive) insa daca ar fi durat partida mai mult, cred ca ne situam pe podium.
De altfel, am calculat ca daca nu scapam acei pesti...ne situam pe locul 3. As putea continua cu multe alte informatii dintr-o partida de pescuit, dar ma opresc aici... :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: