CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:11 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 12:59 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 03, 2014 7:37 pm
Mesaje: 5
Localitate: Bucuresti
Buna ziua,

As dori si eu cateva pareri despre boiliesurile de la Dynamite Baits.

Pe care le recomandati si de ce?

Pe care le folositi la nadire? Si pe care la carlig?

Ce dimensiuni recomandati din cele de 15, 18, 20?

Ce alte sfaturi ar fi de luat in consideratie legat de folosirea acestor boiliesuri.

Va multumesc pentru sfaturi si pentru ajutor.

Cu respect,
George Raceanu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 1:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 8:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Iasi
Ani buni am pescuit cu Squid Octopus si Spuid cu pruna. Rezultate excelente. Anul trecut am incercat Source si a mers pe unele balti indiferent de anotimp. Cat despre dimensiune, la bilele tari e bun sa ai si de 10 cand pestele e mofturos, iar la solubile de 20 pt carlig si de 24 la innadire pt distanta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 1:59 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 11, 2014 4:19 pm
Mesaje: 43
Cristi Chiritoi scrie:
Spuid cu pruna.

dynamite baits, din cate stiu eu NU are combinatia asta......
eu am folosit cu succes, in primii ani cand pescuiam cu boiliesuri ready made, fresh squid and black pepper si source, sunt cele 2 boiliesuri care nu m-au dezamagit niciodata......in general de la 20mm in sus......depinde pe ce lac pescuiesti, in ce anotimp, ce densitate de peste are lacul si mai ales ce pesti vizezi......


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 2:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Raceanu George scrie:
As dori si eu cateva pareri despre boiliesurile de la Dynamite Baits.


Source e probabil alegerea cea mai sigura. E un boilies care se produce de la inceputul anilor 2000, cred ca e folosit in Romania de cel putin zece ani (Dynamite Baits a avut o campanie de reclama bazata pe rezultatele lui Ardy Veltkamp pe Sarulesti si asta a atras atentia pescarilor din Romania) si in linii mari a dat rezultate peste tot. Iar pe langa boiliesurile gata facute, ai o gama de produse complementare foarte mare – mix, parte lichida, dip, boiliesuri de carlig de mai multe feluri, pop-up-uri cu pluta sau fluo, pelete, pastura, pasta de boilies.

Alternativa la Source e Crave. Ambele sunt fishmeal-uri si nu e o idee rea sa le folosesti impreuna. La ambele, poti sa cumperi si mixul daca vrei sa-ti rulezi singur boiliesurile ca sa le personalizezi sau sa reduci costurile.

In ceea ce priveste boiliesurile de carlig sau boiliesurile de nadire, nu se poate da un raspuns general, alegerea lor depinde de situatie - durata partidei, specificul lacului, anotimpul, temperatura apei si ce urmaresti sa prinzi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 3:29 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 03, 2014 7:37 pm
Mesaje: 5
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru informatii.

In momentul actual nu am de gand sa rulez eu boliesurile, asa ca am sa ma orientez spre cele gata facute Source si/sau Creve la 5 kg.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Joi Mar 12, 2015 5:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
De pe big fish: Mixul The Crave contine urmatoarele ingrediente:
- faina de ton
- faina de sardine si ansoa
- Robin Red
- Nectar Blend
- Red Factor
Ce sa intelegem noi pescarii de aici ? Ca mixul este compus in intregime doar din aceste 5 ingrediente sau ca acestea sunt o parte din ingrediente ?

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Joi Mar 12, 2015 6:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Opre Ovidiu scrie:
De pe big fish: Mixul The Crave contine urmatoarele ingrediente:
- faina de ton
- faina de sardine si ansoa
- Robin Red
- Nectar Blend
- Red Factor
Ce sa intelegem noi pescarii de aici ? Ca mixul este compus in intregime doar din aceste 5 ingrediente sau ca acestea sunt o parte din ingrediente ?

Ovi. Cine crezi ca iti dezvaluie reteta in totalitate?

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Joi Mar 12, 2015 6:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Pai nu cred ca cei ce vand iti dezvaluie in totalitate...iar totalitate mai inseamna si cantitati. Oricum cred ca noi cei ce nu vindem, apoi retete testate si pescuite si postate pe net, pe calculatoare de retete etc...cred ca sunt dezvaluite. Nu mai e vremea secretelor ca inainte, sa fim seriosi...dar un comerciant sigur ca trebuie sa si-o tina secreta.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Vin Mar 13, 2015 10:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Ovidiu, daca ti-ar fi spus ca mixul contine si faina de soia sau gris, ar fi contat in alegerea ta? Ingredientele indicate sunt necesare pentru ca tu sa iti dai seama ca e un fishmeal din fainuri combinate, usor condimentat si cu o structura aerisita datorita birdfoodurilor. Nu ii obliga nimeni sa puna 40% faina de peste, insa nici nu cred ca se risca sa scrie pe ambalaj ca mixul are faina de peste si, de fapt, sa nu aiba.

Boiliesurile ready made le cumperi dupa reputatie, nu dupa reteta. Daca vrei control, iti faci mixul de la zero, concepi reteta, o testezi si treci prin toate etapele necesare. Dupa ce vei ajunge la o reteta cu rezultate, nu cred ca vei veni pe forum si sa dai procentele exacte fara niciun avantaj. In fond, acolo sunt munca, banii si timpul tau.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Boilies
MesajScris: Vin Mar 13, 2015 4:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Marian, daca as avea un magazin sau o firma ca si tine, recunosc ca nu as dezvalui reteta, dar atata timp cat sunt doar pasionat de pescuit, fara a avea o afacere din asta, nu sunt genul care sa tin secret o reteta, chiar daca am investit timp si bani. Timp si bani investim si in partidele de pescuit, dupa ani invatam destule si putem transmite mai departe cu bucurie in suflet, fara a gandi cat am investit eu, sa o faca si altii...
Stiu, nu toti suntem la fel din acest punct de vedere...si stiu ca si tu ai conceput destule retete pe care le-ai dezvaluit publicului prin emisiuni etc.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron