CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:12 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Iun 20, 2013 11:17 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 9:51 am
Mesaje: 75
Localitate: Ploiesti
Buna ziua,

Ma intereseaza, dupa experientele voastre cam dupa cat timp raspunde crapul la boilies pe o balta salbatica. (adica unde nu e obisnuit cu boilies)

De asemenea ma intereseaza care este cea mai buna strategie de nadire pentru pescuitul din mana.

Solubile sau tari?

ETC.

Multumesc.

_________________
https://www.instagram.com/thesessionro
https://www.facebook.com/thesessionro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iun 20, 2013 12:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu se poate da un timp aproximativ pana cand pestele incepe sa raspunda. Depinde de balta, de anotimp si de felul in care stii sa pescuiesti cu boilies.

De exemplu, daca balta e aproape de un oras si e frecventata de pescari, atunci se poate sa fie deja invatata pe boilies, chiar daca lasa impresia ca nu este. Pe Cernica, acum cativa ani, am prins crap la bile dupa doua ore, desi fusesem avertizat sa nu incerc, ca e pierdere de timp, au incercat altii si n-au prins - poezia binecunoscuta. Boiliesurile cu care incercasera altii ramasesera in balta si isi facusera efectul, obisnuind pestele, chiar daca pescarii respectivi nu prinsesera cu ele.

In general, a obisnui pestele cu bile dureaza putin, de la cateva ore la cateva zile, dar faptul ca multi nu le folosesc corect (bila potrivita, locul potrivit etc.) da impresia ca ar dura mult. Repet, nu se poate stabili o durata aproximativa, sunt multe variabile, dar e cert ca pestele nu are cum sa nu raspunda mai devreme sau mai tarziu.

Nu stiu sa raspund la intrebarea cu cea mai buna strategie. Nu cred ca putem vorbi despre cea mai buna strategie fara sa ne referim la aceeasi balta si fara sa cunoastem balta suficient de bine.

In principiu, insa, cea mai buna strategie de nadire e localizarea corecta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 21, 2013 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Vlad Pavlovici scrie:
... dar faptul ca multi nu le folosesc corect (bila potrivita, locul potrivit etc.)

Vlad,
cum se determina care este bila potrivita pe locul x ? Dupa mintea mea, numai prin incercari. Posibil sa nu ai timp suficient la dispozitie si atunci bila care posibil sa fie potrivita dupa 48-72 de ore, sa nu fie potrivita pana in 48 de ore. Stim ca la partide scurte pana in 48 de ore este mai ok o bila cu atractie mai mare, incercand sa aduci pestele pe vad, mai rapid. In partidele mai lungi, fish-mealurile sunt mult mai ok. Citisem mai demult intr-un articol, unde o echipa avea bile nutritive HNV, dar efectul lor s-a dovedit a fi bun, mult prea tarziu, in comparatie cu bird-foodurile altor echipe. (in concurs international) Asa ca bila potrivita pentru un timp x si bila potrivita pt. un timp x+t ar fi altceva...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 21, 2013 11:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Se determina prin experienta. De la un punct incolo, nu ma aloci nici 10 secunde intrebarii “Ce boiliesuri sa iau la mine?”. Iei un boilies in care ai toata increderea si, daca nu prinzi cu el, esti sigur in proportie de 99% ca nu e vina lui. Iar daca totusi e vina lui, e vina ta ca l-ai ales gresit.

In general, cine schimba boiliesurile des nu se pricepe la boilies. Nu ai nevoie de o reteta noua in fiecare saptamana. Ai nevoie de un boilies bun, pe care ti-l adaptezi la partide scurte, medii, lungi, dupa peste mic sau dupa peste mare, si cu care poti sa pescuiesti ani la rand. Acelasi boilies. Il poti rula de 8mm sau de 30mm, fiert si uscat ca piatra sau solubil si moale ca plastilina, rotund, cubic, intreg, spart etc. Vrei mai multa atractie? Pui o doza mai mare de parte lichida. Dar e acelasi boilies. Cu cat il folosesti mai mult, cu atat il intelegi mai bine. Sau invers...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 21, 2013 12:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
:) perfect adevarat...chestiune testata si de mine, pe acelasi tip de boilies pt peste mic (ciortan) respectiv peste mare.
Totusi, exista balti, unde nimic nu ma impiedica sa dau la inceput pe un birdfood si sa prind foarte bine si repede, apoi incet-incet sa intru cu fish-mealurile (deci un amestec) ca mai la final sa inchei numai pe fish-meal. Ce pot sa mai fac in faza de inceput ? Sa amestec un bird-food cu acel fish-meal. Ma costa mai putin fiindca am un pret X si un pret Y. Prind peste la inceput, la fel de bine, dar cu bani mai putini, continui sa nadesc cu boiliesul 50/50, iar apoi dupa jumatatea partidei schimb doar pe fish-meal, adica ofer o nada mai de calitate. Asa cum stim, mai intai oricum vin la masa cei mici si apoi cei mari... ;)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: