CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mai 17, 2024 3:42 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 152 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 10:00 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
cipibm scrie:
:D Sa inteleg ca tu prezinti retete pe care inca nu le-ai testat? :D
Daca careva dintre "doritori"ia de bun cele spuse de tine si se apuca de isi face mixul si incearca sa-l ruleze si el nu se ruleaza,daca se ruleaza si crapa la uscare etc.?
"Doritorii" cu paguba,tu cu blestemele :D

Daca te uiti la reteta pe care am mers doi ani, o sa observi ca sunt multe asemanari, mai ales la cantitatea totala de faina de peste, la faina de soia, gris, CLO...ar trebui sa-ti spuna ceva... :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 10:24 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Poate cineva se intreaba de ce recomandarea este diferita la proportiile afisate a celor doua tipuri de faina de peste, adica pana la 1/2 respectiv 1/5 din total mix. Pai faina de sardine si hamsii are o textura fina, densitate mare si o valoare proteica foarte ridicata LT 96. Pe cand faina de sardine si ansoa are un continut proteic de aprox 65%, textura este semi-grosiera si densitatea este medie.
Sigur ca aceste lucruri sunt importante pt. cei ce doresc sa-si calculeze si % de proteina etc din mix si atunci conteaza nu numai % de proteina, dar si calitatea proteinei.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 10:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
interesant de incercat si de vazut daca coca are tendinta sfaramicioasa.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 11:19 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Pai conteaza si cum te misti de repede in astfel de situatii...sigur si cu conditia sa nu nimeresti un ingredient vechi, diluat etc. Se face coca mai moale, in functie de temperatura si umiditatea mediului unde lucrezi, lasi sa traga putin (pui intr-o punga) si dai bataie la rulat...daca stai prea mult, atunci s-ar putea sa ai dreptate...te mai ajuti si de oarice ulei, in mix, sprituit pe coca, dar si pe masa...vezi cum cere...la un moment dat totul merge din simturi tactile si observatii vizuale...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 11:45 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Oricum, ca si costuri, nu este unul foarte reusit. Te duce undeva spre 40 ron / kg, asta daca il rulezi acasa, ceea ce e destul de mult pentru un mix, dar depinde ce rezultate ai cu el. Eu ajunsesem sa fac bile foarte prinzatoare si ma duceau undeva spre 22-24 ron/kg, dar munca, mizeria si mirosul m-au determinat sa ma opresc.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 12:06 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Matei Niteanu scrie:
dar munca, mizeria si mirosul m-au determinat sa ma opresc.


altii nici n-au inceput din aceasta cauza :)
am vazut tot procesul la un prieten......si mi-a ajuns :)

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 1:22 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Matei Niteanu scrie:
De curiozitate, de unde ai luat reteta? Nu de alta, dar ai undeva la 47/50% fainuri de peste si nu are nici WPC si s-ar putea sa nu se ruleze.


Matei , mixul meu are tot 50% faina de peste ( 400 lt si 100 predigerata ) si mixul nu are wpc, elemente de legatura foarte bune sunt pudra de ou, faina de sange, faina de orez care sunt mult mai ieftine ca wpc. Dar tu stii asta, de ce te miri?

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 1:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Nu sunt atotstiutor si nici nu ma consider, eu doar puneam niste intrebari. Eu unul am incercat sa pun mai multa faina de peste si m-am confruntat exact cu mix sfaramicios, iar problema am rezolvat-o cu WPC in proportie de 2-4%. De faina de sange auzisem ca se utilizeaza ca agent de legatura, dar de pudra de ou si faina de orez nu stiam. Din cauza asta am intrebat de unde e reteta, ma gandeam ca era pe undeva pe un site cine stie de unde.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 6:43 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Opre Ovidiu scrie:
o noua reteta de Belachan...pentru doritori...

Reteta nu e noua. E o reteta pusa in circulatie de CC Moore cu ani in urma. In versiunea engleza, arata in felul urmator:

400grm Sardine/Anchovy Fish meal
100grm Pre Digested Fish meal
100grm Soya Flour
50grm Whole egg powder
50grm Antarctic Krill meal
140grm Semolina
100grm Belachan Powder

Opre Ovidiu scrie:
Faina de sardine si ansoa se foloseste pana la 1/2 din cantitatea totala de mix iar faina de sardine si hamsii se foloseste in proportie de 1/5 din cantitatea totala de mix.

Ovidiu, anchovy se traduce in romaneste prin hamsie. Adica, la nivelul traducerii, nu putem vorbi despre faina de ansoa ca fiind altceva decat faina de hamsie. Unii spun ansoa, altii hamsie, dar e acelasi peste. Poate vrei sa spui ca una e o faina din doua tipuri de peste (sardine si ansoa/hamsie), iar alta e o faina dintr-un singur tip (ansoa/hamsie).

Corecteaza-ma daca gresesc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 7:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Reteta nu e noua probabil pentru unii, insa pentru altii cu siguranta este. Nici pentru mine nu este noua, chiar daca eu am testat aceasta reteta aproximativa, fara sa stiu de ea, cu un an in urma. Aseara cum rasfoiam, am gasit-o si am zis hai sa o pun in varianta aproximativa rulata de mine, dar cu mici modificari considerate ok dupa experienta mea de pana acum. Asa ca am zis ca nu e nevoie de 100 predigerata, ba chiar si la 50 m-as duce, apoi un CLO ca sa ajute langa soia si gris, la legatura iarasi nu strica. Am zis ca nu ar strica incercata in varianta cu faina de sardine si hamsie.
Stiu, unii spun ca hamsia este la fel cu ansoa, dar nu e. Personal am tot cautat despre acesti pesti. De ex. hamsia se gaseste si in Marea Neagra, stii tu ca s-ar gasi si ansoa ? Am citit ca exista vreo 35 de specii de ansoa. Am gasit si faptul ca ar fi una si aceeasi, dar in alte parti, am gasit ca nu ar fi asa.
Pe un site in germania, am gasit faina de hamsie, undeva am gasit despre faina de sardine si ansoa si separat despre faina de sardine si hamsii, iar recomandarile erau ca si mai sus, ma refer la proportii.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 152 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: