CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 6:25 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 152 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Sâm Dec 24, 2016 3:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Ps: cantitatile de mai sus sunt pt.1/2 kg mix, deci pe kg e clar ca sunt 400 gr Rennet Casein respectiv 150 gr lactalbumina.
Apare si doza de egg albumin de 150 gr/kg...etc.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Sâm Dec 24, 2016 6:08 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Opre Ovidiu scrie:
Ps: cantitatile de mai sus sunt pt.1/2 kg mix, deci pe kg e clar ca sunt 400 gr Rennet Casein respectiv 150 gr lactalbumina.
Apare si doza de egg albumin de 150 gr/kg...etc.


La ce pret au ingredientele astea nu cred ca exista pericolul sa le foloseasca cineva in dozajele astea si asa se rezolva si problema cu timpul de fierbere :) Oricum, am vazut la multi retete cu dozaje la unele ingrediente cam exagerate si ma intreb: vrem sa ingrasam crapii sau sa ii prindem?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Sâm Dec 24, 2016 7:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Reteta probabil ca este una mai veche cand erau la putere retetele pe baza de proteine lactice.
Acum, revenind la reteta, eu am ales sa amestec 3 fainuri de peste, desi unii spun e pk si doar LT 94 , asa o fi, insa citind pe ici pe colo si BFM are in compoz tot un amestec de 3 fainuri. Belachanul in opinia mea da peste mare mai des decat alte mixuri fara acest ingredient. Posibil sa adaug si RR in reteta. Oricum in 2017 vreau sa o incerc si mi se pare mai buna decat cea initiala pe care chiar am avut rezultate frumoase.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Ian 02, 2017 10:17 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Opre Ovidiu scrie:
Reteta probabil ca este una mai veche cand erau la putere retetele pe baza de proteine lactice.

Reteta data de Ken Townley dateaza din anii 80, cand se considera ca boiliesurile HNV sunt cele pe baza de proteine lactice. Retetele de genul asta, al caror mix nu continea decat proteine lactice si lianti, au fost date la o parte de fishmeal-urile Premier Baits sau formulate dupa modelul Premier Baits.

Motivul pentru care timpul de fierbere era redus la minim in sezonul rece e foarte simplu si se aplica si astazi: e important ca boiliesurile sa fie cat mai moi, ca sa fie cat mai atragatoare si sa poata fi digerate cat mai usor in conditiile in care metabolismul crapului e mult incetinit. Oricine pescuieste pe apa rece stie ca boiliesurile dure sunt dezavantajoase.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Vin Ian 06, 2017 1:22 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Vlad Pavlovici scrie:
Motivul pentru care timpul de fierbere era redus la minim in sezonul rece e foarte simplu si se aplica si astazi: e important ca boiliesurile sa fie cat mai moi, ca sa fie cat mai atragatoare si sa poata fi digerate cat mai usor in conditiile in care metabolismul crapului e mult incetinit. Oricine pescuieste pe apa rece stie ca boiliesurile dure sunt dezavantajoase.


De aici se trage concluzia ca unele ingrediente sunt mai usor de digerat daca sunt fierte mai putin.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Vin Ian 06, 2017 10:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Aug 23, 2014 8:51 pm
Mesaje: 39
Localitate: Bistrita
Cu tot respectul, duritatea unui boilies e data de ingrediente si de timpul de uscare (deshidratare) nicidecum de durata fierberii. Putem sa facem solubile ca pietrele, evident fara fierbere sau putem sa facem boiliesuri moi precum jeleurile desi le-am fiert o eternitate.
Digestibilitatea si nutritivitatea sau valoarea biologica sunt notiuni total diferite! Prin orice tratament termic indiferent ca este fierbere, prajire, coacere etc. imbunatatim fara doar si poate digestibilitatea. Daca dintre nutrientii continuti avem unii care nu sunt termostabili atunci vom afecta in sens negativ nutritivitatea prin pierderea sau inactivarea partiala sau totala a acestora dar in nici un caz digestibilitatea!
Un an nou fericit tuturor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Sâm Ian 07, 2017 8:51 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Bogdan Negrescu scrie:
Cu tot respectul, duritatea unui boilies e data de ingrediente si de timpul de uscare (deshidratare) nicidecum de durata fierberii. Putem sa facem solubile ca pietrele, evident fara fierbere sau putem sa facem boiliesuri moi precum jeleurile desi le-am fiert o eternitate.
Digestibilitatea si nutritivitatea sau valoarea biologica sunt notiuni total diferite! Prin orice tratament termic indiferent ca este fierbere, prajire, coacere etc. imbunatatim fara doar si poate digestibilitatea. Daca dintre nutrientii continuti avem unii care nu sunt termostabili atunci vom afecta in sens negativ nutritivitatea prin pierderea sau inactivarea partiala sau totala a acestora dar in nici un caz digestibilitatea!
Un an nou fericit tuturor!


Perfect punctat!
Cred ca atractivitatea nu se obtine neaparat cu un "boilies moale",ci cu unul care sa contina suficiente elemente hidrosolubile care sa emita in apa un bun semnal de atractie.Poate ideal ar fi ca bila sa se asemene cu un "burete" inbibat cu chestii care sa se dizolve si sa se disperseze relativ usor in apa (si aici nu ma refer la aroma).

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Ian 23, 2017 10:22 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Cipriane, mi-ai dat o idee. Pai cine ne opreste ca la bilele de carlig, sa le gaurim si sa introducem un burete carea fost impregnat cu tot felul de atractanti pudra, lichizi, aroma. Cand tragem pe firul de par automat prindem si buretele (il gaurim). Cand scoatem bila, inmuiem iarasi...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Ian 23, 2017 2:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
cipibm scrie:
Bogdan Negrescu scrie:
Cu tot respectul, duritatea unui boilies e data de ingrediente si de timpul de uscare (deshidratare) nicidecum de durata fierberii. Putem sa facem solubile ca pietrele, evident fara fierbere sau putem sa facem boiliesuri moi precum jeleurile desi le-am fiert o eternitate.
Digestibilitatea si nutritivitatea sau valoarea biologica sunt notiuni total diferite! Prin orice tratament termic indiferent ca este fierbere, prajire, coacere etc. imbunatatim fara doar si poate digestibilitatea. Daca dintre nutrientii continuti avem unii care nu sunt termostabili atunci vom afecta in sens negativ nutritivitatea prin pierderea sau inactivarea partiala sau totala a acestora dar in nici un caz digestibilitatea!
Un an nou fericit tuturor!


Perfect punctat!
Cred ca atractivitatea nu se obtine neaparat cu un "boilies moale",ci cu unul care sa contina suficiente elemente hidrosolubile care sa emita in apa un bun semnal de atractie.Poate ideal ar fi ca bila sa se asemene cu un "burete" inbibat cu chestii care sa se dizolve si sa se disperseze relativ usor in apa (si aici nu ma refer la aroma).


Asa este, explicatia lui Bogdan mi se pare relevanta si cred de asemenea ca un "boilies moale" poate sa fie mai atractiv decat un boilies mai tare (deshidratat) in cele mai multe situatii. Daca ideal ar fi ca o bila sa se asemene cu un "burete" imbibat cu chestii, atunci ma gandesc ca acesta bila nu poate sa fie o "bila tare".
Mai mult, atunci cand pescuim cu "bile tari" (deshidratate), posibilitatea ca acestea sa preia mirosul namolului de pe substrat este mult mai mare ca a unei "bile proaspete moi".

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mar Ian 24, 2017 11:48 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Opre Ovidiu scrie:
Cipriane, mi-ai dat o idee. Pai cine ne opreste ca la bilele de carlig, sa le gaurim si sa introducem un burete carea fost impregnat cu tot felul de atractanti pudra, lichizi, aroma. Cand tragem pe firul de par automat prindem si buretele (il gaurim). Cand scoatem bila, inmuiem iarasi...


Nu inventezi nimic!Procedeul de care amintesti tu se foloseste.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 152 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: