CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:45 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 152 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 5:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
As dori sa discutam pe marginea acestei retete construite in 5 min, deci fara un calcul proteic sau a incerca sa vad daca se leaga etc. M-am gandit sa iasa undeva in jurul sumei de 30 ron. Sigur ca personal imi pare asa la prima vedere, cam prea proteica...poate ma ajuta cineva cu un calcul proteic...de fapt cu sfaturi etc. Mersi.
Parte Solida
200 gr. Faina peste LT 94
100 gr. Faina peste alb
100 gr. Faina de creveti
200 gr. Faina Soia
100 gr Sluis CLO
100 gr. Faina Drojdie
100 gr Gris
50 gr. Pudra Belachan
15 gr. Betaina
35 gr. Seminte pasarele (sau impartita cantit.cu scoica pisata)
Parte Lichida
100 ml Marine 17 - Solar
50 ml Amino PPC
2 ml N-Butiric
5-10 ml aroma Belachan
7-8 oua...cat cere

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 5:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Ca sa fii sigur ca se leaga, fa loc la macar 50-60 gr. de wpc. Poate in loc de faina de drojdie sau de creveti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 6:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ovidiu, daca iei un mix cum e Belachan de la Select Baits (cu reducerea pe care o acorda firma in anumite conditii) si il rulezi doar cu ou, vei obtine boiliesuri la aproximativ 30 de lei pe kilogram.

Daca vrei sa-ti faci propriul mix in ideea de a reduce costurile, mixul de mai sus nu te ajuta. Renunta la cele trei fainuri de peste si foloseste una singura, de exemplu faina de peste alb sau faina de sardine si ansoa. Nu ai nevoie de LT94. Renunta si la betaina. Poti sa renunti si la faina de drojdie. Incearca sa-ti faci mixul cu un numar minim de ingrediente.

In partea lichida, nu ai nevoie de Amino PPC, nici de aroma de belachan. Marine 17 (sau alt extract de peste la un pret convenabil) e suficient.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 6:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:58 am
Mesaje: 63
salut!
cu 100g faina de creveti ai sanse mari sa pluteasca.
pune macar 5% wpc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 8:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Si faina de drojdie 100g e mult dupa parerea mae
Am facut la un moment dat bile cu 50g faina de drojdie, bilele ieseau incredibil de amare, si nici nu prea am prins cu ele la cere 3-4 teste pe care le-am facut asa ca am renuntat complet la ele.
Si eu iti recomand 5-10% WPC


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 9:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
La cata parte lichida ai probabil ca o sa ai nevoie numa de 5-6 oua (depinde de marime), vezi sa nu iasa semisolubile ... eu folosesc 100ml lichid nutritiv + 400 ml oua , mai diversifica unpic partea lichida , poti folosi csl , melasa , ulei somon , marine 17 ar fi suficient 30ml

La partea solida si eu sunt de parere ca ai prea multe tipuri de fishmeal-uri si intradevar daca nu compensezi cu ceva mai greu 10% faina de creveti ii riscant sa devina plutitoare, iar ce ai facut tu acolo nu cred ca ii mai ok decat belachanul de la select , plus ca nici ca si costuri nu iesi mai bine .

Important ii sa incerci si sa ai incredere in ce faci ... nimeni nu iti poate garanta ca o reteta ii buna sau rea numa citind ingredientele.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mar Feb 17, 2015 2:03 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Cu privire la fainurile de peste si eu ti-as recomanda sa folosesti un singur tip , insa LT94 . Primul motiv pentru care iti recomand aceasta faina ar fi acela ca mixul tau nu contine faina pre-digerata . LT94 Fishmeal comercializata de Baitshop contine in medie 25% proteine solubile , fapt care te ajuta sa acoperi oarecum absenta fainii pre-digerate . Alt motiv pentru care eu de pilda prefer faina LT94 in detrimentul altor fainuri de peste ar fi ca aceasta este printre putinele ( daca nu chiar singura ) fainuri procesate din peste intreg , multe altele fiind procesate doar din resturi ( cap , piele , oase etc. ) . Diferenta de pret intre LT94 si restul este mica , iar diferenta de calitate este mare .

Cu 10% faina de shrimp si 0% fainuri care adauga greutate bilei ( gris-ul e nesemnificativ situatia de fata ) sigur vei avea probleme . Dat fiind faptul ca si la legatura e posibil sa ai probleme ( nu ai in mix nici un liant puternic ) si eu ti-as recomanda sa inlocuiesti faina de creveti cu WPC ( gasesti la noi si WPC 65 , o varianta putin mai economica )

In ceea ce priveste betaina , in dozajul acela nu vei vedea rezultate semnificative ( cel mai bine se incadreaza intre 5-10% ) , asa ca poti renunta la ea in cazul in care nu te gandesti sa maresti dozajul , in acest caz ai mai putea sa reduci pudra de drojdie la 5% si sa introduci 5% pudra de ficat

Cat despre Amino PPC si aroma belachan sunt perfect de acord cu Vlad .

Modificarile acestea le-as face eu pe mix-ul respectiv , este doar o parere personala dar sper sa iti fie de ajutor , sa reusesti sa iti faci o idee ! Poate vei fi nevoit sa lucrezi putin la detalii , dar e obligatoriu sa ai o baza cat de cat solida , daca nu te chinui degeaba .

O seara placuta !

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mar Feb 17, 2015 7:07 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Cu ocazia aceasta imi pemit sa ii fac o sugestie lui Vlad referitoare la un articol legat de nade,mai exact,de componentele bilelor.Am in vedere un compendiu,un tabel cu fiecare dintre dintre ele in care sa se prezinte proprietatile(ce rol are fiecare intr-un boilies),cantitatea recomandata /kg de mix etc.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Ultima oară modificat de valter pe Mar Feb 17, 2015 1:11 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mar Feb 17, 2015 7:56 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Va multumesc mult pentru sfaturi. O mai modelam atunci... :) Faina de creveti cred ca se poate compensa cu mai multa spartura de scoica.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Mar Feb 17, 2015 9:23 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:58 am
Mesaje: 63
daca vei pune scoica pisata incat sa compenseze faina de creveti vei avea o problema la rulat, mai ales daca nu pui WPC sau macar Vitamelo.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 152 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron