CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 8:06 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Mar Mai 07, 2013 7:00 pm 
Salut Vlad,
Mi-am dat seama ca in ultimul timp diversificarea nadelor, in speta cea a boiliesurilor, a ajuns la un punct de egalitate, sa zicem din punct de vedere productiv al retetei, ma refer la tip aroma, baza mix etc., de altfel un subiect pe care l-ai abordat in cateva din articolele tale, vezi recenzii din carponline, cred, daca nu ma insel.
In orice caz ce m-ar interesa, si nu cred ca sunt unicul, cum stablim, sa spunem, tipul de nada (boiliesul) in functie de tipologia bazinului pe care vom pescui? Ma intereseaza in special tipurile de boiliesuri produse/comercializate de SelectBaits, daca se poate bineanteles, deoarece am observat ca atat unele cat si altele au dat rezultate.
Poate un articol complet pe aceasta tema, bineanteles mult mai ampluu, deoarece subiectul poate atinge multe probleme interesante.
Multumesc anticipat de colaborare si raspunsul prompt, o zi minunata.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 6:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
E o intrebare buna si cred ca toata lumea isi pune problema asta la un moment dat. Cum alegi boiliesul in functie de locul pe care urmeaza sa pescuiesti si in ce masura trebuie sa tii cont de preferintele pestelui din apa respectiva.

N-o sa raspund acum decat pentru mine. In general, nu ma prea intereseaza preferintele pestelui si cu a fost obisnuit. Pe majoritatea lacurilor pe care am pescuit pana acum, pestele nu are preferinte. Daca pescuiesti corect, ii poti impune preferintele tale. Asa ca, daca nu cunosc lacul, iau la mine doua boiliesuri bune, in care am incredere, si asta-i tot. Pot fi boiliesuri pe care pestele din apa respectiva nu le-a mai vazut niciodata. Nu conteaza. Daca sunt bune, macar unul dintre ele va da rezultate.

Bineinteles, raspunsul de mai sus e o simplificare a lucrurilor. Ce inseamna boiliesuri bune, ce inseamna sa pescuiesti corect, ce inseamna sa-i impui pestelui o nada, toate astea sunt lucruri care se pot discuta cu multe nuante.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 11:56 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Salut pe toata lumea !

Foarte corect ce spune Vlad aici. As incerca sa adaug si eu ca am ramas placut impresionat de pescuitul sarbilor pe pat de nada de seminte. Am avut ocazia sa pescuiesc la un concurs amical pe Mika Alas - Serbia. Noi am fost pt. prima oara pe aceasta balta si am pescuit mai retinut, in primele 24 h. Boiliesuri - Select Baits si nu numai. Am observat ca trebuia sa ne adaptam din mers, urgent. Bila mica de 10 si un pop-up de 8. Pat de nada de seminte, undeva la jumatatea distantei. Din pacate, noi am avut doar o cantitate limitata de seminte, pe cand sarbii au nadit cu zeci de kg.
OK, am impartit nada (semintele preparate) astfel incat sa ne ajunga oarecum pana spre sfarsitul concursului (adica inca 24 h) si am inceput nadirea. In 10 min am prins 2 buc amuri, dupa care inca 4 intr-un timp relativ scurt...Pe o lanseta laterala am mai punctat cu crapi oglinda si comuni. Am terminat frumos pe locul 6 pana la final.(din 13 ) Am prins 145 kg, intr-o partida castigata cu 300 kg.
De ce am relatat astfel ? E oarte importanta si adaptarea si dimensiunea boiliesului, in functie de N factori. Poate o fo cu folos... :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 12:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Postarea lui Ovidiu mi-a adus aminte de un detaliu important: cantitatea de nada (in esenta de boilies, dar nu numai) pe care o folosesti.

Mi s-a intamplat frecvent sa-mi ceara cineva o sugestie si sa-i recomand boiliesul X pentru balta Y si sa-l vad ca ia 1kg (un kilogram) de boiliesuri pentru o partide de 48 de ore. Ce poti sa intelegi din kilogramul ala? Mai ales la un boilies nou? Cu atat de putina nada, e mai probabil sa nu prinzi, decat sa prinzi.

Nu vreau sa spun ca oamenii ar trebui sa cumpere mai multe boiliesuri scumpe. Nu despre asta e vorba. Ar trebui sa gaseasca un mod prin care, daca vor sa incerce un boilies, sa aiba acces la o cantitate relevanta din boiliesul respectiv. 1kg e egal cu zero, pe unele lacuri e doar farfuria de nada pe care o pui pe una, doua monturi, si intr-o ora nu mai ai nimic. Pentru mine, solutia este sa iei mixul si sa il rulezi cu o parte lichida simplificata si, la aceeasi bani, vei avea de doua sau de trei ori mai multa nada. Si atunci poti pescui mai bine.

Ceea ce face de multe ori diferenta intre doua boiliesuri folosite de doi pescari nu e calitatea boiliesului, nu e nici macar strategia pescarului, e pur si simplu cantitatea de boilies pe care o are unul fata de celalalt.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 11:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Salut Kepsa !

Pentru ca esti interesat in special de boiliesurile Select, iti pot spune ca in ultimii doi ani am pescuit exclusiv cu Select Baits . Am folosit toate fishmeal-urile si am avut rezultate foarte bune. Ce iti recomand, este sa folosesti o bila in care tu ai incredere, adica o reteta de la Select care contine cat mai multe ingrediente in care tu ai incredere, si pe care le-ai folosit pana acum. Eu de exeplu eram fan Belachan inainte sa devin consultant Select Baits, si foloseam ingredientele de la Solar cu care am prins foarte bine. Am fost foarte bucuros sa vad ca exista si in gama Select aceasta reteta. Am vazut ca in reteta sunt prezente multe ingrediente pe care le foloseam si eu si astfel am capatat incredere sa pescuiesc cu aceasta bila. Si crede-ma ca am prins la fel sau poate chiar mai bine. Cred ca cel mai important este sa vezi exact ce contine fiecare reteta, (sa fii sigur ca ingredientele sunt de cea mai buna calitate), si sa-ti alegi una doua retete de boilies care iti dau tie incredere. Sti ca e o vorba " totul pleaca de la cap " ! Cu siguranta daca pescuiesti corect si ai incredere ca nada este de calitate, o sa ai rezultate pe orice apa.

In alta oridine de idei, am observat ca un lucru la fel de important precum calitatea, este si cantitatea de nada pe care o folosesti. De cele mai multe ori, si eu fac exact cum a spus si Vlad. Rulez un Handy Pack, adica (2,5 kg de mix cu 250 ml de activator) ca sa am pentru carlig, saculet, sau meltex, si mai rulez 7 -10 kg de mix, doar cu ou, sau mai adaug cel mult un activator de 250 ml de activator, bile care le folosesc pentru nadit. Asa am o cantitate suficienta de boilies de calitate la un pret foarte bun.

Eu am doua, trei retete preferate pe care le iau la mine, de cele mai multe ori le folosesc combinate, si am prins cu ele pe toate apele pe care am pescuit.

Succes si fir intins !

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Vin Mai 17, 2013 6:20 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Legat de rularea fara activator a anumitor mixuri cred ca trebuie spus ca o sa incepi sa ai trasaturi dupa 24 de ore de la nadirea de apel, nu zic ca e imposibil sa ai trasaturi si inainte, dar asa s-a intamplat in cazul meu. Intr-adevar, faci o economie si ajungi sa ai mai multe kg de bile in aceiasi bani, dar daca faci partide scurte nu cred ca e recomandat sa folosesti bile fara activator. O alta importanta o are densitatea din lac, daca mergi pe mv2 o sa ai trasaturi in primele ore, dar pe alte balti cu pesti mai putini s-ar putea ca dupa 24 de ore sa vina prima trasatura. Cred ca cel mai important este sa cunosti lacul, sa sti cum sa il abordezi.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Vin Mai 17, 2013 7:14 am 
Salut Madalin.
Intotdeuna am cautat sa folosesc companii/firme care ofera mixul si partea lichida aferenta acestuia. Sincer nu vreau sa-mi bat capul sa fac retete de mixuri cand am ocazia sa le iau gata facute.
De cand a aparut SelectBaits, cu toata gama actuala, mi-am dat seama ca sunt cei mai fiabili din punct de vedere calitate/pret, este parerea mea, ca sa nu mai vorbim de celelalte avantaje. Am fost recent pe o balta comuna si am fost surprins sa vad ca boiliesurile NaturalMaize (le-am folosit pentru prima data deoarece se spunea ca balta reactioneaza numai la porumb) chiar fac trecerea ( si una rapida) de la porumb la boilies. Deci in esenta HandyPackurile sunt foarte bune si accesibile in acelas timp.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Mar Mai 21, 2013 11:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Salut mniteanu !
Bineinteles ca discutia este mult mai ampla, referitor la nade, si difera cu siguranta pentru fiecare apa in parte. Sunt foarte multe lucruri care trebuie stiute sau descopertite pe fiecare apa pe care pescuiesti, ca sa ai cu adevarat randament, sa zicem asa. E importanta dimensiunea lacului, cat de populat este, dimensiunea predominanta a pestilor, topografia, etc. Cred ca majoritatea pescarilor, inainte de partida de pescuit, incearca sa afle informatii despre locul unde vor pescui. Dar dupa parerea mea, cel mai important lucru pentru reusita unei partide, este localizarea pestelui. Si acum ca sa ne intoarcem la pregatirea nadei. Sunt convins ca daca folosesti un mix de calitate, care contine "proteina, seminte, condimente , etc. " si il rulezi doar cu ou sau lapte de porumb, fara parte lichida , daca ai peste pe vad, va percepe nada ca hrana care-i satisface necesitatile, si nu vei astepta 24 de ore ca sa ai trasaturi. Daca nu ai peste pe vad si trebuie sa-l aduni, atunci vei avea de asteptat si cu boilies rulat cu parte lichida, si fara. Dar in cazul asta cu siguranta trebuie sa ai o cantitate considerabila de nada pe vad, ca atunci cand o gaseste sa si ramana in zona sa se hraneasca.
Cat despre partide scurte pe carpodromuri ca MV 2, in conditii normale, prinzi repede cu o bila solubila si cu activator si fara. Dar in cazul asta e pacat sa nu folosesti activator, pentru ca nu ai nevoie de o cantitate mare de nada, deci nu e vorba nici de economie.
Cu siguranta cel mai important lucru, este, cum ai spus si tu, sa cunosti cat mai bine lacul, sau sa aduni cat mai multe informatii despre el si astfel sa ai o abordare cat mai corecta !

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Mie Mai 22, 2013 6:57 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Chestiunea cu localizarea pestelui, sa spunem pe o balta cum ar fi Merenye de la Unguri, mi se pare putin cu semnul intrebarii. Acolo, toata lumea cauta eventuale platouri, unde se fixeaza atropa si apoi se planteaza. Acolo zaresti N atrope...ceea ce ar insemna N puncte de localizare a pestelui ? Posibil, dar aceasta devine posibila doar prin faptul ca acolo pe platou i s-a oferit nada. Personal cred ca si daca i-ai fi oferit-o pe namol, cu o montura corespunzatoare, poti sa-l prinzi. Atunci se poate spune ca l-am localizat in alt punct x, avand un altfel de substrat ? Nu sunt un pescar, adept al plantatului, mai mult pescuiesc din lansare. Ca drept urmare, mi-am facut un pat de nada, in fata la 80 m si l+am adunat acolo. Din cand in cand am si plantat. Rezultat final: 25 de crapi din lansare si 15 din plantat.
Sigur, colegul din stanga, i-a macelarit, undeva mai in larg...vreo 90 de buc, dus cu barcuta. Unde avea atropa, de fapt nu prea ii tragea. In concluyie, acolo unde a avut platoul, marcat prin atropa, a prins, dar mai bine a prins in alte locuri (probabil tot platou, dar si namol) Concluzia mea a fost, ca a dat nada suficienta, buna si baietii au sosit....localizarea a tinut mai mult de faptul ca pestii au localizat nada... :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip Boilies vs Tip apa pescuit
MesajScris: Mie Mai 22, 2013 11:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Cu siguranta ca de multe ori localizarea inseamna si norocul de a te localiza pestele pe tine mai repede ;), dar asta cred ca este valabil in proportie de 99% doar pe lacurile suprapopulate. Pe lacurile mari, grele cu stucturi....raman la parerea ca localizarea conteaza cel mai mult. Acum sti cum e, localizarea tine de multe ori de experienta, feelingul sau intuitia pescarului, poate iti alegi un loc, unde nu este pestele atunci si atunci ori terebuie sa astepti sa vina el pe nada ori sa te muti pe alt loc. Oricum eu imi fac intotdeauna doua paturi de nada, in locuri diferite, si caut sa am monturile pozitionate langa structuri cat mai diverse, sau pe adancimi diferite pentru a creste sansele de a prinde peste. Dupa cum am mai spus situatiile sunt atat de diverse, difera de la un lac la altul, ce poti face, este sa incerci sa urmezi niste reguli, sa ai o strategie si sa tragi niste concluzii care pe viitor sa-ti fie de folos.

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: