CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 14, 2024 3:15 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: furaj crap mare
MesajScris: Joi Ian 15, 2015 8:16 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 15, 2015 6:19 pm
Mesaje: 5
am un mic iaz in care am 12 crapi de la 9-13 kg pe care i-am hranit cu grau,orz si porumb,mentionez ca pestii nu au crescut sau cateva sute de grame anul acesta vreau sa fac un mix compus din 20%grau,20%orz,20%porumb,10% faina de peste lt94,10% drojdie furajera care are 40% proteina ,lapte praf 10 % care are 38%proteina,si restu calciu,faina de lucerna,srot soia daca stie careva ceva reteta mai buna


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: furaj crap mare
MesajScris: Joi Ian 15, 2015 8:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Subiectul nu tine de pescuit, tine de piscicultura. Adreseaza-te unui inginer piscicol.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: furaj crap mare
MesajScris: Joi Ian 15, 2015 10:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Salut , am studiat in trecut partea de nutritie a crapului , pe scurt as putea sa iti spun ca :

1. In ceea ce priveste carbohidratii , echipamentul enzimatic al crapului este adaptat pentru o hrana bogata in carbohidrati . De regula , in furajele pentru crap , carbohidratii sunt in proportii egale cu proteinele , sau chiar mai mari ( 30-45% ) . Crapul poate utiliza cel mai bine amidonul crud din grau , urmat de amidonul din porumb tratat termic din categoria polizaharidelor , au fost facute experimente insa si cu monozaharide ( Dextroza ) si crapul a atins cel mai ridicat continut de glucoza in sange dupa numai 2 ore de la hranire .

2. In ceea ce priveste proteina , fara nici un dubiu faina de peste lt ocupa primul loc in ceea ce priveste asimilarea in organism . Aproape toate furajele dedicate cresterii ciprinidelor sunt pe baza de faina de peste . La acest capitol , sugestia mea ar fi sa renunti la laptele praf , si sa maresti cantitatea de faina de peste la 20% . In ceea ce priveste soia , asigura-te ca produsul care doresti sa il folosesti este tratat termic . Soia contine antinutrientul cunoscut si sub numele de Inhibitor de tripsina ( Tripsininhibitor ) care impiedica asmililarea proteinei . Acesta se denatureaza la temperaturi de peste 40 grade C .

3. In ceea ce priveste vitaminele acoperi foarte bine necesarul cu drojdie furajera , mare atentie insa la calitatea ei , drojdia furajera este uscata in cateva secunde , e un procedeu care necesita multa atentie , si am vazut cazuri , nu unul , in care au scos-o pe piata direct arsa . Poti sa iti dai seama dupa culoarea ei , sa nu fie inchisa .

4. In ceea ce priveste lipidele , pentru crap , cei mai importanti sunt acizii grasi esentiali ( EFA ) , care nu pot fi sintetizati de organism . Este vorba de Omega 3 ( 18:3n3 ) si Omega 6 ( 18:2n6 ) . Pentru aceasta categorie ti-as recomanda sa folosesti o combinatie de uleiuri : Ulei de peste ( bogat in omega 6 ) si Ulei de porumb ( bogat in omega 3 ) .

In concluzie , eu as merge pe un furaj bazat pe :
Faina de peste LT94
Soia
Drojdie
Faina de grau
Faina de porumb
Dextroza
Ulei de peste
Ulei de porumb
Calciu

Sper ca ti-am fost de folos !
Toate bune !

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: furaj crap mare
MesajScris: Sâm Ian 17, 2015 8:52 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 15, 2015 6:19 pm
Mesaje: 5
multumesc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: