CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:01 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: preparare seminte
MesajScris: Mar Iun 04, 2013 10:52 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
salut Vlad,

am si eu cateva intrebari legate de prepararea semintelor (nu sunt un fan al folosirii lor, dar uneori chiar e nevoie)

din comoditate prefer sa folosesc boiles + pelete cand pescuiesc la crap. folosesc seminte doar cand stiu ca pe o balta anume fara ele nu am prea multe sanse sa vad un crap. asa ca, am cateva intrebari legate de prepararea lor.

1. e corect sa pun o lingura de sare per kg de seminte (am vazut ca si Ian Moore recomanda sarea)?
2. e corect daca dupa fierbere (doar cu sare) sa bag in seminte o parte lichida dulce(de ex, csl de capsuni)?
3. in cazul in care trebuie sa nadesc departe si nu am voie sa folosesc spombul, pot amesteca semintele cu o nada dulce (de ex, mix carpa)?

multumesc!

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: preparare seminte
MesajScris: Mie Iun 05, 2013 6:33 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Poti sa pui sare. Nu e gresit, dar nici n-am observat o diferenta notabila. Sarea e un potentator de gust, atat ca am preparat aceleasi seminte si cu sare, si fara sare si am prins la fel. Ma refer aici la cele trei tipuri de seminte pe care le folosesc in mod obisnuit: porumb, canepa si Partiblend.

Dupa fierbere, poti pune orice lichid nutritiv. De preferat, cat mai ieftin. Majoritatea pescarilor pun CSL sau melasa sau amandoua. Eu pun belachan solid, care se va dizolva imediat in apa clocotita. Dar sa nu spui la nimeni...

Ca sa nadesti la distanta cu bulgari care contin seminte, portia de seminte din bulgari ar trebui sa fie destul de mica. Semintele au tendinta sa desfaca bulgarii. Ar trebui sa folosesti ingrediente foarte colante ca sa poti mari cantitatea de seminte din bulgari.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: preparare seminte
MesajScris: Mie Iun 11, 2014 4:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 20, 2013 6:15 pm
Mesaje: 34
Salut. Domnul Vlad,ca si gramaj pe kg de seminte,cat din blocul de belachan solid puneti in seminte?
Banuiesc ca mai mult nu strica,dar ma refer la un minim de grame pe kilogramul de seminte(partiblend si porumb). Multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: preparare seminte
MesajScris: Joi Iun 12, 2014 10:14 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
MariusMyt scrie:
Salut. Domnul Vlad,ca si gramaj pe kg de seminte,cat din blocul de belachan solid puneti in seminte?


In jur de 50g pe kilogramul de seminte uscate, dar poti sa pui si mai mult. 50g nu e o doza la care sa fi ajuns prin cine stie ce teste, pur si simplu pun un bloc de belachan (care are 250g) la o galeata de seminte in care intra in jur de 5kg de seminte uscate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: preparare seminte
MesajScris: Lun Iun 16, 2014 11:18 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 26, 2014 3:33 pm
Mesaje: 23
Va salut! Daca este deschisa discutia despre seminte am si eu o intrebare legata de oprirea procesului de fermentare. As dori ca mixul de seminte sa nu fermenteze pe parcursul unei partide de pescuit de 3-4 zile. As putea folosi conservant ( fara sa denaturez aroma) ? Mi-ar fi de folos informatii legate de tipul conservantului si cantitatea per kg mix. Daca utilizeaza cineva il rog sa imi spuna daca rezultatele sunt identice cu situatia fara conservant.
Cu respect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: preparare seminte
MesajScris: Mar Iun 17, 2014 11:00 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
N-am folosit niciodata conservant la semintele preparate si nu stiu nici firme de nada care sa foloseasca. De notat ca firmele care vand conservant (cum ar fi Nutrabaits sau CC Moore) il recomanda numai pentru boiliesuri.

Poti opri sau incetini procesul de fermentatie tinand semintele la rece, intr-o lada frigorifica de calitate. Cu o lada Coleman buna, cred ca se pot pastra trei, patru zile fara probleme.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: preparare seminte
MesajScris: Mie Iun 18, 2014 9:11 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
maramu1 scrie:
Va salut! Daca este deschisa discutia despre seminte am si eu o intrebare legata de oprirea procesului de fermentare. As dori ca mixul de seminte sa nu fermenteze pe parcursul unei partide de pescuit de 3-4 zile. As putea folosi conservant ( fara sa denaturez aroma) ? Mi-ar fi de folos informatii legate de tipul conservantului si cantitatea per kg mix. Daca utilizeaza cineva il rog sa imi spuna daca rezultatele sunt identice cu situatia fara conservant.
Cu respect.


Eu mi le faceam acolo pe malul baltii. Prima transa de seminte o pregateam de acasa iar primul lucru pe balta puneam apa la fiert :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: