CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:54 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boilies The Source
MesajScris: Dum Oct 01, 2023 3:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 22, 2023 9:02 am
Mesaje: 10
Salutări. Vă cer și eu un sfat. De obicei fac partide scurte de 24 ore pe mv2.Nadesc cu porumb , cânepă , pelete și boilies făcute din pelete. Ultima partida mi-a ridicat niste semne de întrebare. Am prins 3 crapi noaptea și a doua zi pauza. In dreapta mea au fost niste băieți care au prins incontinuu a doua zi. Ei au pescuit doar cu boilies ( făcute de cineva). Este clar că în dreptul meu au fost crapi dar nu au rămas ceea ce mă duce cu gândul să nadesc doar cu boilies.Ma gândesc să cumpăr mix + parte lichida The Source. Întrebarea este dacă da randament in partide scurte de 24 de ore și cam ce cantitate sa folosesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies The Source
MesajScris: Mie Oct 04, 2023 12:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Boiliesurile The Source, inclusiv cele rulate acasa pe mixul dedicat, pot sa dea rezultate atat in partide scurte, cat si in partide lungi. Cred ca rezultatele au mai putin legatura cu durata partidei (daca vorbim de partide de minim 12-24 de ore), au legatura cu alti factori - localizarea pestelui, conditiile meteo, felul in care pescuiesti etc.

Statistic, majoritatea pescarilor fac partide scurte. Firmele de nada cauta sa produca boiliesuri cu aplicatii cat mai largi - care sa poata fi folosite in orice partida (scurta sau lunga) si in cea mai mare parte a anului.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies The Source
MesajScris: Vin Oct 06, 2023 5:53 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 22, 2023 9:02 am
Mesaje: 10
Mulțumesc pentru răspuns. In condițiile in care vremea s-a cam răcit , ce ai alege The Source sau Solar Boilies The Original Top Banana (gata făcute) ? Sau sa iau din ambele și să le folosesc la nadire ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies The Source
MesajScris: Vin Oct 06, 2023 8:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-as spune ca, la inceput de octombrie, vremea s-a cam racit. In sudul tarii, cel putin, e inca foarte cald. Am fost la pescuit saptamana asta si m-as fi bucurat sa fie mai frig, dar au fost aproape 30 de grade! In alte zone, poate ca e mai rece.

In ceea ce priveste alegerea boiliesurilor, avand in vedere ca am o colaborare cu Dynamite Baits, nu pot sa-mi dau cu parerea despre produsele altor firme. 

Din gama de boiliesuri Dynamite Baits, daca apa ar fi foarte rece, as alege The Source, Complex-T sau Red-Amo pe considerentul ca sunt disponibile si in varianta de 12mm, pe care o prefer la partidele de inceput sau final de sezon.

Am vorbit despre nadele pe care le folosesc la pescuitul pe apa rece intr-un film facut in primavara: Pescuit in sezonul rece la crapi mari.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies The Source
MesajScris: Sâm Oct 07, 2023 12:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 22, 2023 9:02 am
Mesaje: 10
Ok , îți înțeleg punctul de vedere cu privire la produsele altor firme . As putea pune întrebarea de genul : dacă Dinamyte Baits ar produce cel mai rapid boilies birdfood de 12 mm pe care l-ai folosit tu vreodată , la-i alege pe acela sau The Source, Complex-T in varianta de 12 mm ? Adică să folosesc birdfood sau fishmeal ( știu că toamna se recomandă fishmeal care nu are componente ce se pot coagula in compoziție)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies The Source
MesajScris: Sâm Oct 07, 2023 1:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 22, 2023 9:02 am
Mesaje: 10
Și mai am o nelămurire . Pe apa rece sau in partide scurte este recomandat sa nu supranadim . De unde îmi dau eu seama când sunt pe punctul să supranadesc ? Eu mă gândesc să fac așa : nadesc la început cu o cuva de navomodel per montura. Dacă trage pestele după 3 ore sa zicem , pot trage concluzia că cantitatea unei cuve ajunge pentru 3 ore și în funcție de asta să nadesc in continuare? Într-unul din articolele de aici de pe site Victor Costache dacă nu mă înșel spunea că a folosit o cantitate mica de nada deși a avut o frecventa mare a trăsăturilor ( pe Varlaam dacă nu ma înșel) Cum și-a dat seama că nu trebuie sa mai nadeasca , a intrat cu barca și a văzut că pestele nu mâncase nada? Eu folosesc navomodel , c îmi dau seama daca mai trebuie sa nadesc sau nu ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies The Source
MesajScris: Sâm Oct 07, 2023 6:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In fiecare an, pescuiesc in noiembrie si in martie pe apa rece. Alegerea boiliesurilor nu reprezinta probabil nici 5-10% din ecuatia partidei. Iau orice boilies bun de 12mm pe care il am la dispozitie (The Source, Complex-T, Red-Amo, oricare dintre ele e foarte bun), iau canepa preparata, alte seminte mici si eventual porumb. Poate fi porumb dulce la conserva, porumb de floricele sau porumb obisnuit. Cu nada asta ma pot duce linistit pe orice lac. Daca nu prind peste, in mod sigur nu e din vina nadei. 

Boiliesurile comerciale (cum sunt cele pe care le-am mentionat mai sus) sunt gandite sa fie folosite de orice pescar in aproape orice situatie. Cand e frig, cand e cald, in partide scurte sau lungi etc. Alege un boilies in care ai incredere, ia la tine boiliesuri de dimensiuni mici (cum sunt cele 12mm), ia si seminte preparate, foloseste nada putina, momeli mici, monturi cat mai eficiente si acorda cat mai multa atentie localizarii pestelui. E util sa cunosti bine lacul si sa stii unde se aduna pestele pentru iernat.

Te poti uita si la filmele pe care le-am facut despre pescuitul cu plumb culisant si montura cu elastic, ambele sunt relevante pe apa rece.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies The Source
MesajScris: Sâm Oct 07, 2023 8:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 22, 2023 9:02 am
Mesaje: 10
Mulțumesc pentru sfaturi. Am văzut filmele , sunt cel mai bine realizate și explicat totul în amănunt. Detaliul cu mărimea momelii îmi scăpase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies The Source
MesajScris: Lun Oct 16, 2023 6:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Claudiu 2023 scrie:
Dacă trage pestele după 3 ore sa zicem , pot trage concluzia că cantitatea unei cuve ajunge pentru 3 ore și în funcție de asta să nadesc in continuare?
Dacă ai prins un pește, indiferent după cât timp, singura certitudine pe care o ai este că aspirat cârligul și s-a înțepat. Cât privește nada, este posibil ca la acel moment să nu mai fi fost nimic pe lângă cârlig sau, dimpotrivă, să fi fost intactă.

Claudiu 2023 scrie:
Într-unul din articolele de aici de pe site Victor Costache dacă nu mă înșel spunea că a folosit o cantitate mica de nada deși a avut o frecventa mare a trăsăturilor ( pe Varlaam dacă nu ma înșel) Cum și-a dat seama că nu trebuie sa mai nadeasca , a intrat cu barca și a văzut că pestele nu mâncase nada? Eu folosesc navomodel , c îmi dau seama daca mai trebuie sa nadesc sau nu ?
Ar fi util dacă ai indica articolul și paragraful ca să discutăm la concret.

La modul general, mai ales dacă te aștepți ca peștii să aibă apetit scăzut, este recomandat să nădești puțin și, în funcție de cum răspund crapii și cum mănâncă, ajustezi cantitatea de nadă.

În afară de cameră subacvatică, nu știu cum ai putea vedea câtă nadă mai ai. Altfel, dacă ai verifica din timp în timp, este posibil ca imediat după ce ai verificat, să vină peștii și s-o mănânce pe toată și să stai fără nadă în zona monturii până la următoarea verificare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies The Source
MesajScris: Sâm Oct 21, 2023 9:15 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 22, 2023 9:02 am
Mesaje: 10
Acum am recitit articolul, nu e vorba de Victor Costache. E un interviu cu Cristian Panzaru in care Vlad Pavlovici spune că i-am lăsat prietenului său Vitalii Bujilov 3 kg de nada pentru un stand in sectorul A pe Varlaam . La finalul partidei acesta nu consumase nada deși a prins 15 crapi. Este întrebarea din interviul cu Cristian Panzaru la capitolul Cantitatea de nada
Întrebarea mea este de unde a știut Vitalii că nu mai trebuie sa nadeasca deși avea prezentări și crapi prinși


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: