CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Mai 12, 2024 10:05 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 323 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 33  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 6:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
:) stai linistit ca o sa te mai lovesti de multe...eu sunt deja la al 4-lea tip de CLO...fiecare difera de celalalt...pai da oarecare care o fi mai ok ? Oricum am nimerit o data un CLO de iti spun ca efectiv dupa fierbere mi s-au crapatbile...deci atentie sa nu contina mult pesmet. ;)
Insa recomand produsele de la Baitshop...pana acum nu am avut nici o problema cu nici un ingredient.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 7:23 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Am folosit si eu o data un CLO din cauza caruia mi-au crapat cateva kilograme de bile. :)

In mod normal, la unul din mixuri folosesc Moore's CLO, dupa parerea mea e fix pesmet cu seminte de niger si o stropeala minima de ulei din ficat de cod (?).

In viitorul apropiat voi incerca variantele "originale", Sluis si Haith's.

Oricum, poate ne ajuta Marian cu informatii suplimentare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 8:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 11, 2016 6:41 pm
Mesaje: 22
Localitate: Miercurea Ciuc
Exact asa am patit si eu când foloseam prima data, dupa 1-2 zile de uscare o parte din bile au inceput sā fisureze, si nu am folosit alt ingredient de volum in afara de CLO. O sā incerc si eu din curiozitate varianta originala, dar totusi consider ca la pretul de 23 ron/kg fiind vorba despre un element de volum ridica prea mult costul mixului. Insa combinand "pesmetul" CLO Moor's cu Nectarblendul de la Sipcarp este o alternativa care a functionat destul de bine pentru mine pana acum.

_________________
...Born To Fish, Forced To Work...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 8:29 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 01, 2014 1:35 pm
Mesaje: 21
Localitate: Lovrin
Varianta originala e la alimentara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 12:13 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Doar cei seriosi vor rezista pe piata, iar domnul Sefer Marian este si serios dar si ne ajuta cu informatii corecte despre fiecare ingredient. Tot respectul pentru oamenii corecti !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 7:54 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
sandor cristian scrie:
Varianta originala e la alimentara.


Ai dreptate, decat sa cazi in patima a tot felul de teorii ale conspiratiei si apoi sa ajungi pe balta si sa crezi ca din cauza a nu stiu ce ingredient nu prinzi pesti, mai bine folosesti gris si malai plus niste seminte de pasarele ca si ingrediente de volum. Asa esti sigur de compozitie si iesi si mai ieftin. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 11:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Va salut ,

Multumesc pentru aprecieri Darius , Opre Ovidiu , Florin Popa !

Domnule Gyula Bedo , imi cer scuze pentru raspunsul intarziat . Legat de CLO , exista o gramada de variante , unele bune , altele mai putin bune , poate contine mai multe sau mai putine ingrediente , in functie de pretul de productie dorit . Nu vreau sa vorbesc despre alte firme , de ce sunt sigur e ca Haith`s CLO nu are la baza pesmetul ci un produs numit Egg Biscuit . Pe langa acesti biscuiti impregnati cu ou , contine si pudra de ou , care se vede in produs ( cocoloase mici uneori ) si mai ales in capacitatea lui de a lega coca , nu este un produs extrem de uscat , nu va absorbi excesiv lichidele precum grisul sau pesmetul , contine pe langa uleiul de cod si o anumita doza de condimente .

Cat despre Chilli Powder , personal as folosi 5% pentru boiliesuri de atractie , pe termen scurt , papilele gustative ale crapului sunt mult mai sensibile ca si ale noastre , ce este putin iute pentru noi poate fi deja prea iute pentru ei . Asta e parerea mea , desigur sunt unii care folosesc doze mai mari , in Ungaria de pilda unde boiliesul cel mai des intalnit este picant si cu aroma de Frankfurter , dar asta nu garanteaza succesul , sunt alte ingrediente , fiecare cu rolul lui , care trebuie incluse in mix pentru a fi sigur ca aveti un boilies de calitate . Dozajul recomandat de Darius e ok , 2-3% va ajunge . Daca doriti un plus de condimente , puteti combina Chilli Powder cu Indian Spice Mix .

O zi frumoasa !

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 12:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 11, 2016 6:41 pm
Mesaje: 22
Localitate: Miercurea Ciuc
Multumesc ptr. raspuns!

O sa incerc ambele produse.

_________________
...Born To Fish, Forced To Work...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 12:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 11, 2016 6:41 pm
Mesaje: 22
Localitate: Miercurea Ciuc
horatiu sibianu scrie:
sandor cristian scrie:
Varianta originala e la alimentara.


Ai dreptate, decat sa cazi in patima a tot felul de teorii ale conspiratiei si apoi sa ajungi pe balta si sa crezi ca din cauza a nu stiu ce ingredient nu prinzi pesti, mai bine folosesti gris si malai plus niste seminte de pasarele ca si ingrediente de volum. Asa esti sigur de compozitie si iesi si mai ieftin. :)


Sunt perfect de acord, nu banii "aruncati" in bila prind pesti! In momentul de fata am 3 mixuri diferite, surprinzator sau nu cel mai prinzator este cel mai ieftin. Insa stim cu totii ca bila de mamaliga nu poate fi considerat boilies. La ingredientele cu rol de aditivi si atractanti, proteine sau proteine solubile care sunt ingrediente scumpe si care nu se gasesc la alimentara trebuie acordat o mare atentie la ce cumparam, mai ales ca noi pescarii de rand nu ne putem permite sa luam ingredientele en-gros. Si nu este vorba numai despre seriozitatea firmelor din tara care vand aceste ingrediente. Daca la un ingredient gen CLO produs de o firma renumita ca CC Moore exista dubii asupra calitatii produsului, si exista! (atentie, pe site-ul CC Moore este descris ca si "Equivalent Sluis CLO"!!!) oare putem fii siguri ca la nivelul ingredientelor mai scumpe totul este OK??

_________________
...Born To Fish, Forced To Work...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 1:17 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ca sa nu fim off-topic, daca vreti sa puneti in discutie produsele altor firme, va rog sa deschideti topicuri separate.

Nici Baitshop nu cred ca vrea ca, pe topicul propriu, sa se discute despre alte branduri, nici reprezentantii altor branduri nu cred ca vor sa intervina pe topicul Baitshop.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 323 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 33  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: