CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:04 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 323 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 33  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Lun Dec 19, 2016 11:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sefer Marian scrie:
Salut Victor ,

Daca ai timp sa te uiti pe site-ul nostru http://www.baitshop.ro , toate ingredientele comercializate de noi vin insotite de fisa tehnica , am fost primul magazin care a publicat specificatiile tehnice ale fiecarui produs in parte .
Salut Marian,

M-am uitat pe website-ul vostru (în pagina produsului) după fișele tehnice detaliate dar nu le-am găsit (mă refer la fișe în genul celor pe care le-ai publicat în mesajul anterior, care oricum sunt greu de citit la rezoluția maximă admisă pe forum). Îmi poți da te rog link-ul?

La LT94, spre exemplu, este fișa tehnică "generală":
Fişiere ataşate:
Selection_009.png
Selection_009.png [ 106.61 KiB | Vizualizat de 8679 ori ]
Având în vedere că sunt mai mulți producători de LT94, cei interesați de acest produs cred că și-ar dori să aibă acces la fișa tehnică detaliată pentru a putea compara produsele și a lua o decizie informată cu privire la ce produs să aleagă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mar Dec 20, 2016 6:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Salut Victor ,

Nu pot sa-ti dau nici un link deoarece acele fise nu sunt publice , noi le avem de la fiecare furnizor trimise pe mail , pe forum nu se pot posta la rezolutie mai mare insa le poti salva si cum putin zoom se pot citi . Daca gasesti ceva ce ar fi de folos pentru productia de boilies si nu este mentionat in fisa tehnica te rog sa ma anunti . Noi am incercat sa punem la punct fisele cu datele cele mai importante si care ar putea fi de folos pescarilor .

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mar Dec 20, 2016 6:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
PS : Suntem de 3 ani pe piata , in tot acest timp clientii au avut ocazia sa testeze calitatea produselor noastre , si din cate am discutat cu majoritatea , si-au dat seama ca nu umblam cu cioara vopsita . Cine achizitioneaza de la noi o face cu incredere , fara a mai avea nevoie de fise tehnice , o parte din feedback-ul clientilor putand fi vazut chiar pe acest topic .

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mar Dec 20, 2016 6:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sefer Marian scrie:
PS : Suntem de 3 ani pe piata , in tot acest timp clientii au avut ocazia sa testeze calitatea produselor noastre , si din cate am discutat cu majoritatea , si-au dat seama ca nu umblam cu cioara vopsita . Cine achizitioneaza de la noi o face cu incredere , fara a mai avea nevoie de fise tehnice , o parte din feedback-ul clientilor putand fi vazut chiar pe acest topic .
Sper că din mesajele mele nu s-a înțeles că aș suspecta că "în față e vopsit gardu' și în spate leopardu'". Nu am folosit produsele comercializate de BaitShop, așa că aș fi neserios dacă aș emite opinii calitative și/sau de etică.

Spuneam doar că pentru mine (poate și pentru alții) ar fi util să avem acces facil la fișa tehnică detaliată și de aceea mă întreb de ce nu sunt disponibile în pagina produsului (sau într-o secțiune separată, așa cum este pe website-ul CC Moore, spre exemplu). Fiind fișe tehnice, pe mine m-ar interesa tocmai din punct de vedere tehnic, să compar cu alte produse similare, nu pentru că aș avea suspiciuni în privința calității.

Te rog nu mă înțelege greșit, nu intenționez să dau lecții nimănui despre cum să-și conducă afacerea, mă gândesc doar că atunci când ai produse/servicii de calitate și asta te diferențiază de concurență, transparența (în cazul de față fișele tehnice detaliate) ajută la câștigarea încrederii clienților.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Dec 21, 2016 11:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Victor , eu cel putin nu am inteles asta , stiu ca nu ai incercat sa dai lectii , si daca ar fi fost asa le-as fi luat ca pe niste sfaturi , la fel cum am incercat sa tinem cont si de sfaturile altor clienti pana acum . Incercam sa iti explic ca increderea clientilor in produsele noastre nu se bazeaza numai pe fisa tehnica , se bazeaza mai mult pe ce au primit si ce au folosit , fisa tehnica nu este garantia calitatii produsului decat pe hartie , degeaba oferi o fisa tehbica pompoasa daca nu faci ce e mai important, sa livrezi produsul in forma lui originala , asa cum l-ai primit.

Metodele noastre de promovare nu se bazeaza numai pe spatele furnizorilor nostrii , un lucru e sigur , daca vinzi produse de calitate vinzi "originalul" . De exemplu Pre-Digested Fishmeal CPSP90 e produsa de o singura firma , Sopropeche , daca nu vinzi originalul nu vinzi faina de peste pre-digerata .
Suntem distribuitori autorizati Haith`s , cate firme care vand Robin Red sunt pe lista distribuitorilor autorizati in Romania ? Chiar si asa , fiecare e liber sa faca ce vrea , noi nu ne-am pus sa dam cu pietre in altii .

In fisele tehnice profilul aminoacidic nu este dintr-un singur motiv : nu toate produsele au analiza facuta la nivelul profiluilui aminoacidic , unele produse fiind concentrate si au rate de includere destul de mici , motiv pentru care probabil acest aspect nu a fost considerat atat de important . Eu cred ca suntem unul din cei mai transparenti furnizori , si am oferit cat mai multe informatii in limita posibilitatilor , fisele tehnice in format original nu pot fi publicate dintr-un singur motiv : pe langa oamenii de buna credinta aceste postari pot fi citite si de speculanti . Sper ca puteti intelege ca nu putem trece de o anumita limita .

Stiu ca la noi , in general , nu vorbim de pescuit neaparat , multe produse se vand pe baza informatiei eronate doar de dragul de a vinde , daca faceam si noi asta nu cred ca mai eram pe piata .

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Dec 21, 2016 1:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sefer Marian scrie:
Incercam sa iti explic ca increderea clientilor in produsele noastre nu se bazeaza numai pe fisa tehnica...
Sunt conștient că încrederea nu poate fi câștigată doar pe baza fișei tehnice. Totuși, până ajung să interacționez cu oamenii care conduc/reprezintă afacerea, să am o relație personală cu aceștia, primele informații oficiale despre produsele care mă interesează mi le iau de pe website și de la cunoscuții care au folosit respectivele produse.
Sefer Marian scrie:
..., se bazeaza mai mult pe ce au primit si ce au folosit , fisa tehnica nu este garantia calitatii produsului decat pe hartie , degeaba oferi o fisa tehbica pompoasa daca nu faci ce e mai important, sa livrezi produsul in forma lui originala , asa cum l-ai primit.
Dacă plec de la ideea că vânzătorul este de bună credință, atunci mă aștept ca produsul vândut să fie cel al cărui fișă tehnică este prezentă în pagina produsului. Altfel, dacă am dubii în privința onestității vânzătorului, nu-mi pun problema să analizez fișa tehnică.

Sefer Marian scrie:
Metodele noastre de promovare nu se bazeaza numai pe spatele furnizorilor nostrii , un lucru e sigur , daca vinzi produse de calitate vinzi "originalul" .
Fără să mă refer neapărat la ingrediente pentru boilies, un produs original nu este neapărat de calitate.

Sefer Marian scrie:
...fisele tehnice in format original nu pot fi publicate dintr-un singur motiv : pe langa oamenii de buna credinta aceste postari pot fi citite si de speculanti . Sper ca puteti intelege ca nu putem trece de o anumita limita.
Din câte am văzut, în cele mai multe cazuri, fișele tehnice sunt disponibile pe website-urile producătorilor, deci mi se pare o falsă problemă aceea a protejării proprietății intelectuale. Dacă ar fi o problemă reală, mă gândesc că producătorii ar fi primii interesați să se protejeze împotriva speculanților, caz în care accesul la fișele tehnice ar fi controlat/restricționat.

Sefer Marian scrie:
Stiu ca la noi , in general , nu vorbim de pescuit neaparat , multe produse se vand pe baza informatiei eronate doar de dragul de a vinde , daca faceam si noi asta nu cred ca mai eram pe piata .
La modul general (chiar ideal aș putea spune) așa este dar depinde foarte mult de nivelul de educație al consumatorului (cât de informat este). Cu cât consumatorul este mai neinformat, cu atât este mai ușor de indus în eroare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Dec 21, 2016 5:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Fata de alte site-uri , informatiile prezente pe site-ul nostru cu privire la fiecare produs cred ca sunt mai mult decat suficiente . In acest moment ajung primele importuri de ingrediente si volumul de munca este destul de mare , probabil cand ne vom putea ocupa vom include si profilul aminoacidic pe anumite fise , care au analiza facuta pe asa ceva . De exemplu Belachan Powder , fiind un ingredient destinat consumului uman si folosit in cantitati mici pentru a asezona preparatele culinare este clar ca nu are o fisa a profilului aminoacidic , la fel sunt si alte ingrediente . Din acest motiv nu am vrut sa includem profilul amino in fise , ar fi fost o munca facuta doar pe jumatate , daca am privi din punctul de vedere al unui client care studiaza fisele .

PS : Pentru cei cu care am discutat zilele trecute , va anunt pe aceasta cale ca Belachan Powder si Belachan Block au intrat azi in depozitul nostru , multumim !


Fişiere ataşate:
rsz_fullsizerender.jpg
rsz_fullsizerender.jpg [ 231.73 KiB | Vizualizat de 8505 ori ]

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Sâm Dec 24, 2016 12:45 am 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 05, 2016 10:09 pm
Mesaje: 10
Localitate: Tinca
Va salut cu respect domnule Sefer Marian,am o mare placere sa citesc mesajajele dumneavoastre si parerea mea este ca sunte-ti un om foarte serios si foarte bine informat si cred ca pune-ti si mult suflet in ceea ce face-ti. Tineti-o tot asa si multa sanatate si sarbatori fericite va doresc alaturi de cei dragi.
Sincer sa fiu,daca nu gaseam CarpOnline si acuma pescuiam cu bile cumparate dupa sfaturile altora si dupa povestile lor,dar acest forum mi-a adus increderea ca pot si eu sa-mi fac 2 sau3 mixuri cu care sa pescuiesc si sa am incredere in nada cu care dau.

Parerea mea personala este ca acest forum este cea mai mare sursa de informare reala si adevarata in pescuitul la crap din Romania la ora actuala si asta datorita domnului Vlad si domnului Paul si al tuturor celorlalti care au postat si raspuns la intrebari.Nota 10 tuturor. Pana sa ajung si eu sa-mi spun parerile bazate pe experientele mele,mai am mult de invatat de la voi.

Am vazut ca si dumneavoastra va face-ti mixurile si dupa ce am citit deja aveti o mare experienta la folosirea ingredientelor.Cateva intrebari as avea si doresc sa vad parerile dumneavoastra personale.Intre pudra de belachan si extractul de GLM ce ati alege?Care-i diferenta intre probiotic yeast extract si yeast powder?Care faina de soia ii mai buna?Ati pune dextroza in mixul dumneavoastra?Da lizina?Ii importanta pudra de chilli in mix?

Baza mixurilor mele va fi faina de peste lt94,faina predigerata,clo,gris,faina de soia,faina de alune tigrate.Asta ar fi baza dupa care sa incep sa adaug alte ingrediente care sa formeze bila si care sper ca intro zi le voi descoperi pe cele care chiar conteaza si care sa printa peste,adica o bila buna in care sa am toata increderea.

Am vazut ca ati adus marfa si as vrea sa mai comand cateva ingrediente da nu prea stiu ce.Astept raspunsurile dumneavoastra si apoi o sa iau o decizie.Multumesc,numai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mar Dec 27, 2016 3:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Salut Lucian ,

Multumesc pentru aprecieri , ma bucur ca ti-au fost de ajutor informatiile de pe Carponline .

Ca raspuns la intrebarile tale referitoare la ingrediente :

Pudra de Belachan si extractul de GLM sunt doua produse de top , unii vorbesc de pudra de belachan ca fiind un inlocuitor al extractului de scoica cu buza verde . Eu zic ca nu poate fi considerat un inlocuitor , personal le folosesc pe ambele , belachanul in dozaj mai ridicat si nu cred ca as putea alege unul din cele doua , ambele sunt foarte eficiente . As alege sa folosesc cele doua produse si in loc de 10 kg de boilies sa merg cu 8 kg spre exemplu , in cazul in care costurile sunt o problema .

Probiotic Yeast Extract este supus procesului de hidroliza enzimatica fata de faina obisnuita de drojdie ( Yeast Powder ) si este o varianta mult mai concentrata , lucru care se poate vedea si la ochiul liber , gustul si mirosul extractului Probiotic fiind mult mai puternic .

Faina de soia nu este un ingredient decisiv in mixul de boilies , se poate folosi oricare varianta , ambele sunt tratate termic .

As pune dextroza in cazul in care as face un mix cu buget redus , in rest nu , pentru ca nu as avea loc . Lizina e un aminoacid in stare libera care poate fi detectat usor de catre crap si actioneaza ca si atractant , deci da .

Pudra de chilli : unii zic ca e indispensabila , altii nu . Eu zic ca are rolul ei , dar atentie la dozaj , sa nu fie exagerat , 2.5% ajunge , mai ales daca mixul contine si alte condimente , de ex Robin Red sau Indian Spice Mix .

Sper ca ti-am fost de ajutor , o zi frumoasa !

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Baitshop - Produse noi
MesajScris: Mie Dec 28, 2016 12:12 am 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 05, 2016 10:09 pm
Mesaje: 10
Localitate: Tinca
Multumesc frumos pentru raspunsuri si profesionalismul de care dati dovada.O sa tin cont de sfaturile dumneavoastra si mai continui cu mixurile mele si sper ca o sa reusesc cat de curand sa-mi fac 2 mixuri de care sa fiu multumit.

Cam cat la% de GLM ati pune dumneavoastra intru-n mix ca sa aiba cu adevarat efect?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 323 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 33  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 69 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: