CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boilies si pelete - Dynamite Baits
MesajScris: Joi Iul 03, 2014 8:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Am observat ca scrie la descrierea peletelor ca au acelasi continut ca si al boiliesurilor, dar vreau sa va intreb sigur au baza si partea lichida la fel pe kg ca si boiliesurile ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 03, 2014 8:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Peletele nu au parte lichida, cel putin nu in felul in care au boiliesurile. Pot avea eventual o glazura care sa le imprime culoare si aroma. Sau pot avea mult ulei.

Legat de ingrediente, daca o peleta are aceleasi ingrediente ca un boilies, dar costa de doua ori mai putin, inseamna ca difera proportiile ingredientelor. Sa zicem ca boiliesurile aur 30% faina de peste, iar peletele au 5%. E acelasi ingredient in ambele produse, dar nu in aceeasi proportie.

Discutia e insa academica, peletele nu au nevoie sa aiba aceleasi ingrediente ca boiliesurile alaturi de care sunt folosite, eficienta lor nu e legata de asta. Peletele de cambula sau de pastrav sunt extrem de eficiente in combinatie cu orice boilies pe baza de faina de peste, neavand neaparat aceleasi ingrediente.

Ca sa discutam concret, spune-mi ce boiliesuri si ce pelete Dynamite Baits te intereseaza.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 04, 2014 1:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
cele source de la Dynamite Baits.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 04, 2014 1:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
E posibil sa aiba aceleasi ingrediente ca si boiliesurile, daca asa spune producatorul, dar evident ca nu in aceleasi proportii si, de fapt, nici nu conteaza daca ingredientele sunt aceleasi sau nu.

Am spus asta si pe alt topic, iti poti face pelete complementare (de Source, Crave, Robin Red sau altceva) cu ajutorul unor pelete extrudate, neuleioase, relativ neutre ca aroma, pe baza de faina de peste. Cum ar fi Dynamite Baits XL Carp Pellets. Sau altele de acelasi fel. Torni peste ele niste dip Spurce, le lasi sa traga cateva minute si ai pelete de Source. E important ca dipul sa fie relativ vascos, nu subtire, ca sa impregneze peletele fara sa le topeasca.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 04, 2014 1:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Am inteles, multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 05, 2014 7:48 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 17, 2014 6:19 pm
Mesaje: 25
Salut Vlad,

Am si eu o intrebare cu privire la peletele de robin red,sa zicem,de la Dinamites.Sunt solubile?Si daca da cat timp de dizolvare au?Sa zicem ca ne referim la cele mari de 20mm.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: