CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 17, 2024 1:45 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Extract de chilli in mix
MesajScris: Mie Mai 29, 2013 8:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
1. As dori sa stiu daca cineva a folosit extractul de chilli in mix, in ce proportii si in ce fel de mix. Pe de alta parte daca cineva dintre cei ce folosesc mixuri de la Select Baits a jonglat cu acest extract...Mersi.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Ultima oară modificat de Opre Ovidiu pe Joi Mai 30, 2013 6:37 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extract de chilli in mix
MesajScris: Joi Mai 30, 2013 6:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ovidiu, iti dau mai jos un raspuns legat de extractul de chilli, cu rugamintea sa faci un topic separat pentru pop-up-uri. Sunt subiecte diferite.

Am folosit pudra de chilli (sau piper Cayenne) de multe ori, cu diverse mixuri, de exemplu cu Meteor. O foloseam in special in sezonul rece. Am mers pana la 10% cu ea, dar prefer 5% in general. La 5%, doza mi se pare mai putin agresiva, fiind insa eficienta. E doar impresia mea.

Sunt convins ca unii pun mai mult, dar e de discutat daca au urmarit efectul dozelor mari pe termen lung, adica in partide in care au folosit boiliesuri cu 10% chilli sau mai mult timp de patru, cinci, sase zile. Ca aditiv de atractie rapida, chilli e cu atat mai bun cu cat e mai mult. Dupa cateva zile, insa, poate sa apara uneori o contrareactie din partea pestelui si nada sa nu mai fie atat de atragatoare. Nu e o regula, e doar ce mi s-a intamplat mie, la doze foarte mari.

Legat de Select Baits, pudra de chilli e bineinteles prezenta in Hot Fish. Nu tin minte sa o fi folosit in alte mixuri Select Baits, dar stiu ca au testat-o unii consultanti. Daca nu ma insel Gabi Calin a combinat mixurile de Belachan si Hot Fish in proportii egale. O sa-l rog pe Gabi sa ne spuna cum a mers.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extract de chilli in mix
MesajScris: Joi Mai 30, 2013 10:42 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 30, 2013 9:59 am
Mesaje: 37
Salutare,

Intr-adevar, am pescuit in urma cu 2 ani cu belachan combinat cu hotfish 50/50, atat mixul cat si partea lichida timp de cateva partide.
Eu de obicei pescuiam cu belachan, dar am vrut sa reduc din solubilitatea bilei de belachan care avand multe ingrediente solubile in mix, chia si bila fiarta este usor solubila si m-am gandit sa la incerc combinate. A iesit ceva interesant si chiar am prins vreo 2 pesti frumosi, unul de aproape 19 kg pe Tancabesti si unul de 17 kg la Horgesti, cred ca sunt si articole pe site-ul select baits la rubrica capturi, dar cand pescuiam in paralel cu belachanul normal, ca numar de trasaturi belachanul simplu era net superior. E oarecum logic, reducandu-se gradul de solubilitate.

Numai bine,
Gabi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extract de chilli in mix
MesajScris: Joi Mai 30, 2013 6:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ovidiu, uite o reteta pe care o foloseam cu cativa ani in urma pe Meteor, ca alternativa (nu neaparat necesara) la reteta standard, dar pe care o poti folosi bineinteles si pe alt mix, de exemplu pe Liver Spice, care - ca si Meteor - e pe baza de fainuri de carne.

920g Meteor
50g Chilli Powder
30g Feedstim Powder
30ml Liquid Chilli Extract
20ml Salmon & Krill Extract
20ml Liver Amino Compound
5ml Frankfurter Essence
1ml Black Pepper Oil

Apropo de Liver Spice, mixul contine deja fulgi de chilli, dar intr-o proportie mica si nu de tip iute.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron