CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Mai 13, 2024 2:27 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Ian 14, 2015 10:32 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Multumesc pt info Vlad.Am intrebat de faza cu zaharul pt ca pe un alt forum..Nu i dau numele,e o intreaga nebunie cu zaharul inainte de fierbere pus din faza de inmuiere si zaharul pus dupa fierbere.Concluzia la care au ajuns multi la fel ca si Cristi e ca se intaresc boabele de la zahar...
Pana la urma o sa folosesc melasa daca e sa-l indulcesc.Cred ca merge foarte bine cu melasa.
O intrebare mai am Vlad si dau o friptura cand ai drum la Botosani :))
In mod normal boabele de porumb o data fierte,daca sunt scurse de apa si tinute la cald se cam strica.
SPD-ul si CSL ul le mai tin "in viata" ceva timp
Melasa oare are si rol de condiment?Ajuta la pastrarea lor?intreb pentru ca stiu ca are destul de mult zahar.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 14, 2015 10:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Melasa e un aditiv de atractie ieftin, pe care merita sa-l testezi, ca sa vezi daca are efect sau nu. Nu cred ca poate fi folosita ca si conservant. Daca vrei sa conservi porumbul fiert, poti sa folosesti metoda bain-marie, despre care s-a vorbit deja in topicul asta.

Am vazut ca ai amintit de betaina, eventual adaugata melasei, daca am inteles bine. Melasa e cea mai importanta sursa naturala de betaina pe care o poti folosi in nada, n-are nevoie de betaina adaugata. Nici porumbul n-are nevoie, dupa parerea mea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 14, 2015 10:45 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Receptionat.Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 14, 2015 11:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Pentru a opri fermentatia am folosit Borken. Poate pentru unii nu suna prea cunoscut acest conservant, dar aici in partea de vest se foloseste la muraturi.
Am atasat o poza:
http://www.reteteculinare.ro/forum/file ... -37609.jpg

Si o intrebare: Dece unii pescari folosesc porumbul doar inmuiat?
Eu sunt de parere ca porumbul fiert mai mult timp, trece relativ usor prin sistemul digestiv al pestelui decat unul inmuiat.
Ce parere aveti?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 14, 2015 11:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
in mod normal DA,porumbul fiert este digerat mai usor decat cel inmuiat.pe de alta parte cel inmuiat sta mai bine pe firul de par sau pe carlig decat cel fiert care aproape pocneste.e si o chestie de gust cred;unii prefera prepararea boabelor,altii prefera doar sa le arunce intr o galeata cu capac si le folosesc cand au nevoie.cum a zis si Vlad,nici el nu a reusit sa si dea seama care e mai bun.cert e ca de prins se prinde cu ambele metode


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 15, 2015 10:34 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
daca ii numai inmuiat , nu il poti decoji si astfel se innegreste in apa , ma refer la cele preparate pentru carlig ...daca ii inlaturata pelicula de pe bobul de porumb ramane galben si dupa o zi de stat in apa .

Si normal sa fie mai usor digerat cel fiert ca si unul inmuiat , nu ii suficient sa tii porumbul la inmuiat dar altii din inconstienta arunca si uscat in apa , asta nu inseamna ca ii ok .

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 15, 2015 10:00 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Cristian95 scrie:
Eu am patit urmatoarele:
1. Am pus porumb la inmuiat in apa 24h dupa care l-am fiert. Apoi am pus porumbul intr-un borcan si am turnat putin zahar si 2 linguri de miere. Rezultatul...sau intarit foarte tare.
2. Apoi mam gandit sa adaug zaharul cand pun porumbul la fiert si a iesit tot asa. In loc ca boabele sa se inmoaie pe durata fierberii, ele sau intarit.
Care ar fi metoda pentru a obtine un porumb aromat si totusi moale?


Din cauza ca ai pus prea mult zahar, s-a produs fenomenul de osmoza, care se manifesta la porumb prin inchiderea porilor boabelor. Incearca pe viitor sa te limitezi la 100 g zahar la un kg de boabe uscate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: