CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nadirea cu seminte
MesajScris: Lun Mai 27, 2013 6:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Am citit intr-un articol din revista CarpOnline, ca la nadirea cu seminte, se pescuieste sub pat. Sa nu fie acoperit plumbul de seminte, ci semintele sa fie deasupra de carlig, forfac. Intr-adevar la sarbi am observat acest stil de pescuit si anume, patul de nada undeva in cablu (balta este despartita la mijloc printr-un cablu) si lansarea se facea de pe mal, sub pat sau probabil la margine de pat. De ce se recomanda astfel si nu e bine sa pescuiesti si peste pat ?

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nadirea cu seminte
MesajScris: Mar Mai 28, 2013 7:06 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Banuiesc ca te referi la recomandarile lui Ian Moore de aici: http://carponline.ro/articole/q-a-retet ... 8/pagina-4.

Dupa parerea mea, ce spune Ian poate avea sens in contextul anumitor lacuri supuse la presiune. In Romania, n-am gasit asemenea lacuri. Acolo unde am pescuit, n-am observat sa conteze daca asezi montura inainte de seminte sau dupa ele. De obicei, pun montura, arunc una sau doua maini de seminte direct pe ea si asta-i tot.

Nadirea cu seminte alaturi de montura (dincolo sau inainte de ea) apare involuntar cand plantezi cu vant lateral foarte puternic si nu ai timp suficient sa stai pe loc si sa pui semintele exact pe montura. Opresti barca in motor si in vasle, lasi montura in viteza, deja vantul te impinge mai departe, arunci semintele, care nu cad fix pe montura, si ai plecat.

Nici in situatia asta n-am remarcat sa conteze pozitia monturii fata de farfuria cu seminte, dar asta e doar experienta mea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nadirea cu seminte
MesajScris: Mar Mai 28, 2013 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Vlad Pavlovici scrie:
Banuiesc ca te referi la recomandarile lui Ian Moore de aici: http://carponline.ro/articole/q-a-retet ... 8/pagina-4.

Dupa parerea mea, ce spune Ian poate avea sens in contextul anumitor lacuri supuse la presiune.


Exact la aceasta m-am gandit si eu, dar este si ceea ce ma intereseaza - in conditii de presiune. La sarbi sunt cateva balti mai mici, unde se nadeste la greu cu seminte si pestii s-au obisnuit cam tot pe acele locuri de mijloc ale baltilor. Mersi de raspuns...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nadirea cu seminte
MesajScris: Mar Mai 28, 2013 5:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Intr-unul dintre filmele Catch & Release, vorbeam la un moment dat despre nadirea precisa cu seminte mici, cum ar fi Partiblend-ul sau canepa, avand in vedere ca semintele se vor imprastia imediat ce ajung in apa. Si cu cat adancimea apei e mai mare, cu atat se vor imprastia mai mult. De asta, spuneam, e bine sa fie date direct pe montura.

In timp ce spuneam chestia asta, in cadru apare prietenul meu Grigore, aruncand - ca la gaini - cateva maini foarte largi de seminte pe montura, in vecinatatea monturii, in vecinatatea vecinatatii si dincolo (sau poate dincoace) de ea.

O ilustratie ca nuca-n perete! Dar am prins foarte bine...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nadirea cu seminte
MesajScris: Mie Mai 29, 2013 6:55 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Buna chestia...cu Grigore. :lol: :lol: :lol:

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: