CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Dum Iun 22, 2014 11:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
singurul motiv ii obisnuinta, dupa parerea mea nu are nici o logica sa folosesti antireturul plus ca soliciti mulineta mult mai mult si cu siguranta se uzeaza mai repede cu aceasta metoda ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Dum Iun 22, 2014 11:58 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Ionut, crezi ca pescarii care fac drilul din antiretur isi pun problema rasucirii firului?


In marea lor majoritate nu, nu cred. Sunt de acord, acest obicei vine (si a fost pastrat de catre majoritatea celor care inca procedeaza asa) de pe vremea cand mulinetele nu aveau franele de astazi.

Totusi sunt si dintre cei ce o fac. Printre ei si Danny Fairbrass, care declara raspicat (cel putin in ultimul film Korda Masterclass o face) ca el foloseste metoda pentru a proteja linia de rasucire.

http://www.korda.co.uk/masterclass/?id=10 . Minutul 00:17:48.

Asta nu inseamna ca eu sfatuiesc pe cineva sa foloseasca aceasta metoda (eu folosesc frana) desi, in tinerete, prin anii 86-87 foloseam aceeasi tehnica, obligat de calitatea slaba a franelor de atunci :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Vin Iun 27, 2014 7:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 24, 2014 5:49 pm
Mesaje: 2
Eu de obicei merg cu sotia la pescuit. De fiecare data cand plantez, intru in apa cu salteaua, iar cite 2 sau 3 lansete (in functie de cit de tare bata vintul) si sotia are grija de ele pe mal. Pick-up nu il ridic (al plantat de prea multe ori si nu se intampla nimic cu firul). Cind ajung la locul ales, sotia imi ridica firul din apa, il intinde, dupa care da drumul la frina si pune lanseta pe suport. Totul decurge perfect asa si poti sa plantezi fara probleme oricat de tare ar bate vintul. Din punctul meu de vedere e o metoda foarte buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Dum Iun 29, 2014 6:40 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
garbisrobert scrie:
Eu de obicei merg cu sotia la pescuit. De fiecare data cand plantez, intru in apa cu salteaua, iar cite 2 sau 3 lansete (in functie de cit de tare bata vintul) si sotia are grija de ele pe mal. Pick-up nu il ridic (al plantat de prea multe ori si nu se intampla nimic cu firul). Cind ajung la locul ales, sotia imi ridica firul din apa, il intinde, dupa care da drumul la frina si pune lanseta pe suport. Totul decurge perfect asa si poti sa plantezi fara probleme oricat de tare ar bate vintul. Din punctul meu de vedere e o metoda foarte buna.

ma gandesc ca doar pe timpul verii faci asa....

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Dum Iun 29, 2014 7:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 24, 2014 5:49 pm
Mesaje: 2
Da, trebuie sa fie apa destul de calda ca sa pot intra. De regula, din iunie pana pe la sfarsitul lui septembrie (functie de vreme) pot sa intru in apa fara probleme.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: