CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 5:13 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Dum Mai 11, 2014 9:21 am 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 07, 2014 12:15 am
Mesaje: 50
Salut,

Dupa cum apare si in subiect, doresc sa intreb daca stiti care este metoda corecta de plantat cu barca, daca ea exista ? Am vazut ca se practica ambele metode (cu batul pe mal sau cu el in barca) insa nu stiu care e mai buna.

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Dum Mai 11, 2014 12:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
depinde de preferintele fiecaruia , tre sa le incerci pe ambele si dupa aia te hotarasti pe care o aplici, eu sunt adeptul plantatului cu batul in barca , dar daca plantez pana in 100m atunci din comoditate iau si un bat in barca si o montura de la al doilea bat in galeata sa nu fac atatea drumuri , daca nu sunt valuri prea mari. Montura din galeata o pozitionez prima si dupa merg si plantez batul care ii in barca dar numai in cazul in care plantez 80-100 m mai departe nu prea am incredere ca se aseaza cum trebuie montura si ca la intinderea firului nu se muta montura , dupa parerea mea cea mai sigura metoda ii cu batul in barca ... dar in ambele cazuri trebuie putin antrenament ;)

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 1:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Romulus scrie:
Am vazut ca se practica ambele metode (cu batul pe mal sau cu el in barca) insa nu stiu care e mai buna.


Cred ca depinde si de felul in care pescuiesti - daca esti singur sau ai un partener.

Pescuind in general cu un partener, prefer sa iau in barca doar montura, iar lanseta sa ramana pe mal, in grija partenerului. Cu putina experienta, poti planta si doua monturi in acelasi timp, in felul asta. Sistemul cu lanseta luata in barca mi se pare ceva mai incomod, dar poate ca e doar o impresie gresita.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 3:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Eu in majoritatea cazurilor plantez singur cu batul in barca, numai la varianta cu montura am nevoie de cineva sa intinda firul . Te urci cu lanseta in barca mergi la locul vizat ,ai verificat cu plumbul substratul de doua trei ori , daca ii tare si nu se agata il lasi definitiv acolo dar nu dai drumu claie gramada, dupa aceea deschizi pickup-up pui mana pe tambur sa controlezi derularea firului si vii inapoi, pui lanseta cand ajungi la mal pe ponton sau pe mal , mergi unpic mai incolo sa te dai jos din barca si dupa aceea intinzi unpic firul si asezi lanseta pe rod-pod, nu incerca sa te dai jos din barca cu lanseta in mana sau alte manevre periculoase. In cazul de fata trebuie sa ai motor sau experienta in vaslit sa poti planta cu lanseta in barca, daca nu ai motor atunci ai nevoie neaparat de partener si ii mai ok sa mergi la plantat cu montura numai.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 5:41 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Pescuiesti cu partener sau singur?

Daca ai partener (cum e cazul in majoritatea partidelor pe care le fac eu) nu vad nici o metoda mai usoara decat aceea de a pleca doar cu montura in barca, lanseta ramanad pe mal in grija partenerului.

Daca esti singur exista 2 posibilitati: ori lasi lanseta pe mal, folosesti un dispozitiv de genul "Row Runner" (topic despre acesta aici: viewtopic.php?f=10&t=781) si pleci doar cu montura, ori pleci cu lanseta in barca. Personal prefer a 2-a varianta, pur subiectiv: asa m-am obisnuit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 6:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru cineva cu experienta in materie de plantat cu barca, ambele metode pot fi bune - probabil ca alegerea uneia dintre ele e doar o chestiune de preferinta personala.

Pentru cineva cu mai putina experienta, insa, a lua in barca doar montura, nu si lanseta, e mai usor. La fel cum a planta cu un partener e mai usor decat a planta singur.

De asta, pentru inceput, as recomanda oricui sa lucreze in echipa si sa ia in barca numai montura. Mai ales daca se confrunta cu unele probleme, de exemplu trebuie sa planteze doar la vasle, fara motor, trebuie sa planteze la distante mari, are vant lateral puternic si e pe un lac mare, care amplifica vantul, nu se poate ancora in momentul plantarii si e obligat sa planteze "din mers" etc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 6:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Eu plantez singur cu ajutorul unui dispozitv Row Runner confectionat acasa (nu l-am gasit disponibil sa-l cumpar).
Pun lanseta pe suport, iar Row Runner-ul isi face treaba foarte bine. Este foarte important sa acoperi swinger-ul cu ceva ca sa nu se agate firul in el - eu folosesc un prosop pe care-l infasor in jurul swingerului si a partii de jos a avertizorului. Initial am avut senzatia ca se agata firul in varful lansetei, dar de fapt se agata in swinger (merci Vlad ca mi-ai atras atentia asupra acestui lucru).
Am avut cateva dificultati cu stilul asta de a planta doar cand am avut combinatia de vant puternic din lateral si agatatura pe substrat - au fost cateva situatii in care nu am mai reusit sa intind firul corect, dar si atunci cu putin mai multa atentie am reusit de cele mai multe ori.

Daca distanta de plantat nu este foarte mare (eu am mers pana la aprox. 180m), iar substratul nu are agatatura merge de minune.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 11:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 07, 2014 12:15 am
Mesaje: 50
Am inteles si va multumesc pentru parerile voastre.
Eu pescuiesc uneori singur uneori cu partener si da plantatul cu montura in barca si partener este mai simpla insa uneori apare problema vantului din lateral si e mai dificil sa te poti mentine doar din vasle deasupra locului. Mai ales ca nu pot arunca pur si simplu montura fara sa mai verific inca odata de aici am impresia ca scot mult fir pe apa de pe mulinete pana o pun asa cum vreau iar cand asezi firul mereu am un semn de intrebare daca nu cumva s-a miscat si montura.
Cu montura in barca, slabiti frana sau pur si simplu dai drumul la fir ?

Incerc sa imi dau seama daca exista o regula.
In alta ordine am impresia ca la plantat cu montura in barca se rasuceste firul .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Mie Mai 14, 2014 6:43 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Romulus scrie:
Cu montura in barca, slabiti frana sau pur si simplu dai drumul la fir ?


Frana nu joaca niciun rol. Lanseta e pe mal, iar mulineta are pick-up-ul ridicat, ca firul sa iasa liber de pe tambur.

Romulus scrie:
In alta ordine am impresia ca la plantat cu montura in barca se rasuceste firul .


Se rasuceste doar daca nu ridici pick-up-ul si lasi firul sa iasa prin galet.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se planteaza corect ?
MesajScris: Mie Mai 14, 2014 9:40 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Cu montura in barca, slabiti frana sau pur si simplu dai drumul la fir ?


Sa nu plantezi, niciodata, cu pick-up-ul cuplat, ci ridicat! Ca sa nu rasucesti firul.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: