CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:42 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Crapi cu sau fara nume?
MesajScris: Mar Apr 29, 2014 5:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In alte tari, exista o categorie de pescari specializati in pescuitul crapilor-tinta. Am atins subiectul crapilor-tinta intr-un material despre Horgesti publicat anul trecut: http://carponline.ro/interviuri/crap-ti ... ul-1-88103.

Unii dintre acesti crapi-tinta sunt numiti crapi "istorici", in sensul ca sunt cunoscuti - si urmariti de pescari - de multi ani. Cine e interesat de un asemenea peste si isi face temele bine ajunge sa stie o multime de lucruri despre el: in ce moment e mai probabil sa fie prins, in ce loc, la ce nada etc.

Pe de alta parte, exista si pescari pentru care povestea asta cu pestii-tinta e un fenomen dezagreabil si care prefera sa pescuiasca dupa crapi mari necunoscuti, fara nume, desi in cazul asta nu poti fi sigur dupa ce pescuiesti, exista riscul ca acesti crapi mari sa nu existe.

In Romania, n-am prea avut pana acum pesti-tinta, dar s-ar putea sa avem, daca numarul lacurilor cu crapi mari va creste. Cel putin, eu am cativa crapi-tinta pe care ii urmaresc si sunt convins ca sunt multi alti pescari care au tinte similare. Ce preferati - crapi cu sau fara nume? Crapi mari, dar care au fost deja prinsi de altii, sau crapi neprinsi si necunoscuti?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crapi cu sau fara nume?
MesajScris: Mar Apr 29, 2014 10:01 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Crapi neprinsi si necunoscuti...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crapi cu sau fara nume?
MesajScris: Mie Apr 30, 2014 10:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
crapii neprinsi , daca ar fi sa aleg ... dar ca ideea dupa parerea mea este o prostie , eu merg la pescuit sa prind crapi , daca sunt de talie mica , medie sau mare important este sa ma bucur de partida si ca pot sa imi rup timp sa fiu pe malul apei , daca reusesc o captura frumoasa sau mare cu atat mai bine important este sa am cateva prezentari. Consider ca ii unpic prea de tot sa urmaresti un anume crap asa cum nu vad nici rostul concursurilor cu premii si mai ales taxe exagerate, deja se ajunge prea departe si uitam ca la pescuit ar trebui sa te relaxezi , sa te bucuri ca esti in natura si nu in ultimu rand sa te bucuri de fiecare crap prins si eliberat.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crapi cu sau fara nume?
MesajScris: Mie Apr 30, 2014 10:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Roland, pentru unii, poate fi intr-adevar o prostie sa urmaresti un anumit peste. Pentru altii, insa, e cea mai puternica motivatie, mai ales cand vorbim de un peste mare. La fel cum pentru unii pescuitul are sens doar in concursuri, iar pentru altii, doar in afara lor.

Diversitatea asta (ca si toleranta pentru diversitate) se obtine prin maturizarea pietei. O sa vezi...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crapi cu sau fara nume?
MesajScris: Mie Apr 30, 2014 10:49 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Ma gandesc ca aceasta alergare dupa un anumit peste se adreseaza mai mult celor care merg foarte des la pescuit si simt nevoia unei provocari noi dupa ce au incercat foarte multe lucruri.

Cred ca pentru pescarul tipic (ca mine) cel mai important aspect este sa mearga la pescuit si sa se bucure de acele zile. Pentru mine orice peste prins este un bonus indiferent de dimensiuni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crapi cu sau fara nume?
MesajScris: Mie Apr 30, 2014 10:50 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Asta cu siguranta , mi-am spus parerea , nu inseamna ca am pretentia ca toti sa impartaseasca aceasta parere , ii chiar imposibil. Fiecare isi gaseste o motivatie in plus si ii bine sa iti propui un tel exact , la urma urmei fiecare avem unul sau mai multe fixuri.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: