CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Strategie de nadire
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 2:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Salutare tuturor. As avea si eu o intrebare pentru membrii acestui forum. Sunt si eu ca marea majoritate dintre voi un pescar care face partide de maxim 24 ore deoarece timpul nu imi permite partide mai lungi. Am totusi posibilitatea ca inainte de partida de pescuit 4 5 zile sa nadesc acel loc de pescuit si stiu sigur ca nimeni nu va pescuii acolo in afara de mine. Intrebarea mea este urmatoarea, intrucat pot nadii locul cu 4 5 zile inainte de partida propriu zisa(folosesc doar boiliesuri HNV tari)pot considera partida mea una de lunga durata si pot beneficia de efectul boiliesurilor HNV care sunt mai eficiente in partied lungi chiar daca pescuitul propriu zis tine doar 24 sau putin peste 24 ore? MULTUMESC ANTICIPAT.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategie de nadire
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 4:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Catalin, n-ai de unde sa stii daca boiliesurile sunt HNV decat daca stii exact ce contin, ai fise de analiza pentru fiecare ingredient in parte si te pricepi sa calculezi continutul de aminoacizi esentiali si alte lucruri.

Asta e vestea proasta. Vestea buna e ca n-ai nevoie de boiliesuri HNV – ai nevoie de niste boiliesuri decente, de preferat pe baza de faina de peste. Exista zeci de boiliesuri de succes si nu stim sigur daca sunt HNV, dar stim ca prind foarte bine.

Am facut de multe ori campanii de nadire ale unui vad. In general, asta te ajuta mult, daca boiliesul e decent si nadirea e corecta, dar nu te astepta totusi la rezultate iesite din comun in cele 24 de ore pe care le vei avea la dispozitie. Chiar si pe un loc nadit, rezultatele incep sa creasca de la o zi la alta, in decursul unei partide. E adevarat ca uneori poti sa prinzi peste mare imediat, datorita nadirii. In orice caz, daca poti sa nadesti locul in prealabil, merita sa o faci, e o experienta interesanta.

PS: Daca ai gresit localizarea, nadesti degeaba. Mi s-a intamplat si n-am prins nimic!

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategie de nadire
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 4:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Boiliesurile cu care nadesc sunt boiliesuri de la firme consecrate si care au prins si prind in continuare. La mine boiliesurile fishmeal sunt regula,nu folosesc birdfood aproape deloc. stiu ca cea mai importanta in pescuitul crapului este localizarea si mai stiu ca vadul pe care pescuiesc este un vad unde am prins peste mai mereu. Mersi mult pt raspuns Vlad.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategie de nadire
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 9:55 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Pe o balta cu o densitate buna de crap cred ca vei face treaba mai mult ca sigur, dar pe o balta cu densitate medie spre redusa de crap s-ar putea sa nu ai rezultatele scontate. Pe balta cu densitate buna de crap, stilul acesta de nadire se poate incadra la o partida de lunga durata, gen cu cat trece timpul cu atat ar trebui sa prinzi mai bine, dar pe balta cu densitate medie-redusa nu poate fi considerata partida lunga. De exemplu, pe Facau te duci 3-4 zile, dar prinzi doar intr-una, de obicei. Acum cativa ani, pe Milotina te duceai 4 zile sa zicem, in prima zi nu prindeai nimic, in a doua zi luai 100 kg in 12 ore, pe urma pana plecai nu mai vedeai trasatura, deci si tu daca te duci in alea 24 de ore, dar nu prinzi momentul de hranire, nu ai facut mai nimic cu nadirea ta de lunga durata, asta daca balta ta e asemanatoare cu cele descrise mai sus. Mai sunt si alti factori care iti pot influenta partida, de exemplu presiunea pescarilor de pe balta din acel moment, mai ales in week-end, starea vremii, sau chiar daca ai un singur vecin, dar cu un stil de nadire haotic sau foarte agresiv, la o partida de macar 3-4 zile iti dai seama altfel de influenta acestor lucruri.

@Vlad
Meteor, Belachan, Meat&Fish, BFM, Source, Crave, nu sunt HNV-uri ? Habar nu am retetele lor, dar cred ca pot afirma ca sunt HNV-uri. Intr-adevar, nu poti spune despre orice boilies care contine ceva proteina ca e HNV, dar sunt cateva despre care putem afirma ca sunt, a caror reputatie a fost construita in timp si pe capturi solide, desi nu stim retele lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategie de nadire
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 8:00 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Razvan Chirita scrie:
Meteor, Belachan, Meat&Fish, BFM, Source, Crave, nu sunt HNV-uri ? Habar nu am retetele lor, dar cred ca pot afirma ca sunt HNV-uri. Intr-adevar, nu poti spune despre orice boilies care contine ceva proteina ca e HNV, dar sunt cateva despre care putem afirma ca sunt, a caror reputatie a fost construita in timp si pe capturi solide, desi nu stim retele lor.


Teoria HNV e un punct de vedere, pe care e bine sa-l intelegi corect, ca sa te poti apara de informatiile gresite care circula, dar care nu e unanim acceptat si nu trebuie luat ca litera de lege. Mai curand e o ipoteza interesanta, la care poti sa aderi sau nu. Explicatii clare despre ce inseamna boilies HNV se gasesc in articolele lui Mark McKenna pe care le-am publicat. Vezi toata seria de articole, dar mai ales http://carponline.ro/articole/misterele ... -hnv-87998.

In esenta, ca sa poti defini un boilies ca fiind HNV, trebuie sa-l poti analiza. Ca sa-l poti analiza, trebuie nu doar sa-i stii reteta exacta, dar sa ai si fise tehnice (buletine de analiza) pentru ingredientele folosite. Ca atare, in cazul oricarui boilies caruia nu-i stii reteta, cum sunt boiliesurile comerciale, nu ai cum sa iti dai seama daca e HNV sau nu. Faptul ca producatorul afirma ca ar fi HNV poate fi corect sau gresit, dar nu se poate verifica.

HNV, ca notiune, nu ne spune daca avem un boilies foarte bun, in felul in care vrem noi. Ne spune doar ca boiliesul are o valoare nutritiva ridicata, asigura toti aminoacizii esentiali in dozele necesare si asa mai departe. Din fericire, nu conteaza daca un boilies e HNV sau nu atata vreme cat are o reputatie solida de boilies eficient, Nici 1% dintre pescari nu stiu ce inseamna HNV si nici nu vor sti vreodata, dar oricine poate intelege (cu un minim de experienta) ce inseamna un boilies bun. Si e suficient.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 75 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron