CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 7:20 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat partida pescuit
MesajScris: Mie Mar 26, 2014 1:19 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 20, 2013 1:08 pm
Mesaje: 41
Localitate: Timisoara
Am progamata acum pe week-end o partida de 48 de ore ( balta Sustra judet Timis).
Balta are 6,4 hectare,are cate 11 pontoane pe fiecare mal ,balizata pe lungime pentru a delimita standuriile de pescuit . M-am hotarat sa aplic o strategie de nadire bazata pe seminte canepa,spartura seminte,groundbait,peleti de diferite marimi, spartura de boiles si boiles intreg. Tinand cont de faptul ca standuriile de pescuit sunt relativ apropiate unul de celalalt ,ce strategie as putea folosii sa nu fiu blocat de vecinii de stand?
Atasat gasiti o poza cu balta si standuriile de pescuit ,eu voi pescuii pe standul nr 2 apa relativ mica (1-1,5m).
Multumesc anticipat!
Toate cele bune va doresc,cu stima Remus


Fişiere ataşate:
balta sustra.jpg
balta sustra.jpg [ 97.34 KiB | Vizualizat de 8093 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat partida pescuit
MesajScris: Joi Mar 27, 2014 10:18 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Ai grija ca este extraordinar de mult caras ;) , deci atentie cu ce nadesti. Saptamana trecuta pestele mare era la dig. Poate, odata cu incalzirea, migreaza catre stuful din coada. Eu as incepe cu o nadire doar cu bile, tari si solubile, iar la montura saculeti solubili cu pelete sau bile taiate, poti lansa linistit avand in vedere distanta pana in cablu ;) . Ai apa de 1,2-1,5 m si destul de mult mal. Squidul cu fructa a mers bine intotdeauna pe aceasta balta, insa au fost rezultate bune si la solubile de porumb. Avand in vedere ultimele 4 populari, cu 101 bucati, intre 10 si 18.2 kg, cu media de 13,5 kg, poate vei avea niste surprize placute. Fir intins.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat partida pescuit
MesajScris: Joi Mar 27, 2014 11:43 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 20, 2013 1:08 pm
Mesaje: 41
Localitate: Timisoara
Merci Robi,apreciez!
Toate cele bune ,fire intinse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat partida pescuit
MesajScris: Joi Mar 27, 2014 1:43 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Parerea mea:

Doar boilies fishmeal (de 2 feluri ar fi indicat, cum ar fi squid&stropela si belachan). As incepe un pescuit izolat (saculet cu 2-3 bile), cu schimbarea mai deasa a lansetelor si locului pentru localizarea pestelui. Apoi, dupa localizare (nu uita de marker!), ca nada combinatie de tari (majoritare) cu solubile (mai putine). In functie de raspunsul pestelui poti ramane doar pe tari. La carlig "mosmoande": mai o pasta (cu carne :) ), mai o "zeama" (de fata mare :) ), mititele. Fire camuflate, culcate pe substrat (captive back-lead). Fire zbuciumate!

P.S. Daca e frig, muta-te spre dig! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat partida pescuit
MesajScris: Joi Mar 27, 2014 2:32 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 20, 2013 1:08 pm
Mesaje: 41
Localitate: Timisoara
Merci Ionut,apreciez
Toate cele buna,fire intinse !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat partida pescuit
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 8:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Sa ne spui ce ai facut. Si mai exact ce mix ai folosit.... sa nu se creeze comfuzii.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat partida pescuit
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 4:26 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 20, 2013 1:08 pm
Mesaje: 41
Localitate: Timisoara
[quote="robys"]Sa ne spui ce ai facut. Si mai exact ce mix ai folosit.... sa nu se creeze comfuzii.
Pai strategia a trebuit sa o schimb in momentul cand am ajuns pe balta si datorita unei confuzii am fost nevoit sa ma multumesc cu singurul loc disponibil mai exact pontonul 9.
Am inceput prin a pescui izolat cu 4-5 bile pe fir solubil langa montura si am dat cu cobra cca 1,5-2 kg de bile (fishmeal-uri de la dynamite baits diverse arome si belachan de la select) am avut doar 3 prezentari (un comun de 7,65 kg si 2 ciortani).Sambata la amiaza am schimbat strategia si am facut un pat de nada cu spombul compus din peleti din faina de peste,seminte de canepa si spartura de seminte plus bile intregi si taiate(cca 4-5 kg) dar n-a functionat deloc..... am mai avut o singura prezentare pana duminica la ora 15 . Pe firul de par am folosit numai fishmeal-uri De mentionat e faptul ca balta a mers foarte prost in week-end ,din cate stiu eu de la paznic s-au prins doar 2 pesti peste 10 kg (unul de 10,1 crotaliat si un bastinas comun de 11 kg ).Se lucreaza intens la autostrada foarte aproape de balta ,e multa galagie pe timpul zilei plus ca vantul si-a schimbat directia minim de 5 ori .
Toate cele bune si fire intinse va doresc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 97 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: