CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:53 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mar 08, 2014 10:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Salutare,
Am tot citit articole despre pescuitul blocat in agatatura, si zic eu ca am prins ideea, dar nu am gasit raspuns la o intrebare pe care o adresez acum celor care au experimentat deja tipul asta de pescuit. Inteleg ca blocam tot si ca stam cat mai aproape de lansete, dar de obicei astfel de partide dureaza cateva zile. Inevitabil la un moment dat trebuie sa mai si dormim un pic (noaptea tentatia va fi maxima ;) ). Ce facem atunci? Ca doar nu scoatem lansetele din apa?! Ma gandesc ca odata ce te-ai bagat in sacul de dormit in cort si te-a luat somnul, s-ar putea sa dureze 15-20 de sec de la beep pana pui mana pe lanseta si in timpul asta Mustaciosul s-ar putea sa ne faca vreo surpriza neplacuta ...



Pt admini: Nu am stiut exact la ce categorie sa pun acest topic. Mi s-a parut ca nu tine de niciuna dintre cele existente. Cred ca ar trebui sa fie creata si o categorie care sa se cheme "Tehnici de pescuit" sau ceva pe acolo, sau sa fie extinsa una dintre cele existente (Monturi si Tehnici de pescuit :?: )

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 08, 2014 10:29 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In principiu, lasi ansamblul blocat si cand te culci, avand grija ca totul sa fie ancorat foarte bine. Si incerci sa dormi iepureste, cu sacul deschis, cortul deschis, ca sa nu mai pierzi timpul daca ai trasatura.

Ca alternativa, poti sa cuplezi baitrunner-ul, dar cu frana stransa la maxim. La BBLC-uri (model vechi sau nou), daca strangi foarte bine frana principala si frana de la baitrunner, baitrunner-ul va elibera fir doar la limita.

In plus, e important sa ai un plumb cat mai greu, pentru ca pestele nu poate pleca foarte usor cu montura, daca se confrunta cu plumb de peste 200g - sau cel putin asta a fost experienta mea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 78 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: