CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Lista participantilor la 14° Carp Italy:
http://www.carponline.it/blog/p/14_carp ... ipanti.htm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
tecsi78 scrie:
In tara in care pescuitul nu merge decat in mica masura fara sfarait de gratar, ragaituri de la bere, lansat cu ciomagul la sute de metri si tona de crap/ora mie mi se pare normal ca firmele cu renume din domeniu sa nu fie interesate.


Nici asta nu e adevarat. Firmele sunt interesate de volume de vanzari, nu de calitatea morala a clientilor. Problema noastra, ca piata, nu e ca suntem intr-un fel sau altul, mitocani sau civilizati, e ca nu suntem destui cu putere de cumparare suficienta. Sa fi fost emblema civilizatiei crapiste, dar la fel de putini, era acelasi lucru.

tecsi78 scrie:
rendez-vous-ul dintre marii producatori si cei cativa cumparatori interesati de marfa acestora sa se amane pe o perioada nedeterminata.


Da, e posibil sa se amane la targ, pana cand piata va fi diferita sau formatul targului va fi diferit.

Ideea pe care voiam s-o transmit este ca a da vina pe unele firme (din Romania sau din alte tari) ca nu participa la targul actual e absurda. Daca formatul targului nu li se potriveste, nu au de ce sa participe. Dupa cum nici organizatorul nu are de ce schimbe lucrurile, daca ele merg bine pentru el. Targul e investitia lui si are tot dreptul sa o administreze cum vrea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Se pare ca este greu de inteles de ce nu se inghesuie organizatorii, firmele, revistele... Mie, insa, imi este din ce in ce mai clar ce spune Vlad. Suntem o piata foarte mica. Trebuie doar sa ne uitam obiectiv in jurul nostru. Peste...putin...pescari de crap, C&R, ..putini...fenomenul in sine este neinteles de catre oamenii din jurul nostru (ma refer la cei nepescari). Si din punctul meu de vedere nu poate exista fenomen de pescuit la crap fara C&R. Se poate numi oricum altcumva si nu duce in nici un caz la dezvoltare de balti, piata, pescari... Poate e un cerc vicios: context economic, social, nivel de educatie, dorinta de a schimba ceva in jurul nostru prin propriul exemplu...mai spuneti voi si altele..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Marius Sârbu scrie:
Se pare ca este greu de inteles de ce nu se inghesuie organizatorii, firmele, revistele....


Marius, de ce spui ca e greu de inteles? Nu e greu de inteles deloc. Poate ca e greu de digerat, dar asta e altceva.

Cand am deschis acum ceva timp topicul despre statistici, stiam foarte bine ca lumea va contesta ceea ce urma sa spun, dar nu cu argumente, ci doar cu impresia ca lucrurile sunt sau ar trebui sa fie diferite. La fel si acum. Ni se pare ca suntem intr-un fel. In realitate, nu suntem cum ni se pare decat pentru noi insine. Pentru altii, suntem cum ne vad ei. Noi ne vedem campioni mondiali. Ei ne vad o mana de cumparatori, pescuind pe o mana de lacuri.

Daca firmele straine ne considera o piata mica si nu vor sa vina la un targ care nu le convine ca format, atunci nu vor veni. Daca proprietarul targului are un profit multumitor din acest format, atunci nu are de ce sa-l schimbe.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Vlad Pavlovici scrie:
Marius Sârbu scrie:
Se pare ca este greu de inteles de ce nu se inghesuie organizatorii, firmele, revistele....

Marius, de ce spui ca e greu de inteles?


Faceam referire la opiniile expuse anterior. Pentru mine e destul de clar, cum am spus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 12:14 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
As vrea sa va intreb ceva: voi ati fost vreodata intr-un targ/obor/iarmaroc?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 1:40 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:18 am
Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Ce ne tot miram atat???!!!
Este la fel in orice domeniu. Avem o gramada de targuri generaliste unde participa doar micii producatori locali. Marii producatori romani (care au mai ramas) si cei straini cauta targuri specializate.
La acest capitol al targurilor specializate cred ca ne situam undeva dupa ultimul loc din Europa.
Daca mai punem la calcul si puterea de cumparare a romanilor, cultura si intelegerea noasta vis-a-vis de pescuit (atat a pescarilor cat si a celor care nu pescuiesc) avem raspunsul corect!
Din pacate locuim in Romania si aste ne ocupa tot timpul!!! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 9:52 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 11:28 am
Mesaje: 14
Vlad Pavlovici scrie:
[....... Ei ne vad o mana de cumparatori, pescuind pe o mana de lacuri.......

N-ar fi o problema ca suntem putini sau ca avem putine lacuri...problema e ca nu ne permitem sa cumparam de la ei, nici mult, nici des. Majoritatea pescarilor de la noi sunt "chitrosi", in sensul in care isi fac singuri nada (n-o cumpara de-a gata din magazin), isi schimba rar arsenalul, sunt obligati sa caute variantele mai ieftine ptr. accesorii (ptr. ca nu le permite bugetul), etc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: