CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:13 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 6:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Din toti pescarii care merg la targ cred ca mai putin de 5% ar fi interesati de un seminar cu korda.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 6:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Importatorului oficial Korda pot sa-i dau niste sugestii.


Korda nu are importator oficial exclusiv. Evident, poti sa-i dai orice sugestii oricarui importator, dar sugestiile astea - din categoria wishful thinking - sunt pe forumuri de ani de zile si n-au folosit la nimic.

Albert scrie:
Organizatorul targului ii ofera spatiu moka avand in vedere ca afluxul de vizitatori ar trebui sa creasca fata de celelalte editii.


Daca voia sa faca asta, o putea face de mult. Dar nu-l intereseaza. Si nici nu are de ce sa-l intereseze, asta trebuie inteles. Si-a facut socoteala si iese in castig cu formatul actual de targ.

Albert scrie:
Nu stiu si nici nu inteleg.


Nici nu ai cum sa intelegi privind din afara. De asta incerc sa explic, in anumite limite, cum functioneaza sistemul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 6:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Florin Dinu scrie:
Din toti pescarii care merg la targ cred ca mai putin de 5% ar fi interesati de un seminar cu korda.

Nush ce sa zic. Daca tin bine minte un eveniment facut de Nash la Tancabesti a adunat ceva lume. La Tancabesti, nu-n centrul Bucurestiului.
In fine, intereg ce spune Vlad. Pe romaneste las' ca merge si asa. Asta era evident io nu-nteleg de ce nu fac mai mult. Da' cu asta o sa raman.:lol:
Apropos, Normark cu ce vine la targ? Adica vine cu ceva sau doar ce gasim in magazinul-partener gasim si la targ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 7:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Florin Dinu scrie:
Din toti pescarii care merg la targ cred ca mai putin de 5% ar fi interesati de un seminar cu korda.


Imi amintesc de prezentarile tinute de Bill Cottam, la care am fost moderator. Lume relativ putina, intrebari foarte putine si… neangajante. Cineva l-a intrebat, de exemplu, daca el da cu boiliesurile pe care le vinde sau are altele, mai bune, doar pentru el. In traducere: ne puteti dezvalui daca sunteti om cinstit sau doar hot? Discutia n-a mai durat mult dupa intrebarea asta.

Albert scrie:
Nush ce sa zic. Daca tin bine minte un eveniment facut de Nash la Tancabesti a adunat ceva lume. La Tancabesti, nu-n centrul Bucurestiului. In fine, intereg ce spune Vlad. Pe romaneste las' ca merge si asa.


E o mare diferenta intre a aduna lume la un eveniment si a face profit de pe urma evenimentului. Vom vedea daca Nash repeta evenimentul, iar daca nu-l repeta, ai primit raspunsul. Si n-am spus ca merge si asa. Am spus ca formatul de targ este viabil pentru organizator si asta e cel mai important.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 8:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
E o mare diferenta intre a aduna lume la un eveniment si a face profit de pe urma evenimentului.

Pai...ar trebui sa primeze promovarea din partea expozantului.Promovare insemnand o gramada de lucruri dupa cum bine stii.
Organizatorul targului face profit. Ar putea sa-l creasca prin vedete.Fie ca-s firme fie ca-s persoane.

Vlad Pavlovici scrie:
Vom vedea daca Nash repeta evenimentul, iar daca nu-l repeta, ai primit raspunsul.

Din pacate, din ce tin eu minte, cel care s-a riscat sa organizez asa ceva si-a luat-o fix din cauza unor produse Nash. Adica Nash vindea niste gioarse aici. Cum ziceam, asta cu profitul de pe-o zi pe alta nu cred ca se intampla nici macar in Romania.

Vlad Pavlovici scrie:
Am spus ca formatul de targ este viabil pentru organizator si asta e cel mai important.

La asta ma refeream cand ziceam "las' ca merge si-asa". Organizatorul e multumit. Nu stiu de ce avand in vedere "succesul" targului din toamna.
Despre Normark banuiesc ca nu stii nimic, altfel ne spuneai, nu? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 8:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cateva observatii care sa dea o idee mai clara despre cum se pune problema.

Targurile din Romania nu sunt targuri de crap. Sunt generaliste. Daca publicul platitor e de X oameni, nu se stie cati dintre ei sunt pe segmentul de crap. Firmele straine care aleg sa se duca la targuri de crap din alte tari merg acolo unde exista toate indiciile – date de anvergura pietei – ca audienta va fi relevanta. Romania, cu formatul actual al targurilor, avand si o piata relativ mica, nu prezinta interes.

Targurile occidentale pun un mare accent pe evenimente, alaturi de accentul firesc pe vanzari. Targurile din Romania pun accent doar pe vanzari. Publicul-tinta in Romania e format din oameni care cauta reduceri. Ideal, lichidari de stocuri. Nu exista o cultura a evenimentelor. Cine a avut ocazia sa vada marile targuri europene va intelege usor in ce consta diferenta.

Cei care sunt in pozitia sa ofere reduceri mari la targuri sunt producatorii locali. Producatorii au adaosuri comerciale mai mari decat distribuitorii si pot face mai usor reduceri. Pentru o firma din Romania care produce direct, care poate face reduceri consistente si care nu are mari cheltuieli logistice cu participarea la targ (cum ar fi o firma din Bucuresti), targul e mana cereasca. Pentru o firma din alta tara, care are costuri de participare mai mari, dar posibilitati de a se pune in valoare mai mici si nu poate sti pe ce public mizeaza, participarea e dificila. Pana acum, dupa cum s-a vazut, firmele straine au considerat ca nu se justifica.

In privinta impactului asupra pietei, ce discutam noi pe forum despre ce vrem sa vedem la targ e un fel de "coltul microbistului din Cismigiu".

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 8:37 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 12, 2014 4:42 pm
Mesaje: 2
Si totusi Romania este Campioana Mondiala . Aici nu inteleg eu dezinteresul marilor firme.
Ar fi trebuit ca anul acesta ei sa ceara participare la Targuri Crapiste din Romania....
Undeva este o necunoscuta.....totusi noi nu suntem o piata de neglijat .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 8:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Doru, nu-mi dau seama daca vorbesti serios sau in gluma, dar sper ca glumesti.

Daca totusi vorbesti serios, afla ca nu are nici cea mai mica importanta pentru industria europeana a pescuitului la crap - din tarile occidentale pe care le cunosc, e drept ca nu le cunosc pe toate - cine a castigat vreodata un campionat mondial organizat de FIPS/CIPS. Si nici alte campionate mondiale. Pe cat de important e subiectul in Romania, pe atat de neimportant e in alte tari, cum ar fi in Anglia.

Participarea la targuri, fiindca despre ea vorbim, tine cont de aspectele pe care le-am prezentat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:04 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Stim prea bine care-i problema de nu vin firmele importante la targuri. Ai expus-o si tu mai sus, ar mai fi cateva, dar le tin pentru mine. Asta e cea mai importanta si pleaca de la organizator, care se multumeste cu putin si nu cauta ceva mai mare si sa invite mai multe companii producatoare de nada si accesorii. Puterea romanului de cumparare pasionat de pescuit, e la fel ca puterea de cumparare a cocalarului cand vine vorba de "dolge cabana".

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Formatul targurilor de pescuit
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Si Brazilia e de 4 ori campioana mondiala la fotbal dar nu cred ca Adidas, Nike s.a. au avut explozii de vanzari la echipamentele de sport din cauza asta.
In tara in care pescuitul nu merge decat in mica masura fara sfarait de gratar, ragaituri de la bere, lansat cu ciomagul la sute de metri si tona de crap/ora mie mi se pare normal ca firmele cu renume din domeniu sa nu fie interesate. Asta-i tara, astia-s oamenii, ca natie suntem priviti in vest ca ultimii tigani, smecheria si maneaua comportamentala ne fac felul.
Daca la asta se adauga si interesul unor producatori autohtoni de a-i fraierii pe fraieri cu bile de gris colorate in functie de aroma, de a le vinde ciomege si alte echipamente de o anumita calitate avem tacamul complet d.p.m.d.v. pentru ca rendez-vous-ul dintre marii producatori si cei cativa cumparatori interesati de marfa acestora sa se amane pe o perioada nedeterminata.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 83 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: