CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:13 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 3:47 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Vlad ,ursul merge ,ciinii latra .Personajele de pe Crapmania sint triste ...... si cind tristetea acopera totul ,nu mai este nimic .Nu-I lua in seama ,sa fii sanatos si sa ne delectezi in continuare cu materialele si emisiunile tale .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 5:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Vlad Pavlovici scrie:
Pe CarpOnline, nu publicam insulte la adresa lui, nu publicam insulte la adresa site-ului lui sau a firmei lui sau a concursurilor pe care le organizeaza sau a articolelor pe care le scrie, nu cenzuram link-uri catre site-ul lui, nu cenzuram numele firmei lui sau produselor lui, nu permitem unor anonimi sau clone sa arunce cu noroi il el, nu toleram scandaluri si calomnii la adresa lui (si nici a altora). Asta este singura forma de raspuns.


Pacat ca altii nu judeca asa, ar fi mai frumos si mult mai practic acest mediu online al pescuitului la crap.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 6:34 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
ca lumea crede ca singurii responsabili pentru ce se publiica sunt doar utilizatorii - multi, fara identitate - care scriu.


Lucrurile sunt destul de greu de inteles in conditiile in care ideile de proprietate si libertate (a cuvantului) sunt intelese eronat de catre imensa majoritate a persoanelor. Iar legislatia exstenta ajuta din plin la asta, promoveaza tot felul de concepte aberante (un exemplu ar fi asa-zisul "drept" la replica).

Astfel, libertatea cuvantului inseamna (sau, ma rog, ar tebui sa insemne) ca eu pot sustine orice, oricand si oriunde doar in interiorul proprietatii private legitim constituite detinute, inchiriate (prin asta insemnand inclusiv accesul la un mijloc de comunicare - ziar, televiziune, sala de conferinta, miting de strada, blog, forum, cu permisiunea proprietarului/administratorului acestuia - care acces, astfel, este un privilegiu si nu un drept)) si, nicidecum, ea nu inseamna ca am voie sa spun ce vreau, oriunde si oricand.

Cu alte cuvinte, termenul de cenzura are 2 intelesuri, diferite de altfel de cel care este uzitat si inteles de marea majoritate: daca intru, de exemplu, aici, pe forumul carponline si administratorii nu sunt de acord sa-mi publice un text, oricare ar fi el, aceasta nu e cenzura (ci doar exercitarea dreptului de proprietate asupra forumului). De aceea, de facto, responsabilitatea pentru ce apare si ramane scris (nu pentru continutul in sine al mesajelor) este a proprietarului site-ului. Din pacate insa, exista multe situatii cand acestia cedeaza presiunii vizitatorilor care, in cazul in care nu le sunt publicate anumite texte, tipa ca din gura de sarpe: cenzura! Sau dorintei de publicitate.

Cenzura reala se manifesta in 2 moduri. Atunci cand esti impiedicat sa spui ce gandesti oriunde si oricand, inclusiv la tine acasa (pe blog, forum, ziarul propriu, televiziunea proprie etc). De asemeanea este cenzura atunci cand cand proprietarul (forumului, ziarului, televiziunii etc.) este obligat (inclusiv prin forta legala) sa sustina (pe timpul si baniii lui) un drept la replica (adica o opinie cu care el insusi poate ca nu e de acord sau n-o vrea facuta publica folosindu-si propriile resurse).

De aceea este de salutat o atitudine ca acesta a lui Vlad care, in loc sa se repeada pe crapmania sa ceara "drepturi la replica" si spalarea imaginii (un alt concept absolut aiuritor), a ales sa-si spuna parerea si sa contracareze elucubratiile spuse de unii de p'acolo, decent si politicos, "la el acasa"!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 6:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Feb 04, 2014 6:09 pm
Mesaje: 20
pe mine cel mai tare ma deranjeaza ca dupa ce ca sunt vai de capul lor ca pescari , critica o balta unde nici macar nu a fost .... bun iti place ciortaniada .,.. du-te acolo, nu "cauta anturaj cu forta " ,vorbind si insultand o balta si un om doar ptr motivul ca tu vrei " tacuri " multe ........Nu am nimic cu nimeni , dar vorba aia cu " prostu nu e prost destul ,daca nu e si fudul " e de premiul nobel ...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 7:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Apropo de pestele care este sau nu este la Varlaam... In iunie 2013, cand am descoperit lacul, l-am rugat pe Florin Albu sa vina sa-l vada. Astazi, ca raspuns la intrebarea unui cititor daca e posibil ca pestii de 50g introdusi la Varlaam in 2005 sa fi ajuns la greutatile la care s-au prins in toamna trecuta, Florin a postat urmatorul mesaj pe blogul lui:

Am fost la Varlaam in luna iunie a anului trecut, unde am stat de vorba cu patronul societatii ce administreaza iazul de pescuit, asa ca vorbesc in cunostinta de cauza.
Nu mai retin exact cantitatea de crap cu care a fost populat iazul, dar stiu ca acel peste a fost furajat an de an.
A avut la discretie atat hrana naturala cat si hrana artificiala.
Pentru a avea o rata de crestere spectaculoasa pestele trebuie sa aiba o densitate cat mai rara, apa de calitate, temperatura 18-28 de grade,oxigen si hrana din belsug.
La Varlaam se pare ca le-a avut pe toate.Chiar daca a fost populat destul de des la inceput, el s-a rarit pe parcurs din cauze naturale in primul rand, posibil si umane.
Pot sa-mi imaginez ritmul de crestere incepand cu 8 ani in urma:

Sa-l notam cu C1 (crap de un an la populare)
C1: 50 de grame
C2: 500 gr.
C3: 3,5-4 kg.
C4: 6-7 kg
C5: 9-10 kg
C6: 12-14 kg
C7: 14-16 kg
C8: 16-18 kg

Unele exemplare au luat avant si s-au dus in peste 20 de kg si altele au avut un ritm de crestere mai incet.
Presupunand prin absurd ca rata de supravetuire dupa atatia ani este de sub 0,3 % din numarul exemplarelor introduse atunci, lacul are suficiente exemplare care sa satisfaca gusturile oricarui pescar doritor de trofee.
Ex: Daca s-a populat cu 2 tone de crap de 50 de grame ,asta inseamna 40.000 de bucati.
Dupa 8 ani: 40.000 x 0,3% =120 de bucati peste 15 kg.


Ii multumesc lui Florin pentru permisiunea de a prelua mesajul. Sursa: http://albuflorin.ro/cum-se-calculeaza- ... omment-271.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 11:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut Vlad,

Nu trebuia sa deschizi acest post deoarece cei care te cunosc (personal sau din reviste / tv) stiu ce fel de om esti si sincer ma bucur nespus ca exista un lac precum Varlaam atat de aproape de Bucuresti.

Ma bucur si mai mult ca este administrat de catre un baiat precum Madalin, pe care nu il cunosc personal, dar care sigur a avut multe in comun cu Darvari-ul (in vremurile bune) care este, sau mai bine zis a fost, lacul meu preferat. Chiar daca vorbim de o alta suprafata, si acel lac iti putea oferi o partida de 48 ore fara tac dar si 48 de ore fantastice.

Cat despre baietii de la CRAPMANIA ... eu sunt unul care nu mai scrie la voi pe forum. Stiti de ce ??? Pt ca tineti in brate un specimen (din respect pt acest forum nu folosesc alt cuvant) precum Popescu59, aka NAE.

Numai bine,
Lucian

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 76 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: