CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 2:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 10:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Ce inseamna de fapt un carpodrom, unde incepe si unde se termina clasificarea unei balti in aceasta categorie?
Care ar fi criteriile?

Personal nu am gasit nici o varianta onorabila de a putea pescui pe o balta pe care eu o consider salbatica, toate sunt pline de gunoaie si braconate la greu, nu ma deranjeaza densitatea mica de peste cat ma deranjeaza mizeria si lipsa de siguranta de pe acest gen de locatii, sunt criterii peste care nu pot trece.
Asta inseamna ca pescuiesc pe ,,carpodroame''?
As dori ceva exemple de balti salbatice si argumentele care le clasifica in aceasta categorie, un bun prieten pescar din Lugoj imi spune ca poate fi considerata balta salbatica doar o balta fara proprietari.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 10:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Carpodromul este un lac suprapopulat cu crap. Suprapopularea e de proportii, adica nu vorbim de o densitate de crap ceva mai mare decat ar fi ideal sau normal, vorbim de crap introdus in cantitati care depasesc cu mult densitatea pe care lacul ar putea sa o sustina in mod natural. Exemple: Tancabesti, MV2.

La carpodromuri, definitia e simpla. Lacurile salbatice sunt mai greu de definit, pentru ca multe sunt in proprietate privata si sunt populate cu crap de proprietari, pastrand insa o densitate medie sau redusa. Uneori, chiar si o fosta ferma piscicola se poate transforma intr-un lac mai mult sau mai putin salbatic, cum e cazul Bazinului 8 de la Periprava, care are mult peste, dar nu la nivel de carpodrom.

Exista si lacuri care nu sunt nici carpodromuri, nici lacuri salbatice. Horgesti, de pilda, nu are densitate de carpodrom, dar nici nu poti sa spui ca e lac salbatic. Varlaam e un lac complet artificial prin constructie, dar nu e carpodrom. Prin comportamentul pestelui, e mai aproape de un lac salbatic.

Notiunea de lac salbatic se refera in general la specificul lacului, ca biotop, in timp ce notiunea de carpodrom se refera doar la densitatea de peste. Sarulesti trece drept un lac salbatic autentic, datorita mediului, desi totul acolo e creat artificial – acumularea e artificiala, iar pestele provine din vechile crescatorii inundate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 10:53 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Mai adaug ceva, ca nu cumva sa creada cineva – in lumea paranoica in care traim – ca termenul de carpodrom are vreo conotatie negativa. Nu, termenul arata pur si simplu ca lacul are o densitate de crap cu mult peste densitatea naturala. Daca lacul poate sustine 400kg de crap la hectar si tu ai o tona, atunci ai un carpodrom.

Pentru domeniul pescuitului la crap, carpodromurile sunt de departe lacurile cele mai utile. Dupa parerea mea, Tancabesti – care e carpodrom – este lacul cu cea mai mare contributie la dezvoltarea pescuitului la crap in Romania.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 11:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Vlad Pavlovici scrie:
Dupa parerea mea, Tancabesti – care e carpodrom – este lacul cu cea mai mare contributie la dezvoltarea pescuitului la crap in Romania.


Sunt perfect de acord cu aceasta afirmatie, eu l-am denumit ,,locomotiva'' locatiilor de pescuit la crap in Romania.

Mi se pare doar putin ciudat sa-l bagam la categoria carpodrom, totusi e destul de mare, densitatea de peste nu e exagerata iar plaurii de pe el sunt de poveste. Am intrat cu barca in unul din plaurii si canalele din capat si am ramas mut de uimire de ce am descoperit acolo, o adevarata delta.
Culoare crapilor si comportamentul lor zic eu ca-i apropie mai mult de cei salbatici. Drilul cu ei este mult peste cei din delta si chiar am ceva crapi prinsi din delta in portofoliul meu asta ca sa sustin ce afirm.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 11:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu zic ca sunt foarte subiective si interpretabile aceste criterii.
In cazul lacurilor gen Moara Vlasiei si alte balti, suprapopulate indeosebi cu ciortan, lucrurile sunt foarte clare. Aud pescari care nu mai afirma ca merg la pescuit ci ei spun ,,merg sa trag de pesti'' dar in rest cred ca fiecare poate sa faca o clasificare proprie in functie de gusturile si nivelul sau, clasificari care nu pot fi comentate.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 11:33 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Alin, daca nu pot fi comentate, de ce ai mai facut topic despre asta? :D

Dupa parerea mea, carpodrom inseamna o balta privata, amenajata cu standuri bine stabilite, pazita, cu o populatie de crap suficienta incat sa-ti asigure mai multe trasaturi pe perioade scurte decat o apa salbatica de ex., si care poate fi ,nu in ultimul rand, o pista de concurs. Poate fi si salbatica, poate avea pesti mai mari sau mai mici, aspectul asta e neimportant in aceasta clasificare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 11:43 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Marius Sârbu scrie:
Alin, daca nu pot fi comentate, de ce ai mai facut topic despre asta? :D


Pai nu am putut ajunge la aceasta concluzie decat in urma discutiilor :)
Acuma sincer, Vlad imi tot recomanda sa fac teste unde am cate o discutie in contradictoriu, dar nu pe carpodroame si mai mult am vrut sa aflu criteriile lui in a clasifica un carpodrom pentru a pescui pe locatii unde sa imi fie valide testele. :)

Vin la Constanta saptamana viitoare, ne vedem la o cafea?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 11:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
alin pitters scrie:
Acuma sincer, Vlad imi tot recomanda sa fac teste unde am cate o discutie in contradictoriu, dar nu pe carpodroame si mai mult am vrut sa aflu criteriile lui in a clasifica un carpodrom pentru a pescui pe locatii unde sa imi fie valide testele. :)

Vin la Constanta saptamana viitoare, ne vedem la o cafea?


Pai tot Vlad spune ca, pentru domeniul crapului, carpodroamele sunt lacurile cele mai utile.



alin pitters scrie:
Vin la Constanta saptamana viitoare, ne vedem la o cafea?


Sigur. Ai PM. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 12:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Termenul de carpodrom se refera, dupa parerea mea, la densitatea de peste. Nu se refera la amenajari. Poti sa ai o balta bine amenajata, cu doi pesti pe hectar. Exista in Anglia. Asa ceva nu e carpodrom.

Alin, cu cat densitatea de crap dintr-un lac e mai mare si cu cat crapul e mai flamand si mai dispus sa accepte orice nada, cu atat diferentele dintre nade sunt mai mici. Daca vrei sa faci teste relevante, fa-le undeva unde crapul e mai greu de prins.

Marius Sârbu scrie:
Pai tot Vlad spune ca, pentru domeniul crapului, carpodroamele sunt lacurile cele mai utile.


Da, pentru dezvoltarea lui. Pentru majoritatea pescarilor, pentru magazine, pentru producatori, pentru mass-media.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 12:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alin pitters scrie:
am vrut sa aflu criteriile lui in a clasifica un carpodrom


Criteriile mele sunt cele date de sensul originar al cuvantului. Termenul de carpodrom este imprumutat din franceza. Vine de la frantuzescul “carpodrome”. In Franta, carpodromurile sunt lacuri cu foarte mult peste, a caror densitate a fost creata artificial, prin populare in exces, pentru un pescuit facil sau pentru concursuri. Termenul nu are legatura cu amenajarile lacului. Un lac frumos amenajat, dar cu peste putin, nu e carpodrom.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 85 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: