CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:20 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 4:13 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
As dori ceva exemple de balti salbatice si argumentele care le clasifica in aceasta categorie, un bun prieten pescar din Lugoj imi spune ca poate fi considerata balta salbatica doar o balta fara proprietari.


Alin, din punctul meu de vedere, carpodromul este acea balta care detine o cantitate de peste seminifcativ mai mare decat ar fi crescut in mod natural in acea acumulare si care, din acest motiv, e hranit (si) artificial (sursele de hrana naturala nu sunt suficiente). Exemple: MV2, Pleasa.

Exemplu de balta salbatica (si acest termen e, oarecum, incorect): barajul Paltinu. Spun ca e oarecum incorect pentru ca, in opinia mea, din momentul in care pe o astfel de balta a ajuns si pescuieste deja un numar de pescari, in mod constant, iar pestele accepta hrana acestora, balta devine "salbatica".

Exemple: Sarulesti, Bazinul 8 - Periprava, Varlaam.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 4:26 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Un exemplu tipic de lac salbatic e, in opinia mea, cel din filmul de prezentare a firmei Nash pe 2014, "NASH 2014 Carp Fishing DVD FULL MOVIE" (min: 1:43:55).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 3:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Balta de la Sanpaul unde ati incadra-o de exemplu?

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 3:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Carpodrom, prea mult peste pentru gustul meu, desi unii isi mai doresc populari :mrgreen:
De fapt prea mult peste pentru partide de pescuit la liber si prea putin pentru concursuri in care sa se bifeze cu mandrie tonele de peste prins :)
Un minus mai sunt si trofeele care deocamdata nu au confirmat, dar anul asta simt ca or sa iasa. ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 4:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
alin pitters scrie:
Carpodrom, prea mult peste pentru gustul meu, desi unii isi mai doresc populari :mrgreen:
De fapt prea mult peste pentru partide de pescuit la liber si prea putin pentru concursuri in care sa se bifeze cu mandrie tonele de peste prins :)
Un minus mai sunt si trofeele care deocamdata nu au confirmat, dar anul asta simt ca or sa iasa. ;)

chiar in iunie..... ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: