CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:00 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Dum Ian 26, 2014 8:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
si patul de nada de seminte trebuie intretinut cel putin zilnic (in fiecare dimineata sau chiar si seara daca trage bine pestele)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Lun Ian 27, 2014 11:38 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Andu, e prea devreme pentru a-ti face o strategie de acum. Sa vedem cum se va comporta balta anul acesta cu micile schimbari care s-au facut. Dupa parerea mea, oricum ar fi, cuvintele de ordine sunt: nada buna, multa munca si noroc.
Ii invit pe cei care-au scris mai sus sa vina macar la o partida de placere si sa incerce sa pescuiasca cu pat de seminte sau izolat cu bile deshidratate si puturoase de 30mm, sau sa vina in concurs si sa pescuiasca la 50 m si apoi sa ne impartaseasca rezultatele :oops: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Lun Ian 27, 2014 3:39 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Sep 29, 2013 11:37 am
Mesaje: 14
Marius Sârbu scrie:
Andu, e prea devreme pentru a-ti face o strategie de acum. Sa vedem cum se va comporta balta anul acesta cu micile schimbari care s-au facut. Dupa parerea mea, oricum ar fi, cuvintele de ordine sunt: nada buna, multa munca si noroc.
Ii invit pe cei care-au scris mai sus sa vina macar la o partida de placere si sa incerce sa pescuiasca cu pat de seminte sau izolat cu bile deshidratate si puturoase de 30mm, sau sa vina in concurs si sa pescuiasca la 50 m si apoi sa ne impartaseasca rezultatele :oops: .

Marius, tocmai de asta am deschis topicul asta pt ca Corbu nu e o balta oarecare, in ciuda aceea ce se spune, cum ca poti sa prinzi monstrii si la mot de basca. Multumesc pt raspuns.!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Lun Ian 27, 2014 6:45 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Nu trebuie sa te "ambalezi" prea mult, la cat peste e in Corbu si ce medie, plus modele de peste, poti sa castigi Top Ten si cu 10 pesti sub 7-8kg, restul sa prinda doar ciortan.

Am auzit de la multi pescari ca pestii cei mai mari ai lor, l-au prins la momeli mici, momeli mari, sunt doar pentru selectie, nu se stie, poate sa-ti intre platica, sau sa-ti intre captura vietii tale. Cel mai bine mergi pe bile cu selectie, 24mm si la nadit la fel.

Intr-o emisiune realizata de Vlad Pavlovici pe Tancabesti, cu un anume partener (am uitat numele), baiatul spunea ca daca pune pe firul de par 24mm atunci nadeste cu 24mm, fara bile solubile sau pelete.


Vorba lui Marian Sarbu, asteapta sa vedem ce rezerva noul sezon pe Corbu, sunt sigur ca sezonul va fi plin de suprize.


HAI CU PRIMAVARAAA !!!!!!

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Lun Ian 27, 2014 9:37 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Sep 29, 2013 11:37 am
Mesaje: 14
Claudiu Garlea scrie:
Nu trebuie sa te "ambalezi" prea mult, la cat peste e in Corbu si ce medie, plus modele de peste, poti sa castigi Top Ten si cu 10 pesti sub 7-8kg, restul sa prinda doar ciortan.

Am auzit de la multi pescari ca pestii cei mai mari ai lor, l-au prins la momeli mici, momeli mari, sunt doar pentru selectie, nu se stie, poate sa-ti intre platica, sau sa-ti intre captura vietii tale. Cel mai bine mergi pe bile cu selectie, 24mm si la nadit la fel.

Intr-o emisiune realizata de Vlad Pavlovici pe Tancabesti, cu un anume partener (am uitat numele), baiatul spunea ca daca pune pe firul de par 24mm atunci nadeste cu 24mm, fara bile solubile sau pelete.


Vorba lui Marian Sarbu, asteapta sa vedem ce rezerva noul sezon pe Corbu, sunt sigur ca sezonul va fi plin de suprize.


HAI CU PRIMAVARAAA !!!!!!

Ok, am bagat la cap. Cum ar trebui abordat daca pestele este dispus sa se hraneasca intens( sa zicem un solunar favorabil) din pct de vedere al nadirii? Nadim mult sau merge pe interceptie?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Lun Ian 27, 2014 10:09 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Daca nadesti mult s-ar putea sa atragi pe mal si pestele care nu te-ar ajuta intr-un clasament "top 10". De preferat ar fii, faci un pad de nada la "100m", pescuiesti la 110m, daca pestele raspunde sau nu raspunde cobori...iar cobori...o sa ajungi pe patul de nada, iar cobori ...

Cred ca ar trebui sa cauti ce a facut Iohann cand a castigat MCRA pe Tancabesti, poate ti-ar fi de ajutor. Si cel mai important, bile cat mai calitate. Poate ar trebui sa faci o partida de proba, sa-ti dai seama asa, de ce poti face intr-un concurs.

1. Concursul nu seamana cu partida de placere.
2. Balta se schimba mereu.

Poti sa o mai arzi si la ciupeala, pat de nada, iti intra, din 100 de pesti, trebuie sa-ti intre 10 pesti maricei.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: