CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 7:41 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: abordare concurs top 10
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 3:03 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Sep 29, 2013 11:37 am
Mesaje: 14
Cum abordezi un concurs Top 10 de 72 ore pe lacul Corbu? Astept pareri. Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 5:46 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus...parerea mea(eu asa am facut, dar la alt concurs..pe alt alt lac)
- fara nadire masiva la inceputul concursului;
- bile deshidratate "puturoase", de 20 mm/24m in functie de apetitul pestelui( tari ca piatra);
- peste si pe langa pat;
- restul ...la fata locului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 6:19 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Grija mare, Corbu este un lac un pic diferit, exista acolo o incredibila populatie de peste mic, ciortan de 2-3 kg, adevarati piranha care devoreaza boiliesuri. Intr-un concurs de tip Top 10 pesti (ca si intr-o partida de placere, de altfel), eu n-as folosi decat boiliesuri foarte mari, de la 24 mm in sus (mergand pana la 30 sau chiar mai mult) si extrem de dezhidratate. In rest, asa cum spunea Viorel, pescuitul in afara patului de nada poate da rezultate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 10:25 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 06, 2014 9:29 pm
Mesaje: 10
Andu Dascalescu scrie:
Cum abordezi un concurs Top 10 de 72 ore pe lacul Corbu? Astept pareri. Multumesc

Nu sunt un maestru al concursurilor iar pe Corbu nu am pescuit insa pentru inceput as incepe cu o nadire lejera si as observa ce fac vecinii de stand iar in functie de zona pe care o pescuiesc ei si de rezultatele pe care le au as putea trage concluzii legate de ce fac ulterior. Un lucru e clar: chiar daca acest lac are o densitate mare de peste o nada de calitate e imperios necesara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 1:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Dragos Mardare scrie:
Andu Dascalescu scrie:
Cum abordezi un concurs Top 10 de 72 ore pe lacul Corbu? Astept pareri. Multumesc

Nu sunt un maestru al concursurilor iar pe Corbu nu am pescuit insa pentru inceput as incepe cu o nadire lejera si as observa ce fac vecinii de stand iar in functie de zona pe care o pescuiesc ei si de rezultatele pe care le au as putea trage concluzii legate de ce fac ulterior. Un lucru e clar: chiar daca acest lac are o densitate mare de peste o nada de calitate e imperios necesara.



Din cate stiu Corbu are foarte mult peste mic, peste pe care tu nu il vizezi la acest concurs.
Eu as face un pat de nada din seminte + pelete, consistent, undeva la 50-60m de mal si as pescui la interceptie (cu saculet cu 2 bile, sau cu meltex cu 2 bile la carlig) cat pot de departe peste patul de nada + nadire lejera cu cate o mana de bile dupa fiecare trasatura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 9:01 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Corbu numai are peste mic, sigur are un crap ce are minim 29kg. La concursul "Corbu Lake Ed II", media a fost pestilor a fost de 5.44kg, la o cantitate totala de 3757.14 Kg si 1240 de pesti. Cel mai mare peste, 13.2 prins de Bogdan Dragan.

Pe Corbu majoritatea ciortanilor au fost recoltati si inca se recolteaza.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 10:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 10:36 am
Mesaje: 25
Localitate: Constanta
Claudiu Garlea scrie:
..... sigur are un crap ce are minim 29kg....


29,7 kg mai exact ;) .

Am pescuit de multe ori pe Corbu Mare, dar nu in regim de concurs.

Pescuit la interceptie, nada de calitate, si nu neglija zona din apropierea malurilor (40-60 m) pentru ca s-ar putea sa ai surprize placute, mai ales daca esti pe un sector unde ai vantul din fata (cum ar fi A-ul).

Nici eu nu as nadi mult la inceput si poate as lasa si o montura cu bila tare mai mica de 20 mm.

Trebuie sa tii cont si de perioada in care are loc concursul (din cate stiu spre sfarsitul lui iulie).

Fir intins!

_________________
"Fara poezie,
Viata e pustiu."
Un clasic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Sep 29, 2013 11:37 am
Mesaje: 14
Foarte, foarte interesante opiniile voastre. Multumesc si astept si altele. Din toate parerile acestea o sa iau cea mai buna decizie, sper!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Dum Ian 26, 2014 12:04 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Sigur numai are 29.7kg. Avea la cantar, intervine stresu, iarna ...Stiu crapul, l-am vazut pe FB, e cat capota de la masina. :roll:

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare concurs top 10
MesajScris: Dum Ian 26, 2014 9:27 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
"Eu as face un pat de nada din seminte + pelete, consistent, undeva la 50-60m de mal "si as pescui la interceptie (cu saculet cu 2 bile, sau cu meltex cu 2 bile la carlig) cat pot de departe peste patul de nada + nadire lejera cu cate o mana de bile dupa fiecare trasatura.

Patul de nada din seminte, nu poate fi intretinut datorita restrictiilor orare privind "nadirea grea"....daca iti pleaca ciortanii de pe pat...

"....as pescui la interceptie (cu saculet cu 2 bile, sau cu meltex cu 2 bile la carlig) cat pot de departe peste patul de nada + nadire lejera cu cate o mana de bile dupa fiecare trasatura"...NADIREA GREA O FACI DIN SEMINTE/GROUNDBAIT....IAR CAND NU MAI AI VOIE, "PATUL" IL INTRETII CAT VREI DIN COBRA, CU SOLUBILE... ASA E OK!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 97 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron