CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:34 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Blog Florin Albu
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 11:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Daca mai e cineva care n-a descoperit inca excelentul blog al lui Florin Albu, nici nu stiti ce pierdeti. E unul dintre cele mai interesante lucruri de citit in legatura cu pescuitul la crap, aparute in ultimul timp.

Blogul poate fi citit aici: http://albuflorin.ro.

Florin e printre cei mai competenti, onesti si charismatici administratori de lac pe care i-am cunoscut (mai direct spus, e de pe o alta planeta in comparatie cu altii), calitati care reies foarte bine si din articolele de pe blog.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Blog Florin Albu
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 11:45 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Il citesc cu cea mai mare placere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Blog Florin Albu
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 1:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Asa este, am descoperit de curand acest blog, si imi place tare mult cum scrie domnul Albu. Cu alte cuvinte, acest blog este deja in bara de preferinte al browser-ului pe care-l folosesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Blog Florin Albu
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 1:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Foarte interesanta si sectiunea Pescuit U.K.!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Blog Florin Albu
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 1:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Sunt abonat :).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Blog Florin Albu
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 2:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Foarte interesant.
Asta e lumea reala, cea dezvaluita in articolele din blogul sau, cu zeci de probleme cand vrei sa realizezi ceva, braconieri,toate codimentele societatii noastre.
Desi nu am reusit sa parcurg multe articole, citindu-le, imi dau seama tot mai mult in ce lume mica si exclusivista suntem noi pescarii de crap C&R in tara asta.
Multumesc pentru recomandare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Blog Florin Albu
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 3:30 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 07, 2014 11:34 am
Mesaje: 5
Dupa o serie de articole (mai alambicate pentru gustul meu ) am citit un articol foarte interesant astazi legat de popularea baltilor C&R.
Am ramas foarte surprins cand am citit ca dl.Albu recomanda populari de pana in 200 de kg la hectar(???) sau chiar mai putin.
Nu este prea putin (totusi) pentru ca noi pescarii sa ne putem bucura de o partida reusita?
Este adevarat ca un crap de 21 de kilograme poate sa creasca 7,5 kg intr-un an ???
Ma poate lamuri cineva mai cu experienta in domeniul asta?
Din ce am mai citit si eu,acel peste ar fi trebuit sa mai slabeasca mai intai iarna din noiembrie si pana in martie cand nu mananca.
In sase-sapte luni ar fi trebuit sa creasca 8 kg.Este posibil asa ceva? :o :roll: :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Blog Florin Albu
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 10:02 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Poate ne raspunde dl. Albu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Blog Florin Albu
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 10:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 29, 2013 10:14 pm
Mesaje: 9
Cornel Baciu scrie:
Dupa o serie de articole (mai alambicate pentru gustul meu ) am citit un articol foarte interesant astazi legat de popularea baltilor C&R.
Am ramas foarte surprins cand am citit ca dl.Albu recomanda populari de pana in 200 de kg la hectar(???) sau chiar mai putin.
Nu este prea putin (totusi) pentru ca noi pescarii sa ne putem bucura de o partida reusita?
Este adevarat ca un crap de 21 de kilograme poate sa creasca 7,5 kg intr-un an ???
Ma poate lamuri cineva mai cu experienta in domeniul asta?
Din ce am mai citit si eu,acel peste ar fi trebuit sa mai slabeasca mai intai iarna din noiembrie si pana in martie cand nu mananca.
In sase-sapte luni ar fi trebuit sa creasca 8 kg.Este posibil asa ceva? :o :roll: :?:


salut !
iti raspund eu,pestele sa ingrasat 8,3 kg in 7 luni (martie-octombrie)
nu intru in detali ca nu pot sa imi divulg secretele despre cresterile pe care le obtin la Siclau :) daca sti ce sa faci nu mai pierzi peste iarna 10 % din greutatea pestilor,
am adus pestele in octombrie de la Livada la 21 kg, l-am tinut pe parcare pana in 25 Februarie cand l-am mutat in balta de 6 h,avea peste iarna cu 500 g mai mult (21,5 kg) :D in Octombrie 28,8 si in Noiembrie 29,8.
anul asta cred ca mai ia in greutate cel putin 5 kg :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Blog Florin Albu
MesajScris: Joi Feb 13, 2014 9:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
foarte bune subiectele dezvoltate de dl Albu, FELICITARI.
pentru Saky --sa creasca crapul mare--- !!!!
ca prime articole le-am citit cele legate de braconaj, adevarate in totalitate si inca multe lucruri pe care dl Albu am observat ca le cunoaste "citind printre randuri" dar probabil din motive personale nu le-a scris, dar asta este strict problema dansului.
Am observat ca nu se incurajeaza mutatul unui peste intr-un alt lac, dar sunt inca multe lacuri in zona Clujului care mai au peste si sunt administrate foarte defectuos de consilii locale sau persoane imputernicite de catre acestea. in acest caz nu considerati ca este normal mutarea unui peste chiar si de 10 kg intr-un lac unde sa serveasca scopului nostru decat pe masa unor persoane care considera daca au platit 30 lei taxa pescuit pe zi si pot duce acasa oricat.
Daca cineva cunoaste persoane care doresc sa pastreze asemenea exemplare uin numar de telefon ar fi de folos.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: