CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 1:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Salutari.
Frumos articol, interesanta reteta propusa. Poate iese un nou produs marca SelectBaits! Numai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Vin Dec 13, 2013 4:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Poate suna egoist dar mi-ar place sa fie promovat ca mod de abordare a pescuitului de crap acest stil de pescuit.
Imi place modul in care priveste si abordeaza partidele de pescuit.
Felicitari pentru articol.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Mar Dec 17, 2013 10:49 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Salutari.
M-ar interesa, in reteta recomandata de Marian Oprea, in articolul " Q&A cu Marian Oprea":
"150g Faina sardine si ansoa
150g Faina hering procesata la rece SCO 70
50g Faina krill
50g Pudra Belachan
50g Faina de varec
50g Robin Red
200g Meggablend
100g Faina de soia
100g Gris (semolina)
100g CLO
50ml Marin 17
50ml Aroma Belachan"
daca se poate inlocui Pudra Belachan cu: Squid Powder, Pure Liver Powder, Garlic Powder, etc. (aceeasi cantitate), pastrand configuratia solida a mixului, si daca putem elimina aroma de Belachan (din actuala configuratie a mixului), astfel marind doza de Marine 17 la 100ml.
Multumesc anticipat, o zi buna.


Ultima oară modificat de kepsa pe Mie Dec 18, 2013 8:28 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Mar Dec 17, 2013 2:14 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
La reteta prezentata de Marian Oprea ma gandesc ca se folosesc si oua, cam in ce cantitate?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Mar Dec 17, 2013 7:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Parerea mea este ca atunci cand te apuci sa faci un boilies, ca sa iasa un boilies bun, trebuie sa ai fantezie. Nu trebuie sa iei ca atare retetele de pe net. Bine-nteles ca le poti adapta dupa bunul plac.
La 1kg mix intra 7-8 oua pt bile tari sau 350-450ml lapte porumb diluat daca faci solubile. Acestea se amesteca cu celelalte lichide nutritive.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Mar Dec 17, 2013 9:21 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@ kepsa
Vezi ca in reteta e vorba de 5 ml de aroma, nu de 50 de grame.

@Florin Dinu
Ca sa faci un boilies bun, trebuie in primul rand sa stii ce scop trebuie sa indeplineasca acel boilies pe care il vei face, apoi sa cunosti foarte bine ce ingrediente sunt necesare pentru obtinerea acelui boilies.
Nu cred ca e nevoie de fantezie, cu experimentarea fanteziilor despre boiliesuri nu vei face decat sa pierzi bani si timp, de fantezie au nevoie cei de la firmele de nada pentru inventarea unor noi tipuri de boiliesuri care sa se vanda bine.
Sunt multe retete pe internet care sunt bune si prinzatoare, care pot fi luate ca atare, dar care de multe ori pot fi si imbunatatite, care sunt o baza buna de plecare pentru cineva care vrea sa-si faca singur mixurile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Mie Dec 18, 2013 4:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Multumesc pentru aprecieri.

@Kepsa:
Aroma de belachan si Marine17 sunt ingrediente cu roluri diferite. Poti creste doza de Marine17 fara sa elimini neaparat aroma. Aroma actioneaza pe termen scurt si strict olfactiv, pe cand lichidele nutritive stimuleaza simturile crapilor printr-o plaja mai larga de semnale. Marine17 este un lichid foarte valoros datorita profilului nutritiv bogat in aminoacizi.
Aditivii oferiti de tine ca varianta alternativa la pudra de belachan sunt usor diferiti. Pudra de sepie nu este solubila, cea de usturoi are rol strict de palatant, iar cea de ficat este cam scumpa si nu as alege sa o folosesc in acest mix.

@ Adrian Baciu: Incearca cu 9 oua/kg de mix. Depinde destul de mult de marimea oualelor, de temperatura ambientala unde faci coca si de modul cum o amesteci (la malaxor sau cu mana)

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Joi Dec 19, 2013 9:19 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
@ Adrian Baciu: Incearca cu 9 oua/kg de mix. Depinde destul de mult de marimea oualelor, de temperatura ambientala unde faci coca si de modul cum o amesteci (la malaxor sau cu mana)[/quote]

Multumesc mult pentru raspuns si sfaturi, insemna mult pentru mine :D

care credti ca r fi dupa dumnvoastra temperatura optima si daca ar merita sami cumpar un malxor apre o defrenta mare inte coca amestecata manual si cea cu malaxorul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Lun Ian 20, 2014 11:34 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Adrian, nu inteleg la ce te referi cand ma intrebi despre temperatura optima. Presupun ca la cea de fierbere. Eu Folosesc friteuze pentru fierbere si le seteze la 130 de grade. In principiu, ideea este ca apa sa clocoteasca cat mai mult timp din perioada de imersie a boiliesurilor. In privinta prepararii la abur, nu te pot ajuta pentru ca am folosit foarte rar metoda asta.

Malaxarea cocai mecanic as spune ca este o metoda semi-industriala si are sens doar pentru cantitati mari. Altfel, pentru cateva kilograme, mai mult iti va lua sa sa speli malaxorul si sa aduni coca de pe peretii cuvei decat economia de timp pe care o faci. Daca o mesteci de mana, te sfatuiesc sa faci coca ceva mai moale ca sa-ti fie usor si sa o lasi o perioada la frigider bine infasurata in folie de alimente sau intr-o punga. Va castiga in consistenta devenind mai maleabila si iti va fi mai usor la rulat.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Articol Q&A cu Marian Oprea
MesajScris: Mar Ian 21, 2014 8:09 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Adrian cred ca se refera la temperatura ambientala in care se prepara coca sau temperatura in care se tine dupa aceea la " maturat".
Adrian, pentru cantitati mici iti recomand Pastamatic, nu-i o avere, malaxeaza si face si carnati, se curata usor, eu o folosesc de cativa ani. ;)
http://www.youtube.com/watch?v=rlW7TU1yqMY

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: